Kifizetődik földiepret termeszteni

1068
15-horvat_ilonka_eperszuret-4

Itt az eperszezon, a csúzai Horvát Ilonkáéknál is most folyik a betakarítás. Idén már egy hektáron termesztik a földiepret. Tervezik, hogy tovább bővítik ültetvényüket, hiszen még egy évben sem okozott számukra csalódást ez a kedvelt gyümölcs.

A földieper kozmopolita gyümölcs, a trópusok kivételével mindenhol termesztik, ahol a hagyományos értelemben vett növénytermesztés folyik. Világszerte hatalmas iránta a kereslet, legnagyobb exportőre Spanyolország, ahol intenzív mezőgazdasági műveléssel egész éven át termesztik, ötvenezer embernek ad munkát, és évi négyszázmillió euró bevételt eredményez az országnak. A spanyolok vörös aranynak is nevezik a piros gyümölcsöt.

15-ilonkaAz eper pozitívumai közé tartozik, hogy az ültetvény már az első évben terem, és korai érésű, április végén, május elején kezdődik az egy hónapig tartó idény. Ebben az időszakban, amikor a piac még nem bővelkedik friss gyümölcsökben, az eper már minőségi termést hoz.
Hátránya, hogy nagy befektetést igényel. Az ún. frigópalánta nem olcsó mulatság, a földet szervestrágyázni kell, öntözőrendszerrel kell ellátni, le kell fóliázni, egy hektár beültetése közel százezer kúnába kerül. Az ültetvény csak az első két évben hoz jó minőségű termést, ezért a harmadik évben újat ültetnek helyette. Ajánlatos vetésforgót alkalmazni, tehát az új palántákat nem oda ültetni, ahol az előző években is epret termesztettek.
 

 

Horvátéknak kedvezőek a tapasztalataik az epertermesztéssel kapcsolatban

Költségessége és kockázatai miatt vidékünkön nem sokan termesztenek epret, a csúzai Horvát Ilonka és férje, Zlatko viszont évről évre nagyobb területen ültetnek, és a nehézségek ellenére kedvezőek a tapasztalataik.
Öt éve foglalkoznak epertermesztéssel. Az első évben jó volt a hozam, de akkor még csak 5 ezer tőből álló ültetvényük volt. A második évben már 15 ezret ültettek. Sajnos akkor még nem volt meg Csúza réti határában a vízelvezető árok, és az egyik évben a hatalmas esőzés következtében az összes termésük odaveszett. Kaptak ugyan kártérítést, de nagy veszteséget jelentett az az évi terméskiesés számukra.
– Korai lenne véleményt mondani az idei esztendőről, eddig megfelelő volt az időjárás, remélem, most már így is marad, és nem tesz keresztbe a szezon végéig a jégeső vagy a túl sok csapadék – nyilatkozta lapunknak Ilonka.
Idén már egy hektáron termelnek epret, ültetvényük több mint a duplája a tavalyinak.  44 ezer tőből áll, ennek egy része saját telepítés, amelynek viszont nincs akkora hozama, mint a vásárolt palántának.
Az eper lassan érik be, szezonja egy hónapig tart.
– Idén először mindössze 18 kilót szedtünk le, utána 50-et, majd 70-et, a mai szüret eredménye reményeim szerint már több mint 200 kiló lesz, az idény csúcsán pedig naponta egy-két tonnányi a szüret – mondja Ilonka.
Bár az epret nem tanácsos egész napon át szedni, csúcsszezonban nem állnak meg, ha kell, esőben is szüretelnek.
Ilonka elmondta, ahhoz, hogy a gazdaság gördülékenyen működjön, csapatmunkára van szükség, és szerencsésnek érzi magát, mert kiváló munkaerő veszi körül. Nem foglalkoztatnak sok munkást, gazdaságukat igyekeznek megtartani azon a szinten, amelyet a család, illetve néhány alkalmazott el tud látni. 

 

A gyümölcsöt vásárokon értékesítik

Az eper nem állhat napokig raktáron, mint például a barack, 24 órán belül el kell adni. Árusítani férjével, Zlatkoval ketten szokták a különböző vásárokon. Legközelebb Pélmonostoron, a Konzum áruház előtt fognak standolni, de a következő hetekben Biogradban, Slavonski Brodban, Kutinán és Eszéken is lesznek vásárok, kiállítások, amelyeken terveik szerint eprükkel részt vesznek.
Ilonka elmondta, bár akadtak nehézségeik több alkalommal is, volt, hogy az esőzések miatt ment tönkre a termés egy része, máskor pedig a permetezés nem sikerült túl jól, az eper úgymond mégsem hagyta őket sohasem cserben.
– Az epertermesztés sok munkát és odafigyelést igényel, de kifizetődőbb, mint például az alma. Tervezzük, hogy még egy hektárt telepítünk, amelynek a felét le szeretnénk fedni, hogy még korábban szüretelhessünk – mondta Ilonka.
Horvátékon kívül nem sokan termesztenek a környéken földiepret, Topolje (Izsép) településen található nagyobb ültetvény.

 

{fcomments}