Eseményekben gazdag év áll kelet-szlavóniai egyesületeink előtt

831

Dályhegyen tavasszal virágfesztivált tartanak, szentlászlói kultúregyesületünk idén ünnepli megalakulásának a 70. évfordulóját, a kórógyiak pedig zeneoktatást indítanak gyerekek számára.

Önfeledten élvezzük azt a rengeteg programot, rendezvényt, amelyekkel „ellátnak” bennünket szervezeteink az év folyamán. Most épp a farsang van soron, melynek alkalmából mindenütt gyermek vagy felnőtt maszkabálokat rendeznek, felelevenítik az alakoskodó hagyományokat. Márciusban országszerte az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra emlékezünk, utána pedig a húsvét következik, és így tovább.

Ezeknek a programoknak a szervezői/szereplői a kultúregyesületeink és a kereteiken belül működő tánccsoportok, színjátszó körök, énekkarok, amelyek egész évben lelkesen dolgoznak.

Idén sem fogunk unatkozni, erről biztosítottak bennünket a megkérdezett egyesületi vezetők.

Hugyik Imre

Hugyik Imre, a dályhegyi Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület elnöke az interjú készítésekor még a batyubállal volt elfoglalva, melyre szombaton került sor, de már akkor is tudta, jól fog sikerülni a már hagyományosnak nevezhető farsangi mulatságuk, amelyet idén először saját kultúrotthonukban tarthattak meg.

A tavasz beköszöntével kezdődnek az egyesület tánccsoportjainak a fellépései is, legalább olyan gazdag évre számítanak a szerepléseket illetően, mint amilyenek az előzőek voltak.

Az egyesület szekciói közül kiemelte a tamburazenekart, melybe új tagokat vonnak be, hogy újra működőképes legyen. A zenészek a táncosok köréből kerülnek ki, így a zenekar újra kísérheti a táncegyüttest a fellépéseken.

Az ifjúsági tánccsoportnak készül az új koreográfiája, mellyel idén sok helyen szeretnének bemutatkozni. Duna menti táncot tanulnak most is, mint általában, mert ez illik gombosi népviseletükhöz. Hugyik szerint nagy szerepe van identitásuk megőrzésében annak, hogy tartják magukat ahhoz a hagyományhoz, amelyet a Duna ellenkező oldaláról, a bácskai Gombosról és Doroszlóról hoztak magukkal az Erdődi-háti magyarok.

Legnagyobb rendezvényükre, a Virágfesztiválra április utolsó vagy május első szombatján kerül sor. Bár a pontos időpontról egyelőre nem döntöttek, az egyesület vezetője azt azért elárulta, a tavalyi jól bevált elképzelésekhez idén is tartják magukat: a fesztivál ezúttal is egynapos lesz, és nagy hangsúlyt kap a magyar konyha, melynek bővítenék a kínálatát. A virág- és kézimunka-kiállítás mellé idén is gazdag folklórműsor társul, délelőtt a gyermektánccsoportok, délután a felnőttek mutatkoznak be. Most először bosnyák tánccsoport is érkezik Dályhegyre, amely fellépésével tovább színesíti a fesztivál programját.

Végre teljesen elkészül a kultúrotthon

Hugyik örömét fejezte ki, hogy végre saját művelődési házukban tarthatják programjaikat.

– Szeretnénk idén teljesen befejezni a kultúrotthont. Hátra van még az udvar rendezése, amit ősszel elkezdtünk és hamarosan folytatunk, ezenkívül az épület külső falait vakolnánk be, és a belső helyiségeket szeretnénk rendbe hozni. Akkor már csak a hivatalos megnyitó marad hátra – nyilatkozta lapunknak Imre.

Ezúton is köszönetét fejezte ki a HMDK-nak, mint mondta, az ernyőszervezet segítsége nélkül nem épülhetett volna fel a kultúrotthon.

Idén 70 éves a szentlászlói Petőfi Sándor Kultúregyesület

A dályhegyiekhez hasonlóan a szentlászlói Petőfi Sándor Kultúregyesület is farsangi programmal indít. Február 17-én tartanak maszkabált, melyen gyerekek is, felnőttek is beöltözve vonulnak fel a faluban.

Idén is megtartják a falunapot, a gyermektáncfesztivált s az év végi karácsonyi műsorokat.

Lapis János

– Egyesületünk számára az idei esztendő legfontosabb eseménye az évfordulós ünnepség lesz – emelte ki Lapis János, az egyesület vezetője, hozzátéve, hogy szervezetük idén ünnepli megalakulása 70. évfordulóját. Kevés tagszervezetünk büszkélkedhet ilyen „matuzsálemi” életkorral.

