A 25 emeletes pécsi panelház sorsára hagyatva áll. A lakók 1976-ban vehették birtokba benne a 250 lakást, azonban a ház az építési technológia hibája miatt 1989-re életveszélyessé vált, és ki kellett költözniük. Az elmúlt 24 évben csak tovább romlott az állapota, magányosan meredezik Pécs belvárosában. A lakatlan épület ráadásul már nemcsak Magyarországon ismert, hanem Európa-szerte is, bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe is Közép-Európa legmagasabb lakatlan épületeként.
A pécsi magasház, a város legmagasabb panelháza a maga 80 méterével. 1974-ben kezdte meg az építését a Baranya Megyei Állami Építőipari Vállalat, és 1976-ban adták át. A házban összesen 250 db egy-, illetve másfél szobás lakást alakítottak ki. A ház az építési technológia hibája miatt 1989-re életveszélyessé vált, lakóit kiköltöztették. A 25 szintes panelház bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe is Közép-Európa legmagasabb lakatlan épületeként.
Az épület vasbeton szerkezetét IMS jugoszláv utófeszített technológiával építették.
Magyarországon az 1970-es évek elején százszámra alkalmazták ezt a módszert lakó- és középületek szerkezetépítésére. A feszítőpászmák és a beton közti réseket a rendszer előírása szerinti tömítőpasztával tömítették. Ez a nevezetes „PU paszta” azután kloridos korróziót okozott, ami károsította a feszítőpászmákat. Emiatt a ház 1989-re életveszélyessé vált, a lakókat kiköltöztették belőle.
2003-ban az önkormányzat 360 millió forint értékben végzett szerkezeti megerősítési munkákat a házon. A város egy osztrák vállalkozásnak adta el az épületet azzal a céllal, hogy egyetemi központtá és kollégiummá alakítsa át. A cég azonban 2007-ben visszalépett a megállapodástól.
2007 őszén a város – sikertelenül – egy központi önkormányzati irodaépületre írt ki tendert. 2008 januárjában ismét az épület eladása került napirendre, 410 millió forintos limitárral. 2008. június 26-án a panelt sikerült eladni a Grupo Milton „spanyol”-magyar cégnek.
Mivel 2011-ig tapodtat sem mozdult a hasznosítása, olyan elképzelés körvonalazódott, hogy az Öresund Holding megvásárolja az épületet, 2012 első felében lebontatja, és helyén önkormányzati központot építtet, amit Pécs város 30 évre kibérel.
Botrány, krónika
Májusban egy férfi felment az üresen álló épületbe, le akart ugrani onnan, szerencsére sikerült lebeszélni szándékáról, és a saját lábán jött le a magasból. Márciusban „Sör” feliratú lepedőt feszítettek ki a házon ismeretlenek. Videoklipet is forgattak már a házban. Korábban fémtolvajok ténykedése nyomán hetven méter magasból az útra zuhant egy súlyos alkatrész, és tüzet is okoztak odabent valószínűleg a beköltöző hajléktalanok.
Az épület tulajdonosát nemrég újra megbüntették, mert nem tett eleget azoknak a biztonsági intézkedéseknek, amelyeket kiszabtak rá.
A szellemház további sorsát illetően hivatalosan megerősített információk nincsenek. Arról azonban cikkeztek az újságok, hogy az már gyakorlatilag eldőlt, előbb-utóbb lebontják.
{fcomments}