„SZABADSÁGHARC”

Tóth Péter Lóránt versvándor és Kálló Béla színművész színházi előadása a torockói Duna-Ház SzínTerén december 10-én

43

A tapintható, emberközeli, dokumentarista kamaradrámában Arany János és Petőfi Sándor barátságán keresztül nyerhet bepillantást a néző az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeibe. Az előadást követően Tóth Péter Lóránt és Kálló Béla interaktív drámapedagógiai foglalkozást tart a tordai és a nagyenyedi diákszínjátszóknak az ezzel az előadással debütáló SzínTér c. sorozat első alkalmával.

A SzínTér c. interaktív drámapedagógiai sorozat keretében a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum és a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium diákszínjátszói közös dramatikus foglalkozásokon ismerhetik meg közelebbről a színjátszás, az előadóművészet csínját-bínját. Egy-egy színdarab, pódiumműsor megtekintését jó hangulatú, improvizatív, gyakorlati tapasztalatcserék, kreatív foglalkozások követik az előadók vezetésével.

Az előadásról:

Az idén 170 éves szabadságharc hívta életre a két költőóriás, Arany János és Petőfi Sándor barátságát bemutató előadást. Jóbarátok, írók, mindketten hazát szerető családos emberek, mégis nagyon különbözőek. Petőfi a heves vérmérsékletű, bátor lelkű, olykor meggondolatlanul szónokló hazafi és Arany, a nyugodt, megfontolt, visszahúzódó író. Legendás barátságukon keresztül számos izgalmas, köztudott és kevésbé közismert történelmi esemény, összefüggés elevenedik meg. Kálló Béla és Tóth Péter Lóránt szuggesztív előadásában a 19. századi magyar mindennapok kerülnek személyes közelségbe a 21. századi emberhez.

A Magyar Nemzeti Tanács tájoltatási programjának köszönhetően, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség szervezésében Délvidék 30 településére jut, vagy jutott el az előadás 2018. december végéig, köztük számos olyan településre, ahol ritkaság a színházi élmény. Az előadók 2019. márciusáig az egész Kárpát-medencét szeretnék bejárni az összeállítással.

Szereplők:
Arany János és mindenki más: Kálló Béla szabadkai színművész
Petőfi Sándor: Tóth Péter Lóránt versmondó, versvándor
Az előadás időtartama: 60 perc

Az előadókról:

Tóth Péter Lóránt kunszentmiklósi Radnóti-, Latinovits- és Dudás Kálmán-díjas versmondó. 2010 óta járja a Kárpát-medence magyarok lakta településeit: iskolákat, művelődési házakat, templomokat. Ez idő alatt többszáz határon túli magyar közösségnek többszáz előadást mutatott be, számos anyaországi és határon túli magyar iskolába vitte el rendhagyó irodalomórák keretében a magyar irodalom legszebb verseit. A testnevelő tanárból lett előadónak mindig nagy álma volt, hogy a magyar irodalommal bejárhassa a világot, mert mélyen hisz benne, hogy a versekkel szebbé-jobbá tehető az emberek élete. Ez vezérelte, amikor néhány éve “kilépett” a katedráról a Kárpát-medencébe. Nagyhatású előadásaiban, pódiumestjein élményszerűen, a XXI. századi emberhez szólva viszi közel az irodalmat közönségéhez, legyen szó akár a diákokról, akár az iskolapadból régen kinőtt generációkról. A visszajelzések elsöprő katarzisról tanúskodnak. A különleges versvándorlás fontos állomása volt az elmúlt években is a torockói Duna-Ház, ahol Tóth Péter Lóránt 2016 óta többször is nagy sikerrel mutatta be irodalmi, történelmi összeállításait (Az “Emberkatedrális” – Márton Áron, Erdély püspöke; Vasútállomás – József Attila költészete; 1956. Forr a dal már; (Vers)Csillagösvényen – az erdélyi líra gyöngyszemei; “Nem mondahatom el…”- magyar klasszikusok).
„Minden előadás összeállításakor az a gondolat vezérel, hogy úgy hozzam közel a magyar történelmet és irodalmat a diákokhoz, hogy a hallgatók minél több kapcsolódási pontot találhassanak a saját életük és egy adott irodalmi korszak vagy költő életének eseményei között. Előadásaim a múltról szólnak, XXI. századi nyelven a jövő felnőttjeinek. Célom, hogy 2020-ra az összes határon túli iskolába eljuthassak!”

Együttműködő partnereink: Jósika Miklós Elméleti Líceum, Torda; Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed

Helyszín: Duna-Ház, Torockó (Fő u. 292.)

Időpont: 2018. december 10. hétfő 17:00 óra

További információk:

http://duna-haz.com

https://www.facebook.com/dunahaztorocko/