A nyúltenyésztésnek számos jó oldala van. A nyúl tartása kisebb költséggel jár, húsa egészséges és rendkívül sokféleképpen elkészíthető. Pinkert Ákos csúzai nyúltenyésztő például kolbászt is készít a húsából.
Régen faluhelyen az önellátó gazdálkodás egyik alappillére az állattartás volt. Ma már a mezőgazdaságból inkább a növénytermesztés az, ami még megélhetést tud nyújtani, az állattenyésztéssel egyre többen felhagynak a vonatkozó uniós feltételek, szigorítások miatt.
A sertés és a csirke még megtalálható, de például kacsát, libát már nemigen lehet látni az udvarokban, és nyulat is kevesen tartanak már.
Pedig a nyúltenyésztésnek számos jó oldala van, melyekre Pinkert Ákos hívta fel figyelmünket.
Gyerekkora óta tart nyulakat, ma neki van a legnagyobb tenyészete Csúzán.
– Gyerekkoromban sokféle háziállatot tartottunk otthon, s míg idősebb testvéreim a nagyállatokkal törődtek, az én feladatom volt a nyulak és a baromfi gondozása. Már ekkor is a kedvenceim voltak a tappancsos jószágok, és a nyúlhús mindig is közel állt az ízlésemhez – mondta Ákos
Egy ideig, amíg kőműves- és piktormunkával kereste a kenyerét, nem jutott ideje a nyulakra, de aztán ismét betelepítette az ólakat.
Csak az nem tart nyulat, aki nem akar
Ákos felhívta a figyelmet, hogy a nyúltartás rendkívül költségtakarékos lehetőség falun.
– A nyúltenyésztés nem drága. Egyik évben 500 nyulat tartottam úgy, hogy szinte semennyit sem kellett költenem az állatok etetésére. Csak az nem tart nyulat, aki nem akar – mondta Ákos.
Napjainkban mérlegelnünk kell a takarmányok költségeit. A réti fűhöz ingyen is hozzájutunk, ezenkívül a kerti hulladékok is nagy szerepet játszanak a nyulak takarmányozásában. Nagyon sokféle, másra nem használható értékes anyagot lehet a nyulaknak köszönhetően hasznosítani.
A nyúltartó még környezetével is jót tesz, ha például lekaszálja a gazat az árok szélén, vagy aratás után összeszedi a földön maradt kukoricát, amivel segít a föld gazdájának a vaddisznók távol tartásában.
Amelyik nyúlnak neve van, azt nem vágják le
Jelenleg 150 nyula van, de szezonban akár az 500-at is eléri a populáció. Ákos elmondta, van egy aranyszabály ekkora tenyészetnél: amelyik nyúlnak neve van, azt nem vágják le. Azok a nyulak, amelyek a szaporodásért felelnek, kiváltságokkal rendelkeznek, házi kedvencnek számítanak, még nevet is kapnak.
– Nálam egy anyanyúl három-négy évig aktívan biztosítja a szaporulatot, ennyi idő alatt a szívemhez nő, ezeket a jószágokat nem tudnám levágni. Így lett a kezdeti négy anyanyúlból mostanra negyven – mondta Ákos.
Tippek nyúltenyésztéshez
A nyuszi roppantul kényes állat. Nagyon érzékeny például a hangzavarra, stresszt válthat ki belőle, melynek következtében el is pusztulhat. Nem véletlenül hasonlítjuk nyúlhoz a gyáva embert sem. Hogy nyulai szokják a hangoskodást, Ákos időnként bekapcsolja a rádiót az ólban.
A nyulak számára a legfenyegetőbb veszélyt a patkányok jelentik. Ákos hangsúlyozta, az ólakat úgy kell megépíteni, hogy a patkány ne rághassa be magát, nyáron pedig a szúnyogok ellen kell óvni a nyuszikat.
További egészségügyi problémáik is adódhatnak, melyekre Ákos az idősebb nyúltenyésztőktől kapott megoldást, de sok innováció pattant ki a saját fejéből is.
Gyakori nyúlprobléma lehet a felfújódás. Ennek megelőzése érdekében egy kevés ecetet tesz az ivóvizükbe. Hasmenés ellen szenesedett fát rak az ólba, melyet a nyuszik előszeretettel rágcsálnak, ha érzik, hogy gondjuk van.
Rossz szokásuk, hogy szívesen koptatják fogukat a faólon. Hogy ezt elkerülje, Ákos hetente néhány szem kutyaeledelt ad nekik, melyen levezethetik ezt a szükségletüket.
Odafigyel a változatos táplálkozásra is – szénát, almát, répát, árpát, kukoricát ad nekik, melyek között szabadon válogathatnak.
– Azt tudni kell a nyúltenyésztésben, hogy a 10 és 20% közötti elhullás normálisnak tekinthető. Nekem ezekkel az eljárásokkal sikerült lecsökkentenem 5-10%-osra az elhullási arányt, amire büszke vagyok – mondta Ákos.
Nyúlból kolbász
A nyulat saját fogyasztásra tenyészti. Mint mondta, a nyúlhús rendkívül egészséges, és számtalan elkészítési módja van. Fogyasztják sütve, főzve, és még tartós hústermékeket is készítenek belőle; pácolják és füstölik, kolbászt és kulent is készítenek belőle.
– Nem tudom, hogy rajtam kívül készít-e még valaki nyúlkolbászt Horvátországban. Rengeteg munka van vele, főleg a kicsontozása körülményes, de mikor az asztalra kerül, mégis úgy érezzük, hogy megérte. Eddig csak pozitív visszajelzéseket kaptam azoktól, akik megkóstolták – mondta Ákos.
A nyúlkolbászt ugyanúgy fűszerezi, mint a hagyományos sertéskolbászt: borsot, paprikát, fokhagymát tesz bele, ezeken kívül egy kevés porcukrot a színe miatt, és egy kis konyakot az állaga miatt.
Szövetkezet alapításán gondolkodik
Ákosnak komolyabb tervei is vannak a nyúltenyésztés terén. Szeretne egy farmot, legnagyobb vágya pedig az, hogy feldolgozott hústerméket árulhasson, de mint mondta, olyan akadályokba ütközik, hogy ez egyelőre távoli cél számára.
Hatalmas gondot jelent, hogy a kisállattartók nem tudnak mit kezdeni az állati hulladékkal. Ugyanis az úgynevezett dögkút, amelyet évszázadokon keresztül alkalmaztak gond nélkül elődeink, az unió szabványainak már nem felel meg, más alternatívát pedig eddig nem találtak a problémára, hiszen az állati tetem elszállítására fenntartott konténer csak télen, a disznótorok idején hozzáférhető.
Szövetkezet alapításában is gondolkodik, több nyúltenyésztővel is felvette már a kapcsolatot.
A szövetkezetbe bárki beléphetne, és értékesíthetné az otthon felnevelt nyulait.
– Egymagam nem érhetek el sokat, de ha összefogunk, akár működhet is az ötletem – mondja a csúzai nyúltartó.
Több környékbeli ember érdeklődését is felkeltette már az ötletével, és egyre többen kapnak kedvet a nyúltenyésztéshez, amely sokak számára nyújthatna némi hasznot, ha beindulna a szövetkezet.
Ákos örül az emberek érdeklődésének, szeretné fellendíteni ezt az ágazatot, hiszen ha többen foglalkoznának vele, talán az állam is nagyobb figyelmet fordítana a nyúltenyésztésre, könnyebben érvényesülhetnének a piacon, a nyúlhús népszerűsítésével pedig hozzájárulnának az egészségesebb táplálkozáshoz.
{fcomments}