Műanyagmentes július

12

Ebben a hónapban számos ország polgárai igyekeznek majd kiemelten odafigyelni arra, hogy amikor csak lehet, elkerüljék az egyszer használatos műanyag eszközök megvásárlását, illetve használatát. Ez a hónap ugyanis úgynevezett műanyagmentes július. Ez egy környezetvédelmi projekt, ami nyolc évvel ezelőtt Ausztráliából indult, azóta már 170 ország csatlakozott hozzá.

Közel 7 milliárd tonna műanyag szennyezi már környezetünket az eddig gyártott mintegy 8 milliárd tonnából, mert a hulladéknak eddig csak 9%-át hasznosítottuk újra, de Kína 2018 óta már nem veszi át újrahasznosításra a szemetünket. A gyártás pedig nem csökken, sőt. A szelektív gyűjtéssel pedig már nem sokra megyünk, ennyit lehetetlen újrahasznosítani.

Mivel egyre többet gyártanak belőle, az EU lépett: 2021-től végleg betilt többféle egyszer használatos műanyagot. Két évünk van váltani, mert aztán tilos lesz az egyszer használatos műanyag tányérok, evőeszközök, szívószálak, lufipálcák és fültisztító pálcikák használata az Európai Unióban.

Míg 1950-ben az éves műanyagtermelés mindössze 2 millió tonna volt világszerte, addig 2015-ben már 381 millió tonna – 2015-ig összesen 7,8 milliárd tonna műanyagot állított elő az emberiség. Márpedig a műanyagok többsége olajból készül, gyártása melegíti a légkört, soha nem bomlik le, csak sok-sok év alatt apró darabkákra hullik, és örökre velünk marad.

Így nem csoda, hogy a csapból is a minimalista életfilozófia vagy a hulladékmentes életmód folyik, ami már nem tekinthető divathóbortnak. Sőt. A csapból valóban műanyag folyik lassan. Rajtunk múlik, hogy így lesz-e továbbra is, vagy teszünk ellene.