ByeAlex képviselheti Magyarországot Malmőben
Tapintható volt a feszültség március 2-án, A Dal döntőjében. A stúdióban mindenki lélegzetvisszafojtva várta a szavazás végét. A színpadon a zsűri pontozásával az utolsó négy közé jutó Radics Gigi, ByeAlex, Kállay-Saunders András és Vastag Tamás leste az eredményt. Mikor elhangzott a győztes neve, egy pillanatig senki sem hitt a fülének: lehetséges, hogy egy eddig ismeretlen, saját bevallása szerint is a mezőny „legrosszabb énekese” képviseli majd Malmőben hazánkat?
A pillanat eltelt, az eredmény pedig maradt: ByeAlex vehet részt magyar színekben az Eurovíziós Dalfesztiválon. A színpad mögött érezni lehetett a másik három esélyes stábjának csalódottságát, de a többi fellépő biztosította támogatásáról Alexet, akiben lassan tudatosult, hogy mi is történt az elmúlt percekben.
„Egyáltalán nem akartam nevezni erre a versenyre, zsigerből tiltakoztam ellene, tőlem távol állnak az ilyen tévés vetélkedők. A lemezkiadóm, a CLS Music menedzsmentje azonban beadta a dalt, ami eltért az Eurovíziós számoknál megszokottól.” – mondta a fiatal előadó korábban az MTI-nek.
A közönség viszont örömmel látta a vetélkedőben: már az elődöntőben és a középdöntőben is az ő szavazataikkal jutott tovább ByeAlex. A döntő kiélezett küzdelmét mutatja, hogy aznap este 244 ezer szavazat érkezett, az adást pedig 1 millió 350 ezren követték és 2,7 millióan néztek bele.
Az énekes-zeneszerző a Kedvesem című dalával (szerzők: ByeAlex, Palásti-Kovács Zoltán) került be az M1-en futó vetélkedőbe, ami minden héten egymilliónál is több nézőt vonzott. A versenyre beadott 244 dal közül végül a Kedvesem vitte el a pálmát.
„Szerintem a Kedvesem sikere annak köszönhető, hogy van az emberekben igény a költészetre és ezt mint hallgatók nem kapják meg a magyar zenétől. A legtöbb előadó nem használja ki a magyar nyelv igényességét; sokszor úgy érzem, hogy ugyanazt a dalt hallom, csak más előadóktól – vélekedett Alex. A fiatal zenész életében kiemelt helyet foglal el az irodalom: Az első igazán emlékezetes olvasmányélményem a Kincskereső kisködmön volt, még az általános iskolában. Emlékszem, azt éreztem akkor: miért kínoznak engem kisgyerekként egy ilyen szomorú történettel, ami akkori fejjel semmi másról nem szól, csak arról, hogy iszonyatosan szomorú? Azóta rájöttem, hogy ez a tökéletes írás titka: nem 3D-ben nézed a Batmant, ahogy püföli az ellent, hanem elolvasol tíz sort és az egy napra meghatározza, hogyan érzed magad. Az, hogy szavakkal ilyen erős hatást lehet elérni, ennyire az ember zsigeréig tud hatolni az író, csodálatos dolog.”
Most, hogy kiderült, ki megy Malmőbe, az újabb nagy kérdés az: mennyit és mit kell változtatni a produkción a nemzetközi versenyre?
„Azt gondolom, hogy ByeAlex esetében nem csak a dalt kell nézni. Hogy én miért szeretem őt? Abban benne van minden egyes megnyilvánulása, reakciója, kommentje. A csomag ettől kerek egész– vélekedett Rakonczai Viktor, A Dal egyik zsűritagja. – Az a kérdés, hogyan lehet ezt átültetni úgy, hogy külföldön ne csak egy dal jelenjen meg, hanem ez az egész esszencia. Számomra ez a kérdőjel, de nagyon drukkolok neki, hogy sikerüljön.”
A műsor során újra meg újra felvetődött, hogy milyen nyelven kellene elénekelni a dalt Malmőben. Le lehet fordítani angolra? Egyáltalán érdemes-e?
„Szerintem nem kell lefordítani ezt a dalt, mert nem lehet lefordítani. Ami számunkra kedves ebben a dalban, az lefordíthatatlan. A kedvesem szó például angolul egészen mást jelent, nem azt, amit nekünk, magyaroknak. Sorolhatnám a tücsköt, a délibábot, a rozmaringot.– nyilatkozta a Helyi Témának Rakonczai Viktor. – Hangsúlyoznunk kell, hogy ByeAlex furcsa szerzet. Valaki, akit ledobtak a Föld nevű bolygóra. Nem szabad felvennie azt a fajta attitűdöt, ami nem áll hozzá közel. Már semmin nem szabad változtatni; nézzük meg, hogy ez így működik-e vagy sem.”
A szerző is hasonlóan gondolkodik a nyelv-kérdésről:
„Mindenképpen magyarul szeretném előadni, hiszen úgy gondolom, a közönség ezért szavazott rám; fontos része a dalomnak a nyelv. Szeretném ugyanakkor azt is, hogy a külföldi közönség is értse: ez a feladat még ránk vár – mondta Alex, majd hozzátette: – A refrént lehet, hogy megtanulom svédül. Szerencsére a gitárosom, Dani kitűnően beszéli a nyelvet.”
Egy dolog biztos: nem a papírformának megfelelő eredmény született A Dalon. A közönség választott; májusig nincs is más dolguk, mint dúdolni a Kedvesemet, utána pedig szorítani ByeAlexnek a malmői versenyen.
{fcomments}