Havasi János heti ajánlója

393
Havasi János

Havasi János újságíró, televíziós szerkesztő, az MTVA határon túli tanácsadó testületének, az egy éve alapított Kós Károly Kollégiumnak a titkára. Mint látjuk, szívéhez a dokumentumalkotások állnak a legközelebb.

Elfogult vagyok a dokumentumfilmekkel: a valóság néha felülírja a legfurcsább fikciót is. Írók soha nem tudtak kitalálni olyan történeteket, ami a jelenben vagy a múltban ne esett volna meg. Hétfőn így a Másik Magyarország – Töredékek egy falu hétköznapjaiból című dokumentumfilmet, Nagy Dénes alkotását karikáztam be (Duna, 21.05).

Kedden a New York-i World Trade Center ikertornyainak tragédiájára emlékezünk. A nő, aki ott se volt című dokumentumfilm is e szomorú naphoz kapcsolódik. Az olasz mozi arról a hölgyről szól, aki a túlélők mozgalmának élére állt, miközben kiderült róla, hogy ott sem volt az ominózus napon az épületben. A témafelvetésből is látszik, hogy az épületek pusztulása körül még mindig nagyon sok a rejtély, s talán egyszer, sok-sok évtized múlva a valóságra is fény derül (M1, 23.20).

Szerdán délben egy másfajta dokumentumfilmet kapcsolok be: a Balaton-felvidék egyedi tájértékeit. A magyar táj szépségei iránt érdeklődőknek ajánlom. Mindig nagy érdeklődéssel nézem ezeket a filmeket, s a Balaton-felvidék egyébként is a szívem csücske: mediterrán hangulata van, s története, természeti értékei méltóvá teszik, hogy bemutassák a nagyvilágnak is (Duna, 12.20).

Csütörtökön a Szabadság szárnyán – Moka Béla igaz történetéből egy nagyon érdekes sors bontakozik ki. 1971-ben egy margitai atyafi elkötött egy repülőgépet a nagyváradi repülőtérről. Nyugatra emigrált, de a menekülttáborból mégis hazatért. Ceausescu Romániájában annak rendje-módja szerint leülte büntetését. Az emlékfilm e magyar emberről szól, aki a maga módján kívánt szabadulni a diktatúrából (M1, 23.30).

Pénteken megint a dokumentum-mániám kerekedik felül. A Kossuth Rádió nagy erényének tartom, hogy olyan tanulságos történeteket is feldolgoz, amiket sem az irodalomkönyvekben, sem a történelmi tananyagban nem találunk. Egyik ilyen rejtélyes történelmi személyünk: Széchenyi István. A látszat ellenére keveset tudunk róla, így az adás minden bizonnyal tágíthatja ismereteinket (Széchenyi István végnapjai, Kossuth Rádió, 13.06).

A magyar állam a mai napig nem tudott 300 ezer katonáról és civilről elszámolni, neveik az eltűnt rubrikában szerepelnek. A Sírjaik hol domborulnak? című műsort 2006-ban éppen azért kezdtük el, hogy segítsünk a hozzátartozóknak a keresésben (Duna World, szombat 17.40).

Vasárnap egy keserédes vígjátékot nézek meg. A Te rongyos élet Déry Sári színművésznő tragikus életét dolgozza fel. A kommunista rendszer a jeles művészt Almássy gróffal való kapcsolata miatt internálta. Bacsó Péter filmje fikciós eszközökkel állít emléket Dérynek, s kitűnő színészek teszik emlékezetessé az estét (Duna, 21.05).