Sorra épülnek a „bábeli tornyok”

336

Jelenleg a dubai Burja Khalifa a világ legmagasabb épülete, de már tervben van egy ennél magasabb felhőkarcoló építése is, amelynek a magassága a tervek szerint az egy kilométert is meghaladja. Hogy meddig tart a „magasságőrület”, nem lehet tudni.

Noé utódai még egy nyelvet beszéltek. Elbizakodottak voltak, büszkék, azt hitték, mindent megtehetnek, ezért elhatározták, hogy építenek egy tornyot, amely az égig ér. Isten azonban megbüntette elbizakodottságukat: összekeverte a nyelvüket, és mivel az emberek már nem értették meg egymást, az építkezés leállt, a torony nem épült fel. Mostanság évről évre újabb építészek próbálnak meg az „égig” hatolni. Jelenleg a dubai Burja Khalifa tartja a rekordot 828 méteres magasságával és 160 emeletével.  De már tervezik a szaúd-arábiai Dzsiddában egy 1000 méter körüli felhőkarcoló építését, amely a tervek szerint öt év alatt készülne el. Azerbajdzsán sem akar lemaradni e furcsa versenyben.

 

Pazarló státuszszimbólum

Burja Khalifa névre hallgat a jelenlegi legmagasabb, emberkéz által épített objektum. A toronyban 37 emeleten összesen 403 lakosztály, 1044 lakás kapott helyet, 57 elektromos lift üzemel benne, az 500 méteres szintkülönbség „leküzdéséhez” mindössze alig 55 másodpercre van szükségük. Az épület működtetése jelentősen növeli az energiafogyasztást Dubaiban, amely már így is a világ legnagyobb ökológiai „lábnyomú” állama. Az épület légkondicionálóinak működtetése egyenlő napi 12 500 tonnányi jég felolvasztásával, de több millió liternyi sótlanított tengervizet is igényel naponta. A vécélehúzáshoz fél mérföldnyi  magasságra kell felpumpálni a vizet.

 

A legmagasabb épületek

A mekkai Abraj Al-Bait-tornyok 2011-ben készültek el (fenti fotó), és 601 méterrel a második helyet érdemelték ki a listán. A tajvani (taipei) Taipei 100-torony 2004-ben készült el, és 509 méteres magasságával tör az ég felé. A Sanghaji Pénzügyi Központ 492 méter magas. A hongkongi Nemzetközi Kereskedelmi Központ épülete 2010-ben készült el, 484 méter magas. A Kuala Lumpurban található, malajziai Petronas-tornyok 452 méter magasak.  A Nanjing Greenland Pénzügyi Központ 450 méterével Kína egyik legmagasabb épületévé vált 2010-ben. A Chicago jelképének számító Willis-torony 1974 óta szerepel a legmagasabb épületek listáján a maga 442 méterével. A Kingkey 100 nevű kínai, shenzheni épület 2011-ben készült el, így egyike a világ legfiatalabb felhőkarcolóinak, 442 méter magas.  A Guangzhou West Tower szintén Kínában található, 2010-ben készült el, és nem kevesebb, mint 438 méter magas.

A világ nagyvárosai között folyamatos a rivalizálás a legmagasabb felhőkarcolókért. Egyre biztosabbnak látszik, hogy az új csúcstartók építtetői a dinamikusan fejlődő Ázsiából vagy az olajmilliárdokat birtokló Közel-Keletről kerülnek ki.

 

Újabb rekordkísérlet

Az Azerbajdzsánban épülő 1050 méteres épület a Khazar-szigetek-projekt csúcseleme lesz – ez egy mesterséges szigetcsoport a Kaszpi-tengeren, 25 km-re Bakutól – 2022-es befejezési dátummal. A tervek szerint nem kevesebb, mint egymillió ember számára nyújtana otthont, 150 iskola, 50 kórház és Forma-1-es pálya is helyet kapna itt. Ha addig nem süllyed el a szigetcsoport, nem fogy el az olaj vagy a népesség, 2015-16-ban indulhat az építkezés, és 2018-19-re be is fejezhetik.

Burj-Khalifa-Downtown-Burj-Dubai

Burja Khalifa névre hallgat a jelenlegi legmagasabb, emberkéz által épített objektum

khazar-islands

Az Azerbajdzsánban épülő 1050 méteres épület a Khazar-szigetek-projekt csúcseleme lesz