A hercegszőlősi Sabolek Patrik nyolcéves kora óta szorgoskodik apja mellett a műhelyben, ahol beletanult a fafaragásba és a festésbe is. Egyre ügyesebben használja az airbrush nevű festéstechnikát. Ezzel a módszerrel készítette munkáját a pedagógusfórum plakátvers-pályázatára.
Míg sok gyerek a tévé és a számítógép előtt tölti ideje nagy részét, Patrik már nyolcévesen is inkább a műhelyben sürgött-forgott, apja körül.
Gyorsan felkeltették érdeklődését a mestermunka titkai, például az, hogyan lesz egy darab fából valamilyen használati vagy dísztárgy, hogyan kell igényesen lefesteni egy kerékpárt, és minden egyéb, amivel apja foglalkozott. A szemétre dobott, de nem teljesen üres festékes flakonokkal készítette első műveit, és hamar megtanulta használni a legkülönbözőbb szerszámokat, melyeket vágásra, csiszolásra, lakkozásra, polírozásra használnak.
Elvégezte a jobb agyféltekés rajztanfolyamot
Az összes tevékenység közül a festés áll hozzá legközelebb, tehetségét már óvodás korában felismerték. Több gyereklapba bekerültek a rajzai, később pedig részt vett Mohácson egy jobb agyféltekés rajztanfolyamon, melynek segítségével rövid időn belül ugrásszerű fejlődés érhető el a rajzkészségben.
– Ezzel a technikával szinte bárki elsajátíthatja a realisztikus rajzolást, szinte hihetetlen, hogy négy nap alatt mennyit képes az ember fejlődni – tudtuk meg Patriktól.
Nyolcadikos korában az volt a terve, hogy képzőművészeti szakközépiskolában folytatja tanulmányait, de úgy vélte, ebben a szakmában nem könnyű befutni, ezért inkább a szállodaipari-turisztikai szakra iratkozott az eszéki magyar iskolaközpontban. A tanulás mellett jut ideje arra is, hogy fejlessze képességeit a képzőművészet terén.
Szórópisztolyával festett már papírra, falra, kerékpárra és kamionra is
Az internetnek és a Youtube videómegosztó oldalnak köszönhetően ismerkedett meg az airbrush festési technológiával, mellyel szinte bármilyen felületre lehet festeni egy precíz szórópisztoly és kompresszor segítségével. Felhasználása széleskörű, leggyakrabban járművekre, falakra, test- és arcfestésre használják.
Az airbrush-festéshez szükséges felszerelést és a festékeket zsebpénzéből vásárolta, a festőállványt az apja készítette, műhelye pedig, mivel erős szagú, mérgező festékről van szó, a szabadban van.
Ezzel a módszerrel festette le kerékpárját, mintázta apja munkahelyi kamionját, az eredmény pedig magáért beszél, Patrik sohasem szenvedett hiányt kreativitásban.
Ötletességét megcsillogtathatta a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma és a Barkóca gyermekújság által meghirdetett plakátvers-pályázaton is, melynek témája Kosztolányi Dezső Mostan színes tintákról álmodom című verse volt.
– Egy hétvégébe telt, mire elkészültem a munkával – mondja Patrik, hozzátéve, a festékszóróval történő festéshez előre el kell készítenie a sablonokat papírból, ami időigényes feladat.
Éppen ezért csak akkor lát munkához, ha ideje engedi. Van úgy, hogy késő estig szorgoskodik reflektorfényben is szabadtéri „műtermében”.
Ha nem a színekkel dolgozik, akkor a formákkal
Másik hobbija a fafaragás. Legelső munkájával édesanyját lepte meg; egy szív alakú dobozt faragott neki születésnapjára. Ezt többféle, fából készült dísztárgy, szobor követte, melyekkel szobáját dekorálja, de az ágyát sem bútorüzletben vették. Az apja és az ő keze munkáját dicséri, akárcsak az élénk színűre festett falak. A hangulatvilágítást is Patrik szerelte be saját és öccse szobájában.
– Apám már gyerekkoromban is azzal csalt a műhelybe, hogy nem tudhatom, mire lesz szükségem az életben, és ma már látom, hogy hasznomra vált ez az időtöltés – állítja a szőlősi fiatalember.
Azt még nem tudja, mihez kezd majd a nagybetűs életben, viszont sok terve van. Az idegenforgalmi szakközépiskolát leginkább az idegennyelv-tanulás miatt tartja hasznosnak, de nem feltétlenül ebben a szakmában képzeli el jövőjét. Azt tervezi, hogy középiskola után elvégzi a kamionsofőr-iskolát, véleménye szerint ezzel a végzettséggel jó pénzt lehet keresni anélkül, hogy kiköltözne külföldre, még ha ez azzal jár is, hogy gyakran van úton. Ezenkívül a festés terén is szeretné elmélyíteni tudását, ami további kapukat nyitna számára, például a járműfestést vagy akár a tetoválás mesterségét. Mint mondta, azt még nem tudja, mi biztosítja majd a megélhetést számára, és nem is fogja sürgetni a választ erre a kérdésre, mindennek eljön az ideje.