Jó dolguk van a gyerekeknek a csúzai óvodában

705
csuzai_ovisok

Pinkert Renáta csúzai óvónő kreativitása nem ismer határokat a gyerekek foglalkoztatását illetően, gondoskodik arról, hogy kellőképpen felkészüljenek az iskolára, és játszva tanulják meg az élet fontos dolgait.

Az óvoda általában az első közösség a gyerekek életében, ahol már a szülők nélkül vannak jelen, ezért elsődleges és nélkülözhetetlen szocializációs szerepe van. Az óvodában a gyereknek játszva fejlődnek ki testi, verbális, értelmi és szociális képességei, amelyekre nagy szükségük lesz az iskolában, de az élet további szakaszaiban is. Renáta is ezek tudatában végzi feladatát, gondoskodik a derűs és ritmikus életről a csúzai óvodában.
– Megtiszteltetésnek érzem, hogy a szülőfalumban dolgozhatom, ott, ahova én is jártam, igaz hogy a háború miatt csak egy évet, de nagyon kellemes emlékeim vannak abból az időszakból – mondta Renáta.
Mikor sok év után először találkozott egykori óvónőjével, elújságolta neki, hogy a nyomdokaiba lépett, és azt is megosztotta vele, hogy az óvodai tevékenységek közül a kézműves foglalkozások állnak hozzá legközelebb. Óvónője nem lepődött meg ezen, jól emlékezett rá, hogy Renáta már gyerekkorában is rajzolni szeretett a legjobban.
– Ebből is látszik, hogy a személyiségre óriási hatással van az a fejlesztés, támogatás, oktatás, amelyet az óvodában kap – tette hozzá Renáta.
Véleménye szerint nemcsak az iskolára készít fel az óvoda, hanem az életre is. A szülőknek, nagyszülőknek alapvető szerepük van a gyereknevelésben, de az óvodát senki sem helyettesítheti, ahol a gyerekek megtanulnak közösségben élni, és jelentősen fejlődik érzelmi és értelmi intelligenciájuk.
– Mint ahogy a legtöbb környékbeli falusi óvodában, a csúzaiban is kevés a gyerek, de ennek is megvannak az előnyei, hiszen szinte „magánóvodaként“ működhet, ahol minden gyerekre sokkal több időt és energiát fordíthatok – jegyezte meg a csúzai óvónő.
A csúzai óvoda előnye továbbá, hogy szép, tágas, világos, játszótérrel és rengeteg játékkal felszerelt intézményről van szó.
A foglalkozások 80%-ban magyarul folynak. Renáta arra neveli óvodásait, hogy választékosan fejezzék ki magukat anyanyelvükön, de az állam nyelvét is rendszeresen gyakorolják.
Kérdésemre elmondta, nem áll szándékában befolyásolni a szülőket, de határozottan az anyanyelvű oktatás pártján áll, és örül annak, hogy idén a végzős ovisok többsége szeptembertől magyar iskolába fog járni.

 

Pinkert Renáta

 

A gyerekek játszva tanulhatnak az élet fontos dolgairól

Több alkalommal is írtunk már a Képesben a csúzai óvoda által szervezett programokról. A legutóbbi a Föld napja alkalmából szervezett szemétgyűjtés volt, de az ovisok karácsonyi műsorára is sokan kíváncsiak. Ezek az óvoda legjelentősebb programjai közé tartoznak, de Renáta igyekszik az „óvodaév” minden napját tanulságossá és élménytelivé tenni a gyerekek számára.
Minden héten más-más témát dolgoznak fel, ezek kapcsolódhatnak évszakhoz, ünnephez, de a világnapokat is sorra veszik, az adott témákról pedig játékos formában tanulhatnak a gyerekek.
A gyerekek sok időt töltenek a szabadban is. Renáta elmondta, arra törekszik, hogy minél szélesebb körben minél életközelibb tapasztalatokat szerezzenek.
Ami a soron következő programokat illeti, készülnek a hercegszőlősi központi óvodában megrendezendő sportnapra, és még ebben az évben szeretne egy „apás napot“ is rendezni, mivel a legtöbb program inkább az édesanyákat kapcsolja be.

Bevonja a munkába a szülőket is

Renáta idén a szülőket is bevonta az óvodai foglalkozásokba. Havonta tart szülői napot, minden alkalommal egy anyuka mutatja be saját foglalkozását, mindennapi tevékenységét a gyerekeknek, akik esetenként bele is kóstolhatnak a felnőttek munkájába.
Az egyik szülői nap alkalmával egy háziasszony édesanya társaságában sütöttek, főztek és takarították ki az egész óvodát. A gyerekek így értették meg, hogy az anyuka mennyire elfáradhat az otthoni munkában.
– Azért vezettem be a szülői napot, mert a legtöbb gyerek nincs tisztában azzal, hogy mi zajlik körülötte, de ennél is fontosabb, hogy megtanulják értékelni szüleik munkáját – mondta Renáta.
A szülőt és gyereket összehozó program oktató-nevelő jellegű, melynek során az ovisok megismerkedhetnek a szakmákkal, foglalkozásokkal, ezenkívül a gyerekeknek örömöt okoz szüleik jelenléte, az anyuka pedig betekintést nyerhet az óvoda működésébe.

Magyarországi kirándulás

Múlt héten a csúzai óvodások Sátorhelyre és Mohácsra kirándultak, a gyerekeket egy-egy szülő is elkísérte.
Sátorhelyen ellátogattak a Mohácsi Történelmi Emlékhelyre, ahol az idegenvezető meseszerűen, de hitelesen vázolta fel az 1526-os csata eseményeit. Falóra is ülhettek, íjazhattak, harangot kondíthattak az élményt nyújtó ismertető mellett. Sátorhely után a mohácsi Szent Miklós Vízimalmot nézték meg, ahol szintén kipróbálhatták a régi malom gépezeteit, felszerelését. Az utolsó állomás a Busóudvar volt, ahol a busójárás hagyományáról szerezhettek információt, és belekóstolhattak a busóálarc készítésébe is.
– A gyerekek azóta is erről beszélnek, másnap elég volt megkérdeznem, hogy mire emlékeznek, és több mint egyórás beszélgetés vette kezdetét, minden részletet megjegyeztek – mondta Renáta.
A kirándulás jelentősége a gyerekek reakcióiból látszik igazán, de ez az összes többi óvodai foglalkozásról is elmondható. Az óvónő lelkiismeretes munkáját bizonyítja, hogy a gyerekek örömmel járnak a csúzai óvodába, és valószínűleg sohasem fogják elfelejteni ezeket az éveket.

 

{fcomments}