Zágráb: döntöttek a kisebbségi szervezetek anyagi támogatásáról

A horvátországi magyarságnak a tavalyinál 5,5%-kal több pénz jutott

1079

Múlt csütörtökön tartotta meg 73. ülését a zágrábi Kisebbségi Tanács. A tanácskozás egyik napirendi pontja az idei állami költségvetésben jóváhagyott több mint 31,8 millió kúna elosztása volt a nemzeti kisebbségi egyesületek programjai között a beérkezett pályázatok alapján, valamint a tavalyi támogatások felhasználásáról szóló beszámoló elfogadása is.

Aleksandar Tolnauer, a zágrábi Kisebbségi Tanács (KT) elnöke bevezetőjében elmondta, hogy az egyesületek által idén megpályázott összeg az állami költségvetésben jóváhagyott tételnek majdnem a kétszerese volt, ami azt jelenti, hogy élet- és működőképesek a kisebbségek Horvátországban. Hozzátette, örül annak, hogy az idén először bevezetett elektronikus pályázati rendszer nem okozott gondot a kisebbségi egyesületeknek a pályázatok beadásánál.

tolnauer2-copy
Aleksandar Tolnauer

Az ülésen ismételten téma volt az is, hogy idén is több kisebbségi szervezetet is ki kellett zárni a pályázásból, mert a jóváhagyott támogatást nem rendeltetésszerűen használták föl. A KT elnöke kihangsúlyozta, hogy ezt a jövőben is szigorúan veszik.

Természetesen ami bennünket, horvátországi magyarokat a legjobban foglalkoztat, az a horvátországi magyar szervezeteknek juttatott támogatás, ami ugyan nagyobb a tavalyi összegnél,  de még mindig jóval kisebb, mint például 2009-ben volt.

A teljes támogatás elosztásáról szóló döntés megtalálható a nacionalne-manjine.info honlapon.

Jankovics Róbert: „A horvátországi magyarság az egyetlen kisebbség, amelynek összességében emelkedett a támogatása a tavalyihoz képest”

Jankovics Róbert magyar kisebbségi képviselő, a KT tagja elmondta, mandátuma kezdete óta azért lobbizik, hogy a magyar kisebbségnek szánt támogatás emelkedjen, valamint hogy minél több magyar szervezet, kultúregyesület és intézmény részesüljön támogatásban.

Jankovics Róbert

– Ahhoz képest, hogy még hat hónapja vagyok csak képviselő és a Tanács tagja, úgy érzem, sikerként könyvelhetem el, hogy a tavalyihoz képest 5,5%-kal emelkedett a horvátországi magyarságnak juttatott támogatás. Sőt, mi vagyunk az egyetlen nemzeti kisebbség, amelynek növekedett a támogatása. Kimondható az is, hogy ez volt az első jelentős támogatás-emelkedés 2009 óta. Sajnos ez még így is egymillió kúnával kevesebb, mint amennyivel a horvátországi magyarság „rendelkezett” 2009-ben. Persze tisztában vagyok azzal, annyi pénzünk sosem lesz, hogy az „elég” legyen – a következő években mindent megteszek, hogy tovább emelkedjen a horvátországi magyarságnak nyújtott támogatás.

Év Támogatásban részesült magyar egyesületek száma Összmagyarság keretösszeg
2017 49 3.629.000 Kn
2016 52 3.439.000 Kn
2015 53 3.924.000 Kn
2014 53 3.899.000 Kn
2013 50 4.402.000 Kn
2012 47 4.568.000 Kn
2011 48 4.568.000 Kn
2010 53 4.620.000 Kn
2009 52 4.772.000 Kn
2008 50 4.543.000 Kn
2007 55 3.850.000 Kn

 

Jankovics a magyar szervezetek támogatását elemezve elmondta, a tavalyi 52 támogatott egyesülethez képest az idei 49 ugyan csökkenésnek számít, de ez kizárólag annak tudható be, hogy hat olyan magyar szervezet, amelyek tavaly támogatásban részesültek, nem tudni, hogy milyen okból, de idén nem pályázott.

– Ezenkívül két szervezet nem felelt meg a pályázati kritériumoknak, hat szervezetnek pedig oly mértékű elszámolási hiányosságai voltak/vannak, hogy emiatt nem is részesülhetnek többé támogatásban, ezek között két olyan egyesület is van, amely el sem számolt. Döbbenetes számomra, ami a MESZ-hez tartozó egyes egyesületek elszámolásaival kapcsolatban kiderült. Ami a legszomorúbb az egészben, hogy én szégyellhetem magam miattuk kollégáim előtt, akiket nem igazán érdekel, hogy egy-egy szóban forgó egyesület mely ernyőszervezethez tarozik, számukra csak az a lényeg, hogy újra a magyarok pénzügyeivel van gond – mondta Jankovics.

