A törvény szerint az a gyerek, aki az adott évben április 1-ig betölti a 6. életévét, tanköteles korba lép. De ez sem „kötelező”, mert a szülő dönthet úgy, hogy egy évet hadd játsszon még a gyerek, persze ezt kérvényeznie kell. Bárhogy is dönt, fontos, hogy ha kétségei vannak, kérje ki szakember véleményét.
Ahogyan nem egyszerre tanulnak meg gyermekeink járni, beszélni, úgy az iskolaérettségnek is egyénenként eltérő az ideje.
– Azt tanácsolom a szülőnek, hogy amennyiben kétségei vannak, vegye figyelembe a gyerekét nevelő óvónő, iskolaorvos véleményét – mondja Varga Erna magyar tanügyi főtanácsos, iskolapedagógus.
A tankötelezettség azokat a gyermekeket érinti, akik az iskolába iratkozás naptári évében április 1-ig betöltik a hatodik életévüket, és a kornak megfelelő testi, lelki és szellemi fejlettségi szinttel rendelkeznek, azaz iskolaérettek. Ha a gyermek nem töltötte be a hatodik életévét, de a szülők és az óvodapedagógus is úgy ítéli meg, hogy iskolaérett, akkor kérvényezheti, hogy korkedvezménnyel kezdje meg tanulmányait.
A tanügyi főtanácsos viszont úgy véli, a gyerek időelőtti beiskolázása problémát jelenthet a későbbiekben. Ezért nagyon fontos, hogy a szülő mérlegeljen. Mert véleménye szerint semmiről nem marad le a gyerek, ha egy évvel később kerül iskolába. Egy év alatt nagyon látványos lehet az érés szociálisan, szellemileg és még fizikailag is.
– Az óvoda utolsó évében az iskola-előkészítő program pontosan ezekre a dolgokra készíti föl a gyerekeket – teszi hozzá Varga Erna.
A gyereknek a mozgás terén is kellőképpen fejlettnek kell lennie ahhoz, hogy bírja az iskola megkezdésével járó fokozott megterhelést. Nagyon fontos, hogy a megfelelő egyensúlyérzékkel rendelkezzen, és a finommozgások is kellően kialakuljanak, amelyek például a ceruzafogásnál nélkülözhetetlenek.
– A fizikai és pszichés alkalmasságot vizsgálja meg beiratkozás előtt az iskolaorvos, vagy az előiratkozáson az intézmény pedagógiai szakembere. Ha iskolaérettnek nyilvánítják a gyereket, akkor jöhet a beiratkozás, amely idén az egész ország területén június 19-én és 20-án lesz, egységesen minden iskolában a 8-12 óra, illetve a 16-19 óra közötti időszakban – közölte Varga Erna magyar tanügyi főtanácsos.