A várdaróci Bíró Roni gyerekkora óta hegedül, a zenélés területén folytatja tanulmányait, számos fellépést tud maga mögött itthon és külföldön is, és versenyeken is sikeresen szerepelt. A hazai közönség sokszor láthatta őt a kórógyi Aranycsárdással muzsikálni, nemrég pedig az autentikus magyar népzenét játszó Sergő zenekarhoz csatlakozott.
Roni családjában nincs zenész, tudomása szerint felmenői között sem volt. Saját kedvtelésből kezdett zenélni, szülei a kezdetektől fogva támogatták ebben. Pályafutását a hegedüléssel kezdte, melynek alapjait a laskói Szivek Józseftől tanulta.
– Ekkor még bizonytalanul fogtam a hangszert a kezembe, és az álmom, hogy egyszer igazi zenész leszek, szinte elérhetetlennek tűnt – emlékezett vissza Roni.
Sokat köszönhet másik tanárának, Gellért Mártának, akinek hatására kezdett népzenével foglalkozni, és még sok olyan oktatónak is, akiktől rendszeresen, vagy csak táborok alkalmával tanult.
Jelenleg a váci Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola népi hegedűs szakán tanulja a népzenét Blaskó Csabától és Salamon Beától. Bár az iskolai követelmények miatt brácsával is foglalkozik, kedvenc hangszere mindig a hegedű marad.
– Számomra a népzene nemcsak egy zenei stílus, hanem inkább egy életforma. Ha egyszer valakit elkap a magyar népzene örvénye, soha nem akar kikerülni belőle. A szórakozás mellett rengeteget lehet belőle meríteni a szürke hétköznapok küzdelmeihez. Megtanítja az embert az alázatra, az egymás iránti tiszteletre is. E dolgok nélkül, úgy gondolom, a mai világban senki sem lehet igazán sikeres – véli az ifjú zenész.
A néptánc sem áll távol tőle
Korábban néptáncolt is Laskón és Várdarócon, de sajnos bármennyire is szerette ezt a kikapcsolódást, időhiány miatt választania kellett a két tevékenység között, és a zenélés mellett döntött.
Szerencsére nem kellett teljesen felhagynia a tánccal, nagyon sok táncházba eljut, amikor épp nem kell zenélnie, a mai napig is szívesen áll fel táncolni.
A legtöbb idejét azonban a zenegyakorlásra fordítja, célja, hogy tanulmányai befejeztével hivatásos zenészként tevékenykedjen. Véleménye szerint sokat kell még fejlődnie ehhez a szinthez.
– A magyar népzene olyan műfaj, ahol mindig tovább lehet fejlődni, mivel a Kárpát-medencében rengeteg tájegység található színesebbnél színesebb dallamokkal. Törekszem arra, hogy a tájegységek főbb stílusjegyei mellett az apróbb, rejtett dolgokat is felleljem és megtanuljam, hisz csak így tudom híven továbbadni a közönség számára a magyar népzenét – fejtette ki Roni.
Első lett az országos népzenei versenyen
Arra, hogy jó úton halad, az első visszajelzés számára az Országos Népzenei Verseny első helyezése volt. Több alkalommal megmérette már magát népzenei versenyeken, és a lehetőségeket megragadva számos turnén is részt vett eddigi pályafutása során; megfordult már Németországban, Lengyelországban, Macedóniában, Boszniában, Szerbiában, Erdélyben, a Felvidéken, és természetesen Magyarország számos pontján is.
– Egy turné során az embernek mindig nagyon sok pozitív élményben van része, főként azért, mert sok új barátra tesz szert, akikkel felejthetetlen pillanatokat tölthet el. Emellett megismerjük más népek kultúráját és zenéjét is – mondta Roni.
Zenélt táncházban, kísér táncegyütteseket, hozzá mégis a színpadi muzsikálás áll a legközelebb, mivel így tudja a népzenét minél szélesebb közönséghez eljuttatni.

A Sergő zenekarban tanult zenészekkel játszhat együtt
Roni gyakran zenél a kórógyi Aranycsárdás mulatós zenét játszó bandájában, és most már a Sergő zenekar állandó prímása is, amely nemrég alakult népzenét játszó baráti körből.
– A kapcsolatom a zenekar brácsásával, Kató Gábor barátommal egy augusztusi szerbiai turnéra vezethető vissza. Előtte mi soha nem zenéltünk együtt, sőt nem is ismertük egymást. A többnapos együtt zenélés során annyira összekovácsolódtunk, hogy már akkor beszélgettünk róla, mi lenne, ha hosszú távon is együtt muzsikálnánk. Neki már volt korábban egy állandó nagybőgőse, akihez csatlakoztam én is. A közös munka gyorsan elindult, egy-két közös zenélés és próba után már táncházat, tánccsoport-kíséretet is vállaltunk – idézte fel a várdaróci prímás.
Folyamatosan keresik a lehetőségeket, ahol meg tudnak mutatkozni, számos jó ötletük van a történet folytatására. A zenekar tagjainak nagy része Budapesten tanul vagy dolgozik, viszont mindenki vidékről került a fővárosba, így rengeteg kapcsolatuk van országszerte, határon belül és kívül is. Ezeket a lehetőségeket igyekeznek minél jobban kihasználni. A Sergő zenekar minden tagja képzett zenész, gyerekkoruk óta jelen van az életünkben a népzene. November 5-én került sor az első nagyobb fellépésükre, Kiskunhalason adtak önálló koncertet.
Az élmények mellett rengeteg tapasztalatot is szerezhet a zenekarban való muzsikálással, melyeknek minden bizonnyal hasznát veszi majd későbbi tanulmányai során is. Roni a Liszt Ferenc Zeneakadémia népzenei tanszakán szeretne továbbtanulni. Távolabbi célja pedig azon túl, hogy hivatásos zenészként muzsikálna, az, hogy egyszer ő maga is át tudja adni népzenei tudását másoknak.