Eszék-Baranya Megye Közegészségügyi Hivatala és az eszéki Rákellenes Liga az egészségügyi szakközépiskolával valamint a Javor felderítőkkel közösen egy rendezvénnyel igyekezett felhívni május 31-én, a dohányzásmentes világnapon a diákok és a polgárok figyelmét a dohányzás ártalmaira.
Május 31. – dohányzásmentes világnap
A dohányzás világszerte közel hatmillió ember életét követeli évente. Mintegy 600 ezren közülük a passzív dohányzás szövődményei miatt veszítik életüket. Beavatkozás hiányában 2030-ra a dohányzás éves szinten már több mint 8 millió ember haláláért lesz felelős. Ezeknek az elkerülhető halálozásoknak több mint 80%-a az alacsony, illetve közepes jövedelmű országokat érinti.
A dohányzás világszerte a leginkább megelőzhető haláloknak számít, amely évente a felnőttkori halálozások 10%-áért felelős. 1988 óta minden évben május 31-e a nem dohányzás világnapja, amelyen idén az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felszólítja az országokat a dohánytermékekre kivetett adók növelésére. Ezenkívül a nemzetközi világnap fő célja, hogy minél több ember szabaduljon meg káros szenvedélyétől. A szakemberek szerint a dohányzás abbahagyását követő 10. évtől a korábban dohányzó személyeknél kialakuló tüdőrák kockázata egyenlő lesz azokéval, akik sohasem gyújtottak rá.
Szántó Tibor, az eszéki Rákellenes Liga elnökségi tagja azt mondja, hogy Eszék-Baranya megye területén évente 700 ember hal meg a dohányzás következtében.
– A dohányzás káros hatásai sokkal nagyobbak, mint ahogy korábban gondolták. A dohányzás több mint húszféle megbetegedés kialakulásában és e megbetegedések okozta halálozásban játszik vezető szerepet. A szív- és érbetegségek 25-30%-a, a krónikus hörghurut és tüdőtágulat okozta halálozások 75%-a, a tüdőrákos halálozások mintegy 90%-a tulajdonítható közvetlenül a dohányzásnak – fejti ki Szántó Tibor, aki igen aktívan részt vesz a nemzeti betegség megelőzési kampányokban és a rákellenes liga munkájában is.
Szombaton Eszék főterén az aktivisták szórólapokkal tájékoztatták az arra járókat a dohányzás káros hatásairól. A dohányosok pedig kettétört cigarettáért egy almát kaptak cserében.
Leszokni a dohányzásrólAnnak ellenére, hogy az egészségügyi kockázatát ismerik, emberek milliói választják a dohányzást. A dohányosok nagy része megszokásból gyújt rá, amit más tevékenységekhez kapcsolnak, mint például az italozáshoz, kávézáshoz, esetleg telefonáláshoz.
A dohányosok többsége le akar szokni, de mégsem kezdi el, mert túl nehéznek tartja.
Kalajđić Edita több éve nagy dohányos, de terhessége idején fel tudott hagyni egy rövid időre ezzel a káros szenvedélyével. Tisztában van a dohányzás káros hatásaival, ezért azt a célt tűzte maga elé, hogy 2015-ben végképp leteszi a cigarettát.
Annak a sikere, hogy le tud-e valaki szokni a dohányzásról, két mozzanattól függ: a szándéktól és a leszokás módszerétől.
Hogy valaki leszokjon a patikákban is kaphatóak különféle kisegítő szerek.– Gyógyszertárunkban kapható leszokást segítő rágógumi és tapasz is. Mind a rágógumik, mind a bőrre helyezhető tapaszok valamilyen mennyiségű nikotint tartalmaznak. Annak megfelelően, hogy ki milyen erős dohányos, illetve éppen hol tart a leszokásban, csökkenő nikotintartalmú szert kell választania és alkalmaznia – magyarázza Banović Gabriella, az eszéki Banović gyógyszertár vezetője. A gyógyszerész azt is mondja, hogy a legtöbben a rágógumit választják, mert az alkalmas lehet pótszernek is, rágásával, vagy „pihentetésével” a használója saját maga szabályozza a felszabaduló nikotin mennyiséget. A tapaszoknál viszont a felszabadulás automatikus, a tapasz hatóanyagtartalma a bőrön tartózkodás ideje alatt folyamatosan és egyenletesen szabadul fel, és szívódik fel a szervezetbe.
Ma már sokféle módszer van, amellyel le lehet szokni, a különféle akupunktúrás, hipnózisos terápiák is segíthetnek, de a leszokáshoz a legfontosabb a kitartás, az elszántság és hatalmas akaraterő.
{fcomments}