Csúzán a Jókai Mór Kultúregyesület rendezett jelmezbált gyerekeknek, melyet különféle játékokkal tettek tartalmasabbá. A szentlászlói Petőfi Sándor Kultúregyesület idén tartott másodszor farsangi mulatságot, mely elsősorban a gyerekeknek szólt, de több felnőtt is jelmezbe öltözött.
A farsang a vidám lakomák, bálok, mulatságok, népünnepélyek ideje. A csúcspontja a karnevál, hagyományos magyar nevén a „farsang farka”. Ez a farsangvasárnaptól húshagyókeddig tartó utolsó három nap, ami a nagy mulatságok közepette valójában télbúcsúztató is.
A hétvégén számos kisebb szabású télbúcsúztató vigasságra került sor, melyek elsősorban a gyerekeknek szóltak.
A csúzai Jókai Mór Kultúregyesület gyerekmaszkabált rendezett a falu művelődési házában.
Nagy öröm volt a gyerekek számára, hogy jelmezekbe bújhattak. Hercegnőnek, kalóznak, indiánnak öltöztek, de volt hétfejű sárkány is, melyet a csúzai ovisok testesítettek meg. Pinkert Renáta óvónő minden évben ötletes jelmezt talál ki a gyerekek számára.
A báli hangulatért Kurel Goran felelt, aki a zenét szolgáltatta, ezenkívül különféle játékokkal tették tartalmassá az ünnepélyt a gyerekek számára: volt székfoglaló játék, lufifújó és -taposó verseny stb. A nyertesek kisebb jutalomban részesültek, és minden beöltözött gyerek kapott csokit. A gyerekek a szülők, nagyszülők kíséretében vettek részt a rendezvényen.
– A farsang időszaka, sajnos, egyben a megfázás, az influenza időszaka is, így valamivel kevesebben voltunk, mint az előző években, de ez nem rontott a hangulaton, aki jelen volt, jól érezte magát – mondta Kováts Zsuzsanna, a Jókai Mór KE elnöke.
Hozzátette, már dolgoznak a március 15-i központi rendezvény alkalmi programján, melynek az egyesület keretei között működő Pódium Amatőr Színjátszó Társulat az egyik főszereplője.
Szentlászlón a Petőfi Sándor Kultúregyesület tavaly élesztette újjá a farsangolás hagyományát, melyet évtizedeken keresztül nem ápoltak a szlavóniai magyar településen.
A szentlászlói kultúregyesület a HMDK egyik legnépesebb és legaktívabb egyesülete, melynek keretei között négy tánccsoport és színjátszó kör is működik. Évente számos vendégszereplésük van, saját rendezvényeikkel pedig a helyieknek szereznek örömet.
– A farsangi mulatságból, úgy tűnik, sikerült hagyományt teremtenünk, ezzel tovább gazdagítjuk egyesületünk tevékenységét – mondta Lapis János, a kultúregyesület elnöke.
A rendezvény elsősorban gyerekeknek szólt, de az egyesület több felnőtt tagja is jelmezbe bújt, és segített a gyerekeknek „a tél elűzésében”.
{fcomments}