– Ismételten arra kérek minden egyesület-vezetőt, hogy KIZÁRÓLAG célirányosan költsék az állami költségvetésből utalt támogatást, mert a pénzügyi ellenőrzések a jövőben még szigorúabbak lesznek – tette hozzá Jankovics.

Újra súlyos elszámolási problémák a MESZ-hez közeli szervezetekben

A 2016-ban támogatásban részesülő 27 MESZ-egyesület (összesen 1.438.000 kúna támogatást kaptak) közül csak négynek volt hiánytalan az elszámolása!

 

A 2015-ben elkövetett komoly pénzügyi visszaélések miatt a Kisebbségi Tanács tavaly egyhangú határozattal három évre kizárta a MESZ-t a pályázók köréből, így az idén nem pályázhatott. A rendelkezésünkre álló dokumentáció szerint azon 27 egyesület közül,  amelyek eddig a MESZ-en keresztül kapták az állami támogatást, idén csak 20-an pályáztak,  ebből 14 egyesület részesült támogatásban, összesen 335 ezer kúnából gazdálkodhatnak.

Ami a 27 egyesületet illeti, közülük:

– a Lipiki Magyarok Közössége időközben csatlakozott a HMDK-hoz, így ők az idén már a HMDK-n keresztül pályáztak;

– hat egyesület, amely tavaly a MESZ-en keresztül részesült támogatásban, az idén be sem adott pályázatot: Deák Ferenc Civil Központ (Laskó), Új Magyar Kulturális Központ (Split), Vinkovcei Magyarok Közössége, Csárdás MKE (Zadar), Kapronca-Körös Megyei Magyarok Közössége és a marinci Petőfi Sándor MKE;

– a vörösmarti József Attila KE és a spliti székhelyű Új Magyar Kulturális Központ egyáltalán nem számolt el a tavalyi 61.667, illetve 27.500 kúnás állami támogatással, ezért mindkét egyesületet három évig kizárták a pályázók köréből; ugyanakkor a MESZ-nek mint a támogatási szerződést aláíró félnek a két szervezetnek összesen átutalt 89.167,00 kúnányi összeget vissza kell majd fizetnie az állami költségvetésbe, méghozzá kamatostul;

– súlyos elszámolási hiányosságok miatt további 5 MESZ-es egyesületet zártak ki az idei pályázók köréből: Belovári Magyarok Közössége, a kői Tánc Magyar Kultúregyesület, a Hercegszőlősi Mihály Magyar Ifjúsági Egyesület, a Kiskőszeg Magyar Kultúregyesület, valamint a MESZ Sztárai Mihály nevét viselő oktatási központja;

– A 14 MESZ-es egyesület közül, amelyeket az idén támogatásban részesített a Kisebbségi Tanács, 10 feltételesen kapta meg a pénzt, azaz pótbeszámolót kérnek tőlük, mivel náluk is elszámolási problémákat találtak a revíziót végző szakértők: Népkör MKE (Eszék), Pélmonostor MKE, Ójankovci Magyar Hagyományőrző Egyesület, Móricz Zisgmond MKE (Pula), Újbezdáni Ifjúsági Hagyományőrző Egyesület, Grubišno Polje-i Magyarok Közössége, kórógyi Ady Endre MKE, várdaróci Petőfi Sándor MKE, Dárda MKE és a haraszti Dózsa György MKE; amennyiben a pótbeszámolók elfogadhatók lesznek, a felsorolt egyesületek támogatása folytatódni fog, ellenkező esetben megszűnik.

MÁSOLAT A KISEBBSÉGI TANÁCS TAVALYI ÉVI ELSZÁMOLÁSI ÖSSZESÍTŐJÉBŐL :

A 27-ből csak négy MESZ-es tagszervezet adott be hiánytalan pénzügyi beszámolót!

– Kiderült az is, hogy mindösszesen négy, eddig a MESZ-en keresztül támogatásban részesülő egyesület van, amely úgy pályázott idén, hogy nem volt gond a tavalyi elszámolásaikkal – ezek a sepsei Petőfi Sándor MKE, a nagybodolyai Magyar Hagyományőrző Egyesület, a Dežanovaci Magyarok Egyesülete és a čakovci Petőfi Sándor MKE. Ők természetesen továbbra is feltételek nélküli támogatásban fognak részesülni – tette hozzá végül Jankovics.