Egy törekvő ifjú borász

187
riport1

A 17 éves Bonet Stefan a környék legfiatalabb borásza, a Bonet Pincészet vezetője. Fiatal kora ellenére nagy rátermettséggel készít jobbnál jobb borokat, aminek meg is van az eredménye.

A Bonet Pincészet
A Bonet Pincészet 16 hektár szőlőültetvénnyel rendelkezik, ezzel a mennyiséggel Csúza egyik legnagyobb bortermelőjének számít. Évente 20 ezer liter bort állít elő, a fehérszőlőfajtákból olaszrizlinget, traminit, sauvignont, chardonnayt, fehér burgundit, rajnai rizlinget, a vörösből pedig zweigeltet, merlot-t, cabernet sauvignont, kékfrankost és pinot noir-t. A pincészet borai a környéken nagy népszerűségnek örvendenek. Az sem ritkaság, hogy külföldről vagy a tengerpartról érkeznek ide a vevők. Jómagam is gyakran meglátogatom a pincészetet, és nagy örömmel kóstolgatom a jobbnál jobb borokat – persze csak mértékkel, hiszen tudjuk, hogy a jóból is megárt a sok, különösképpen, ha borról van szó.
 

Korán a saját lábára kellett állnia
A borászat alapjait Stefan édesapja, Bonet István rakta le, apja tragikus halála után Stefan vette át az üzlet irányítását, amiben egyedüli támasza a nagymamája volt. Stefan mindent elkövet, hogy folytathassa a tradíciót, és példaképként néz fel édesapjára, aki mindezt megalapozta.
 

A sok munka meghozta gyümölcsét
Amint belép az ember a pincészet előterébe, rögtön szembetűnik a sok oklevél, és elismerés, amit kiváló minőségű boraikkal nyert el. A sok arany- és ezüstérmes bor közül Stefan a pinot noir fajtáért kapott elismerésre a legbüszkébb, Magyarországon vele nyerte el az ország legjobb borának járó díjat.
A munka mellett képzi magát
A borászattal sok munka van, hiszen, mint köztudomású, a szőlőtermesztés nagyon igényes feladat, rengeteg időt követel. A fiatal borász a sok munka mellett is képzi magát, az ausztriai Kremsben, a Wein und Obstbauschule iskolában, borász szakon tanul. A tanulásban is kiemelkedő eredményeket ért el, az ausztriai országos borásztanoncversenyen első helyezést ért el, nyilván részben az idehaza megszerzett tapasztalatoknak köszönhetően.
 

Az idei termés
Az idei termés Stefan szerint nem a legjobb, a hektáronkénti mennyiség hozama nem számít túl jónak. A szőlőfürtök is igen kicsik, savtartalmuk alacsony, ami a szárazság következménye, és már a tavaszi fagy is nagy károkat okozott. Ezt ellensúlyozza a kiváló minőség: a szőlő az idén különösen jó minőségű, és igen magas a cukorfoka. A forró nyárnak köszönhetően már augusztus végén megkezdődött a szüret, szeptember végére véget is ér. Ha minden jól megy, már a tél végére idei bort ihatunk.
 

A siker kulcsa
Sok munkával, kellő akaraterővel és kitartással mindent el lehet érni, és a legrosszabb, legnehezebb helyzetekből is fel kell tudnunk emelkedni, ha eredményesen szeretnénk végezni a munkánkat – vallja Stefan.

 

riport3

 

{fcomment}