A csúzai Dobó Lilla egy éve készít házi szappant, kizárólag természetes anyagokból. Saját bőrén tapasztalta a növényi olajok, kecsketej, csalán, körömvirág és más hozzávalók jótékony hatását, csak ajánlani tudja mindenkinek.
Gyakran lehet hallani a hírekben a különböző, fantázianévvel ellátott ipari termékekről – élelmiszerekről, tisztító- és tisztálkodási szerekről stb. –, hogy olyan alapanyagokat tartalmaznak, amelyeknek rákkeltő hatásuk van, vagy valamilyen más módon károsak az egészségre.
Emiatt egyre többen fordítják el a fejüket a reklámoktól, és néznek utána, hogy milyen természetes módon helyettesíthetők a boltban kapható készítmények.
Hiszen nagyszüleink is főztek, mostak, takarítottak és tisztálkodtak, a kellékeket és szereket pedig nem a boltban vásárolták meg, hanem saját maguk termelték meg és állították elő.
Egyre gyakrabban írhatunk olyan emberekről, akik nem kívánnak a fogyasztói társadalom részei lenni, és ezekhez a régen bevált, mára elfeledett módszerekhez nyúlnak vissza. Foglalkoztunk már biotermesztéssel, beszélgettünk gyógynövénytermesztőkkel, és nemrég írtunk a várdaróci Stefanec Melittáról, aki természetes alapanyagú tisztítószereket használ, és rongyból varr babapelenkákat.
A csúzai Dobó Lilla pedig egy éve készít házi szappant.
Házi szappan növényi olajok felhasználásával
Lilla az interneten kezdett kutatni receptek után, mivel bőre érzékeny az ipari tisztálkodási szerekre, és sok kellemetlensége adódott ezek használatából.
– Mindenképp valami természetes készítmény után kellett néznem, és mivel nem tudtam hozzájutni a házi szappanhoz, elhatároztam, hogy saját magam fogom elkészíteni – mondta Lilla.
Rengeteg kutatómunkájába telt, mire megszületett az első szappan, majd jött a többi is, különböző alapanyagok felhasználásával. Készített szappant kókusz-, pálma-, olíva-, napraforgó- és repceolajból, de szőlőmag- és mandulaolajas szappant is gyártott már. A hozzávalókat Magyarországon szerzi be, gyógynövény- és bioboltokban.
– Közös a szappanokban, hogy kizárólag növényi olajból készülnek, mert ez sokkal jobban felszívódik a bőrből, mint az állati zsír, ezenkívül bőrápoló hatásuk is van – sorolta az előnyeiket Lilla. Megjegyezte, elmúltak a bőrproblémái, mióta a házi szappant használja.
Készítményeit nemcsak ő használja, hanem családtagjai is, és baráti körében is egyre népszerűbb. Minden embernek más a bőrtípusa és az ízlése is. Lilla bőrtípusok szerint is tud ajánlani. Száraz bőrre kamillás vagy körömvirágos szappant javasol, pattanásos bőrre pedig a rozmaringosat, fertőtlenítő hatása miatt.
Hogyan készül a házi szappan?
Lilla ún. hideg eljárással dolgozik, így a hővel sem bántja az értékes alapanyagokat, viszont hosszas érleléssel kap csak érett, használható szappant.
– Ennél a módszernél nem kell órákig főzni és kevergetni a masszát, mint ahogy nagyanyáink tették, hanem csak fel kell melegíteni az olajokat a megfelelő hőmérsékletre, és az előre feloldott lúggal összekeverni. Ez nagyon veszélyes munka, melynek során szükséges védőruha és maszk viselése, de a legfontosabb, hogy ismerni kell a készítés folyamatát – mondta Lilla.
Addig kell kevergetni, amíg meg nem sűrűsödik, ezután lehet illatosítani és színt keverni hozzá. A színezékek és illóolajok szintén természetes eredetűek. Ilyen színező a csalán, ami zöldre fest, vagy a körömvirág, ami sárgára.
Végül formába kell önteni, és egy napot állni hagyni. Másnap már ki lehet venni a formából, de a szappan még nincs kész, legalább egy hónapig szárítani kell, hogy használható legyen.
Lilla elmondta, most sajnos nem tud olyan gyakran szappant készíteni, mert ilyenkor nincs kecsketej, ami a szappan egyik alkotóeleme. Ezenkívül más hozzávalókat – csalánt, kamillát, mentát stb. – is csak tavasszal és nyáron tud gyűjtögetni a szabadban.
Tervezi, hogy mosószappant is készít
Régen a ruhaneműt is házilag készült mosószappannal mosták a folyóvízben, utána pedig kiteregették a partra, ahol a nap szívta szép fehérre őket. Lilla ilyen mosószappant eddig nem készített, de szeretne. Ehhez állati zsírra lesz szüksége.
– Régen, disznóvágás után zsírból és mindenféle eldobandó maradékokból készítették a szappant, kétszer kellett főzni, nagyon fáradságos munka volt. Én csak disznózsírból fogom készíteni, hogy ne legyen olyan idő- és munkaigényes, mint régen volt. Emlékszem, régen a nagymamám is főzött ilyen szappant – mondta Lilla.
A házi szappanoknak sokkal jobb volt a tisztító hatásuk, mint a mai mosóporoknak, ezenkívül nem szennyezte a környezetet, és a pénztárcát is kímélte. Ráadásul nagyon sokáig elállt a padláson. Lilla felhívta a figyelmet, hogy ha valaki ma talál ilyet a padláson, ne dobja el, kincset ér!
Lilla nemcsak a szappanok esetében részesíti előnyben a természetes készítményeket. Ha teheti, nem filteres teát fogyaszt, hanem inkább teanövényeket főz ki.
A szappankészítést nem csak az egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt próbálta ki. Minden kreatív, kézműves dolog iránt érdeklődik. Kreativitását a szappanok díszítésében, formázásában is ki tudja élni.
{fcomments}