A horvát kormány 2013 augusztusában huszonhét egyetemi rektor és rektorhelyettes fizetését csökkentette 25-30 százalékkal, ami miatt a rektori tanács alkotmánybírósághoz fordult jogorvoslatért. A bírói testület a múlt héten döntött: a rektorok és rektorhelyettesek fizetését az érvényes törvényi szabályozás szerint kell meghatározni mindaddig, amíg új törvény nem rendelkezik bérezésüket illetően. A jogszabály kormányrendelettel nem írható felül. Vagyis újra többet kereshetnek. Egyes kimutatások szerint a legnagyobb egyetemek rektorainak a nettó fizetése a döntés értelmében akár 23 ezer kúnáig is növekedhet.
A kormányrendeletet – amely a gyakorlatban két teljes évet sem ért meg – pozitívan fogadta a közvélemény, mert az oktatási tárca olyan számításokkal állt elő, melyek szerint ezzel ötmillió kúnát takarít meg évente a költségvetésnek. Željko Jovanović volt oktatási miniszter akkor abszurdnak nevezte, hogy a nagy egyetemek rektorainak fizetése magasabb, mint az államfőé, helyetteseik pedig többet keresnek, mint a miniszterelnök. Az indoklással sokan egyet is értettek, különösen egy olyan helyzetben, amikor a legtöbben éves szinten keresnek annyit, mint amennyit egy jobb egyetem rektora két hónap alatt zsebre tesz!
Közben ne feledkezzünk meg az elmúlt évek felsőoktatási botrányáról, amelynek a nyomozóügyészség az Index „fedőnevet” adta. Több mint valószínű, hogy sok egyetemi oktató is vágyott a rektori szintű keresetre, és ezt csúszópénzekből igyekeztek megvalósítani. Egy-egy sikeres vizsgáért volt, hogy 1000 eurót kellett fizetniük a diákoknak. Egyébként az egyetemi oktatók úgy 8000 kúna körül keresnek. Az Index-botrányban több fővárosi és az eszéki egyetem is érintett.
De más területeken is sorra göngyölítik fel a korrupciós ügyeket. Ivo Sanader egykori miniszterelnök után több nagyhal is az USKOK horgára akadt.
Kíváncsian várjuk, hogy ki lesz a következő.