Idén kerül sor a 17. Pannonian Challenge extrémsport-bajnokságra Eszéken, mely több szempontból is jelentősebb lesz az előzőeknél. A sporteseményről Papp Ákossal beszélgettünk, aki évek óta részt vesz a program szervezésében. Mesélt nekünk szoftverfejlesztői tevékenységéről is, mely legalább akkora elismerést érdemel, mint a Pannonianben betöltött szerepe.
A Pannonian Challenge-et ma már a legrangosabb extrémsport-versenyek között tartják számon, melyen világhírű gördeszkás, görkorcsolyás és BMX-es sportolók versenyeznek, és ami a legfontosabb, hogy régióközpontunkban, Eszéken rendezik meg 1999 óta. A verseny jelentősége évről évre nőtt, gazdag kulturális és zenés programokkal párosult, és számos elismerésben részesült. Tavaly rekordlátogatottsága volt, 20 ezer embert érdekelt a program.
Abban, hogy a Pannonian Challenge nemzetközileg is elismert sporteseménnyé nőtte ki magát, jelentős szerep jutott az eszéki Papp Ákosnak is, aki 2007-ben szoftverfejlesztő vállalkozásával csöppent a Pannonian csapatába, és attól kezdve az esemény szervezéséből is részt vállalt.
Nemcsak a Pannonianben betöltött szerepe, hanem szoftverfejlesztői tevékenysége is említésre méltó.
Saját vállalkozása mellett globális cégek munkatársa is
Ákos Vörösmarton nőtt fel, itt járt általános iskolába, utána Pélmonostoron tanult, majd a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója lett. A honvágy közelebb hozta otthonához, így 1992-től az eszéki egyetemre járt, ahol diplomát szerzett elektrotechnika szakon.
Már az egyetemi évek alatt foglalkozott számítástechnikával, méghozzá nem is akármilyen szinten. A HEP (horvát elektromos művek) szoftverét készítette és tartotta karban. Szoftverfejlesztés mellett a Baranya Rádiónak is dolgozott, majd az Eszéki Rádió magyar nyelvű adását vezette.
2000-ben a Siemens cégnek kezdett dolgozni Eszéken, ugyancsak szoftverfejlesztésben kamatoztatta tudását. Ezt követően partnereivel saját céget alapítottak, ahol olyan neves klienseknek dolgoztak, mint a Slavonska banka (ma Hypo Alpe-Adria-Bank) vagy a Turner Company (a Cartoon Network rajzfilmcsatorna anyacége). A Romulić multimédia stúdióval közösen készítettek multimédiás projektet a Kopácsi-rétről, melyet a World Summit Award a világ 5 legjobbja közé választott ismeretszerzés kategóriában.
Ákos ma saját szoftverfejlesztő vállalkozást működtet, ezenkívül két jelentős horvát cégnek is dolgozik (a Shoutem-nek és a Five-nak) DevOps (Development and Operations) beosztásban. Feladatköre a programozáson és karbantartáson kívül a projektvezetői tevékenységet is magába foglalja.
Tagja az Osijek Softver Citynek is, amely lokális szinten fogja össze az informatikai vállalkozásokat.
Szerepe a Pannonian Challenge-ben
A Pannonian Challenge 2007-ben kérte föl Ákos cégét, támogassa az eseményt a weboldal elkészítésével. Ekkor kezdődött közreműködésük a Pannonianben.
A sportesemény, bár ekkor már nyolcéves volt, mégis gyerekcipőben járt. A szervezőinek nem volt számítástechnikai hátterük, és a szervezésben is segítségre szorultak.
– Kollégáimmal nemcsak az informatikai hátteret szerveztük meg, hanem a munkafolyamatot is hatékonyabbá tettük – mondta Ákos.
Nekik köszönhetően vált egyre hangsúlyosabbá az önkéntesek szerepe is. A Pannonian-ben több mint száz önkéntes vesz részt – ezért külön elismerésben részesült a program.
Az idei Pannonian Challenge-ről
Ákos elmondta, a 2016-os Pannonian több szempontból is jelentősebb lesz az előzőeknél. Egyrészt azért, mert idén először tart nyolc napig, július 15-től 23-ig.
A szervezők arra a legbüszkébbek, hogy a FISE-vel, azaz a nagyszabású francia extrémsport-fesztivállal szerződést írtak alá, melynek értelmében a Pannonian a FISE kelet-európai partnerévé vált, ezzel együtt Eszék lesz az egyik helyszíne (az öt közül) a BMX világkupának.
– Közel harminc város jelentkezett a FISE pályázatára, és mi nyertük meg. Ez óriási jelentőséggel bír, amire nagyon büszkék vagyunk – mondta Ákos.
Megjegyezte, a megtiszteltetés, hogy a FISE őket választotta partnerévé, felelősséggel is jár, hiszen az idei fesztiválhoz ötször nagyobb költségvetésre lesz szükség, mint az előzőek esetében. Ez persze szponzorok nélkül kivitelezhetetlen lenne; a Pannonian a HEP, a VIPnet, a horvát idegenforgalmi iroda és a horvát kormány támogatását is élvezi.
Ákos kiemelte, a Pannonian Challenge gazdasági és idegenforgalmi jelentősége nemcsak Eszékre, hanem Szlavóniára és Baranyára is kiterjed, hiszen a fesztivál színvonalával az érdeklődők száma is növekedni fog. Idén először műholdas élő közvetítése is lesz a sporteseménynek, ezáltal 150 millió ember számára válik elérhetővé.
Kérdésemre, hogy minek köszönhetően jutott ilyen magas színvonalra a program, riportalanyom elmondta, ez csakis a tagok lelkesedésével és önfeláldozó munkájával valósulhatott meg.
– Mindig szívvel-lélekkel dolgoztunk, és ami fontos, hogy önkéntes alapon. Ez sohasem az anyagiakról szólt, ilyen téren nem származott hasznunk a rendezvényből, viszont annál több barátot és egy összekovácsolódott csapatot kaptunk a Pannonian Chellenge-től – mondta Papp Ákos.
Hozzátette, a sportesemény szervezésében való részvételének köszönhetően fontos tapasztalatokat is szerzett, szélesedett a látóköre, amiből profitálni tud, és ezt valószínűleg a program többi szervezője is elmondhatja magáról.