Előrehozott karácsonyi hangulat a túlköltekezés jegyében

315

A gazdasági lapok szerint az euróövezet a világgazdasági válság kitörése óta a harmadik recessziós időszakához közeledik, miután a valutaunió legnagyobb gazdaságaiban is leállt a növekedés. Németország gazdasága visszaesett a második negyedévben, Franciaország stagnált, Olaszország recesszióba került, a horvát gazdaság meg immár a hatodik egymást követő évben van recesszióban az idén. Napról napra szűnnek meg munkahelyek, emberek kerülnek az utcára, megélhetési gondokkal küszködnek. Ennek ellenére már most nagy az érdeklődés az utazási irodáknál az adventi vásárok, síutak iránt, amelyekre tetemes összegeket adnak majd ki sokan.
A karácsonyi bevásárlással is minden évben rekordokat döntünk. Még csak november elején tartunk, de már most elkezdték a bevásárlóközpontok polcait telepakolni karácsonyi díszekkel, csoki-mikulásokkal. A gyanútlan vásárló pedig menthetetlenül ünnepi hangulatba kerül, ha belép egy-egy ilyen áruházba. Persze ez üzleti szempontból érthető is, hiszen a cégeknek az az érdekük, hogy minél előbb elkezdjük a vásárlást.  Ráadásul az áruházak nagy része november elejei időpontra időzíti a jól beharangozott akciókat is. Így ritka az az ember, aki nem költekezik túl ebben az időszakban. Pedig már a nagy angol író, Dickens is megírta, hogy a túlköltekezés hova vezet. 1850-ben jelent meg híres regénye, a Copperfield Dávid, amely élettörténetéről, kalandjairól, tapasztalatairól és megfigyeléseiről szól. Ez Dickens legismertebb regénye, amelyet egy pénzügyi blog külön is elemez, mert szerintük jó lenne, ha mind többen elolvasnák, mert ebben a mindennapok nyelvén van leírva mind a hitelezés, mind a pénzügyi fenntarthatóság alapképlete. A regényben arra is van utalás, hogy nem szabad többet költeni, mint amennyi pénzünk van, mert az nyomorhoz vezet. Másképpen megfogalmazva: addig nyújtózkodjunk, ameddig a takarónk ér.
De mit tegyünk, ha egyszer annyira erősen befolyásol bennünket „az örömöt most azonnal átélni” és „a problémákat elkerülni” érzés/akarat, hogy ennek kielégítése céljából virágzó üzletté válhatott a hitelek intézménye! A szakemberek szerint ugyanis a jelen, a most tudata sokkal intenzívebb és erőteljesebb, mint a távoli, ezért van az, hogy ezekben az időszakokban egyáltalán nem gondolunk a holnapra, és csak a mának élünk.