Bartók Béla 135 évvel ezelőtt született. A magyar kormány az évforduló alkalmából a 2016-os évet Bartók-évvé nyilvánította. Az emlékév célja, hogy méltóképpen mutassa meg a komponista páratlan szellemi örökségét, és segítsen annak megőrzésében, nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. Az eszéki magyar főkonzulátus is csatlakozott a programsorozathoz, a múlt héten egy zenei estet rendezett a huszadik század egyik legnagyobb zeneszerzőjének az emlékére.
A Bartók Béla születésének 135. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi hangversenyen a magyar népzenéé volt a főszerep, hiszen a magyar zeneszerző akkor is a magyar népzene szellemében komponált, amikor műveiben nem fedezzük fel pontosan egy-egy magyar népdal jelenlétét. Az eszéki Szlavón Múzeumban tartott Bartók-esten is ilyen népdalok hangzottak el a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara, valamint az eszéki Strossmayer Egyetem Művészeti Akadémiája hallgatóinak és tanárainak a közös előadásában.
De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul, az est szervezője lapunknak elmondta, hogy a két művészeti kar vezetői az őszi eszéki magyar hét során rendezett koncerten találkoztak egymással, és már itt felvetődött az ötlet, hogy egy közös koncerttel adózzanak a huszadik század egyik legnagyobb zeneszerzőjének emléke előtt.
A Bartók-életmű jobb megismertetését szolgáló emlékévet számtalan hangverseny, fesztivál és konferencia tarkítja világszerte. A magyar kormány támogatásával létrejött rendezvénysorozat minden korosztályához közelebb szeretné vinni Bartók Béla munkásságát.
Lakner Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának dékánja elmondta, az eszéki magyar főkonzul felkérésére érkeztek Eszékre, és igyekeztek egy keresztmetszetet mutatni Bartók munkásságából.
– Úgy gondolom, hogy Bartók Béla a zenetörténelem egyik legkiemelkedőbb alakja, zeneszerzője. Büszkék vagyunk arra, hogy magyar volt, és oly módon tudta a népdalokat, a népzenét beépíteni a művészetébe, amit senki nem tudott a világon. Egy olyan zenei nyelvet talált meg magának, amely 20. századi korszerű, modern nyelv, de mégis visszanyúl a gyökerekhez, vagyis a népzenéhez – mondta Lakner Tamás.
Bartók Béla művészete és tudományos teljesítménye nemcsak a magyar és az európai zenetörténet, hanem az egyetemes kultúra szempontjából is korszakalkotó jelentőségű.
Az eszéki magyar főkonzulátus célja, hogy lehetőleg minél több hasonló, közös rendezvényt hozzanak tető alá. Ez az alkalom beilleszkedett az eszéki zenei szerdák eseménysorozatba, melyre a város napja alkalmából került sor. (vj)