„A víz alatt megfeledkezhetünk a fenti világról”

991

Milić Marijo szinte a véletlennek köszönhetően kapott munkát egy Pag-szigeti búvárbázison, ahol ma is merülésvezetőként dolgozik.

– Vörösmarton nem tudtam magammal mit kezdeni. Autószerelőnek tanultam, nem igazán érdekelt ez a szakma, de hát nem tartozom azok közé, akik már gyerekkorukban tudják, mit akarnak – mesél a kezdetekről Marijo.

Annyit viszont tudott, hogy szívesen dolgozna a tengerparton. Megkérte ismerőseit, szóljanak, ha adódik valamilyen/bármilyen lehetőség az Adrián.

– Hamarosan csörgött is a telefon. A munkaajánlat úgy szólt, hogy búvárpalackokat kellene töltenem.

Akkor még nem tudtam erről semmit, de sohasem ijedtem meg a kihívásoktól, egy utazótáskával nekivágtam az ismeretlennek – folytatja.

A Pag-szigeti Stara Novalja helységben várták, egy magyar tulajdonú búvárbázison. Munkaadója közölte vele, hogy palacktöltésnél azért többről volna szó. Egy hete volt, hogy elvégezze a hajóvezetői tanfolyamot, mert feladatai között szerepelt a búvárok kiszállítása is a merülőhelyekre. Még abban az évben – ez 2004-ben volt – elkezdett búvárkodni is.

– Tanfolyam nélkül, két próbamerülés után 40 méterre merültem, ami Horvátországban a maximális megengedett mélység – mondja Marijo, hozzátéve, teljesen ráérzett a búvárkodásra, később letette a merülésvezetői vizsgát is Splitben.

Kora tavasztól év végéig tart a búvárszezon

Azóta is a Blue Bay DC búvárbázison dolgozik. Most éppen itthon van, de márciusban már kezdődik a szezon, ami év végéig tart. Novemberben még végeznek merüléseket, hiszen a víz hőmérséklete azon a mélységen, ahol búvárkodnak, nem változik, a búvárruha pedig jól véd.

Merülésvezetőként tapasztalt búvárokkal 40 méterig merülnek, kezdőkkel pedig próbamerüléseket (intró vagy discovery merülésnek is hívják) végeznek.

– Jönnek a turisták, negyedórás elméleti rész után 20-25 percre, 5-6 méter mélységekre merülünk, ami elég ahhoz, hogy csikóhalat, angolnát, lepényhalat, polipot, tintahalat lássanak. Gyönyörű tiszta a víz, a látótávolság 25 méter – tudtuk meg a vörösmarti merülésvezetőtől.

Kijelölt búvárhelyekre viszi a vendégeket: a roncsok, barlangok, víz alatti zátonyok és ún. falak gyönyörű célpontjai a búvároknak. Falon azokat a helyeket kell érteni, ahol a part 10-15 méter után hirtelen mélyül, akár 60 méter mélyre is lenyúlik, a búvárok pedig „lebeghetnek” a nagy kékség fölött.

– A súlytalansághoz hasonló érzésben lehet része a merülőnek. Ez az, ami vonzó a búvárkodásban, és persze az is, hogy a víz alatt megfeledkezhetünk a fenti világról – mondta Marijo.

Évente több mint ezer vendég merül náluk

Marijo tagja a búvárbázis négyfős állandó csapatának. Egy szezonban együtt dolgozott Szarka Sárával is, az Éjjel-nappal Budapest című televíziós sorozat sztárjával.

Legtöbb kuncsaftjuk visszajáró vendég, egyrészt mert a búvárkodást sohasem lehet megunni, másrészt mert elégedettek a Blue Bay búvárbázis szolgáltatásaival. Egy szezonban kb. 1000-1200-an merülnek náluk. A bázis tulajdonosa magyar, a vendégek túlnyomó többsége is magyar, de érkeznek vendégek a világ számos pontjáról.

Ehhez egy kis idegennyelv-ismeret is szükségeltetik. Marijonak horvát az anyanyelve, ezenkívül beszél magyarul és angolul is. Ez utóbbit iskolában nem tanulta, csak a tévéből, akárcsak a spanyolt, amiből szintén megért ezt-azt.

Míg Pagon a búvárkodást, Lengyelországban a bőrműves mesterséget sajátította el

A lengyel nyelv sem idegen számára, ezt volt lengyel barátnőjének köszönheti. Ez egy külön sztori lehetne, de kapcsolódik a búvárkodáshoz is, hiszen a bázison ismerkedtek össze, és Marijo elég sok időt töltött barátnőjénél Lengyelországban. Itt találkozott egy bőrművessel, aki beavatta őt mestersége minden fortélyába. Együtt készítették a bőrtáskákat, melyek árusításával körbejárták a lengyelországi fesztiválokat – Marijo szívesen emlékszik vissza erre az időszakra, mert egy újabb kreatív tevékenységre tett szert, és mert bejárták Lengyelország legnagyobb zenés és művészeti tömegrendezvényeit.

– A bőrművesség és a búvárkodás csak kettő a sok közül, amit csináltam eddigi életemben, de úgy érzem, még mindig nem valósítottam meg magam teljesen. Jelenleg is búvárkodom, amit nagyon szeretek, de tudom, hogy ezzel nem foglalkozhatom életem végéig, hiszen nagy fizikai erőnlétet igényel – mondta Marijo.

Egyszer körbejárná a világot hobbibúvárként, hogy kipróbálja a külföldi merülőhelyeket. A bőrműves mesterséget pedig idehaza, Baranyában szeretné majd gyakorolni, mert bár szívesen utazik, sokat jelentene számára, ha itthon is érvényesülni tudna.