Rácz Éva heti ajánlója

364
Rácz Éva heti ajánlója

 

E héten Rácz Éva, a Kolozsvári Rádió szerkesztő-műsorvezetője, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének az elnöke ajánlja kedves műsorait. Az erdélyi újságíró egy rádiótörténeti kutatás nyomán érkezett a közmédiába. 

Az aktuális RTV magazin címoldalán Hesna szerepel, így hétfőn egyértelműen a Bábel – Hesnával a világot ajánlom. A riportműsor mindig érdekes, és olyan helyekről tudósít, ahova a legtöbb néző soha nem jut el. Ráadásul a helyszíneket és a történeteket az ő szemével láthatjuk és élhetjük át mi is (Duna, 21.30).

Kedden élvezhetjük a Dunán Leoncavallo Bajazzók című operáját. A főbb szerepeket – Rost Andrea mellett – a bolgár tenor, Kamen Cheneve és a híres román bariton, Alexandra Agache alakítja. E közvetítések az operaélmény mellett bemutatják a világ egyik legszebb épületét, az Andrássy úti Operaházat is (Duna, 23.05).

A Műkorcsolya- és jégtánc-világbajnokságról szerdán a jégtánc és páros rövid programokba kapcsolódhatunk be. A családban e látványos műsorok nagyon népszerűek voltak. Nagymamám leginkább a párost szerette, míg én inkább a női egyénire szavaztam (Duna, 15.00).

A csütörtöki Arcvonásokban Nébald György vívóval találkozhatunk, ami azért is érdekes számomra, mivel magam is tőröztem. A műsor a határon túli hallgatók körében is népszerű, hiszen a Kolozsvári Rádióban is gyakran hallható. A félórában számos erdélyi személy is szerepelt (Kossuth Rádió, 14.05).

A pénteki M2-es meseprogramból több műsorra is felhívom a figyelmet. A kis Amadeus – Az ifjú Mozart kalandjai a halhatatlan zeneszerzőt mutatja be az ifjabb nemzedéknek (15.45). A Mekk mester (18.10) már igazi klasszikusnak számít, s ezt követi a Magyar népmesék sorozat, amely a legnépszerűbb magyar történeteket fordítja le a gyerekek nyelvére (18.15). A Bogyó és Babóca a legkisebbek szívét dobogtatja meg (19.00).

Az Aranysárkány című alkotás Kosztolányi Dezső azonos című regénye alapján készült. A nagy írót olvasni, nézni, hallgatni mindig öröm, s Ranódy László filmjét olyan kiváló színészek vitték sikerre, mint Mensáros László vagy Béres Ilona (szombat, Duna World, 13.15).

Sokszor gondolok a rendszerváltás előtti időre, amikor az írók a sorok között fogalmaztak, s az olvasók és a nézők is a sorok között „olvastak”. Erre jellegzetes példa a magyar kabaré, a feszültségek levezetője. Ezeket a tréfákat és poénokat élvezhetjük a Szeszélyes évszakok műsorban is. Akármikor újranézhetjük minden epizódját, Antal Imre egyénisége, humora garanciát jelent a jó szórakozásra (vasárnap, M3, 19.40).