A „BŰNÜK” AZ VOLT, HOGY A HMDK-HOZ TARTOZTAK!
A következő hetekben azon 14 (HMDK-s) horvátországi magyar szervezet vezetőjével beszélgetünk, amelyeket 2012-ben – teljes mértékben ok nélkül – kizártak a zágrábi Kisebbségi Tanács támogatási rendszeréből, semmibe véve azt a tényt, hogy ezek az egyesületek több évtizedes múlttal rendelkeznek, és szorgalmasan dolgoztak magyarságunk megmaradásáért. Működésükkel és az állami támogatások felhasználásával kapcsolatban soha semmilyen kifogás ellenük fel nem merült, mégis lenullázták őket. Sója Dénes, a horvátországi magyarság akkori parlamenti képviselője a Kisebbségi Tanács tagjaként szó nélkül tudomásul vette a tragikusnak nevezhető fordulatot, mi több, szavazatával támogatta azt, hogy ezek a magyar egyesületek egyetlen lipa támogatást se kapjanak az országos Kisebbségi Tanácstól. Az egyesületek egyetlen bűne az volt, hogy a HMDK-hoz tartoztak.
Kevés olyan egyesületünk van, amely olyan múlttal rendelkezik, mint a csúzai Jókai Mór Kultúregyesület. Az elődök érdemeihez és tetteihez hűen munkálkodtak, hogy amilyen gazdag volt a múltjuk, ugyanolyan eredményes és tevékenységben bővelkedő legyen a jövőjük is. Nagy érvágás volt számukra a 2012-es zágrábi Kisebbségi Tanács döntése, amikor több HMDK-s egyesület mellett tőlük is megvonták a támogatást. Az pedig csak még jobban nehezített a helyzetükön, hogy a Hercegszőlősi járás sem támogatta munkájukat.
A csúzai Jókai Mór Kultúregyesület folytatta az 1882-ben Ács Gedeon által alapított csúzai Polgári Olvasóegylet tevékenységét, és nekik köszönhető, hogy több mint fél évszázada a településen élénk művelődési élet zajlik. A Jókai Mór Kultúregyesület kiállításokat és író-olvasó találkozókat szervezett, s az olvasóegylet alapításának centenáriumát 1982-ben, illetve a település első írásos említésének a 750. évfordulóját is nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepelte meg 2002-ben. Még a megszállás szomorú időszakában, a 90-es években is, igaz, nem nagydobra verve, megemlékeztek március 15-ről, és néhány szál virágot mindig elhelyeztek a Kossuth-domborműnél.
Eredményesen ápolják a hagyományokat, a népszokásokat: aratórendezvényt, szüreti és bornapokat tartanak. Az egyesületnek három szakosztálya működik: a Hajnalcsillag gyermektánccsoport, a Pódium Irodalmi Színpad és a Szivárvány Rajzszakkör. A Hajnalcsillag igencsak népszerű a gyerekek – és természetesen a szülők, nagyszülők – körében, a létszám 20 és 25 között ingadozik. Ők képezik a Csárdás ifjúsági táncegyüttes utánpótlását. A Pódium Irodalmi Színpad a nemzeti és egyéb ünnepeink alkalmából rendezett műsorokon zenés, irodalmi-történelmi összeállításokkal szerepel, és újra felélesztették a színjátszást is.
– Érthetetlenül álltunk előtte és megdöbbenéssel fogadtuk 2012-ben a zágrábi Kisebbségi Tanács döntését. Különösen azt nem értettük, hogy mindez Sója Dénes akkori magyar parlamenti képviselő jóváhagyásával történt, aki egyben a Hercegszőlősi járás elöljárója is, így tisztában kellett lennie azzal, milyen gazdag múltú és tevékeny egyesülettől vonták meg a támogatást, ráadásul úgy, hogy a járás, amelynek Sója Dénes az elöljárója, sem támogatta munkánkat – mondja Kováts Zsuzsanna, a Jókai Mór Kultúregyesület elnöke, aki hozzátette azt is, nem hagyhatták cserben a tagságot, a falu lakóit, és ha nehézségek árán is, de dolgoztak tovább.