A szentlászlói Petőfi Sándor Kultúregyesület a HMDK egyik legnagyobb tagszervezete, melynek keretében több tánccsoport és színjátszó kör is működik, ezért az évfordulós ünnepség műsorában elsősorban saját együtteseik szerepelnek majd.

Az ünnepélyre meghívják testvértelepüléseiket is; a magyarországi Szentlászlóról és Zengővárkonyból várnak vendégeket. Az eseményre a tervek szerint októberben kerül sor.

Egy könyv kiadását is tervezik, mely a kultúregyesület múltját, tevékenységét foglalja össze. Összeállítása nagy munkát kíván – jegyezte meg Lapis –, hiszen a papír alapú anyag jelentős része odaveszett, ezért a múltról a falu idősebb lakosaitól szerezhetnek tudomást.

Az évfordulós ünnepségen kívül Lapis kiemelte még a gyermektánccsoportok szemléjét, melyet azért kezdtek el szervezni, hogy a legkisebbeknek is bemutatkozási lehetőséget biztosítsanak, őket elég ritkán hívják vendégszerepelni.

Tánccsoportjaik idén is tanulnak új koreográfiát, lehetőleg olyan táncot, ami saját vidékükhöz kapcsolódik.

Lapis végezetül elmondta, a székházukként funkcionáló kultúrotthonban is felújítanak. A könyvtárhelyiségen már csak kisebb csiszolni valók maradtak hátra, egy másik teremben pedig kisebb „múzeumot” alakítanának ki, melyhez már gyűjtik az anyagot. A színpadot is hamarosan kijavítják, a padlózata szorul renoválásra.

Kórógyon a zenésztalálkozó lesz a legjelentősebb rendezvény ősszel. Míg a zenésztalálkozónak évtizedes hagyománya van a szlavóniai magyar faluban, tavaly új rendezvényekkel is bővítették az éves programot, tudtuk meg Cserepes Zoltántól, a Kórógy Hagyományőrző Egyesület elnökétől.

2016-ban először rendezték meg a gyermek dal- és táncfesztivált, valamint az adventi estet, melyek nagyszerűen sikerültek, ezért lesz folytatásuk is.

Cserepes Zoltán

Abban bízva, hogy a zágrábi Kisebbségi Tanács ezúttal kedvezőbb elbírálásban részesíti egyesületüket, idén tartalmasabb programot terveznének a Kórógy elestének évfordulós megemlékezésére, melyre véleménye szerint évről évre kevesebb fiatal látogat el. Éppen ezért a témához kapcsolódó előadásokkal, kiállításokkal bővítenék a megemlékezés programját, mellyel a fiatalok érdeklődését szeretnék jobban felkelteni.

Tavaly először vettek részt az állami közmunkaprogramban, melynek köszönhetően munkát adtak néhány embernek, és ezzel együtt az egyesületi tagokra háruló feladatokat is csökkentették. A közmunkaprogramban részt vevő személyek ugyanis a kórógyi gyermektábor szervezésében segítették az egyesületet. Idén is megtartanák a gyerektábort a szülők és nagyszülők bevonásával.

Februárban zeneoktatást indítanak gyerekeknek

Egy új programmal is készül a Hagyományőrző Egyesület, melyet már Facebook-oldalukon is hirdetnek. Zeneoktatást indítanak, melyen a 8 éves és idősebb gyerekek az alapokkal ismerkedhetnének. A zenei alapokat Mandácskó Eszter fogja tanítani a gyerekeknek, aki a Petőfi-programnak köszönhetően segíti egyesületeink munkáját.

– Eleinte a billentyűs hangszerrel ismerkedhetnek majd a gyerekek, de ha beindul a zeneoktatás, idővel szeretnénk a más hangszeren való zenélés elsajátítására is lehetőséget adni nekik – mondta Cserepes, hozzátéve, a zeneoktatásba a kórógyi Aranycsárdás zenekar is besegít majd.

Nemcsak a kórógyi, hanem a más falvakból érkező gyerekeknek is lehetőséget teremtenének zenetanulásra. Ezenkívül a későbbiekben egy hivatásos zenetanárt is bevonnának a munkába.

– Jelenleg 5-6 jelentkező van, a képzést február folyamán indítjuk, az első néhány alkalommal a szülőket is elhívnánk, hogy ők is betekintést nyerjenek a munkába – tudtuk meg a kórógyi egyesület vezetőjétől.

Dicsérte gyermektánccsoportjuk munkáját, melynek jelenleg mintegy 15 tagja van, rendszeresen próbálnak, és rendkívül hasznosnak tartja, hogy sok gyerek a tánccsoporton belül gyakorolhatja a magyar nyelvet, melyre egyébként kevés lehetőségük van.