Egy felvidéki magyar nő pokoljárása

177

Malina Hedvig neve hosszú ideig szerepelt a híradásokban. Még 2006-ban verték meg ismeretlenek, állítólag azért, mert magyarul beszélt. A szlovák rendőrség azonban ahelyett, hogy elfogta volna az elkövetőket, inkább a nőt gyanúsította meg azzal, hogy kitalálta az esetet.

Malina Hedvig német szakos egyetemista volt Nyitrán, amikor 2006. augusztus 25-én reggel két fiatal férfi támadta meg azért, mert az utcán magyarul beszélt. A bántalmazást orvosi látlelettel is tudta igazolni. Az ügy ugyan nemzetközi visszhangot is kiváltott, a szlovák rendőrség azonban ennek ellenére két hét múlva leállította a nyomozást. Ezt szeptember 12-én Robert Fico miniszterelnök és Robert Kaliňák belügyminiszter sajtótájékoztatón jelentette be, arra hivatkozva, hogy a lány csak kitalálta a történteket.

 

Elkezdődött a pokoljárás

Malina Hedvig ügye ekkor a sajtóban is egyre nagyobb teret kapott. Az újságírók áttanulmányozták a nyomozás anyagait, és kiderítették, hogy Kaliňák olyan bizonyítékokat hozott fel, amelyek a kihallgatási jegyzőkönyvben egyáltalán nem is szerepelnek. Hedvig azzal vádolta meg a rendőrséget, hogy nyomást gyakoroltak rá annak érdekében, hogy beismerje, ő találta ki a történetet. A nyomozást is megfellebbezték ugyan, de a rendőrség és az ügyészség a kormány álláspontját fogadta el. A legbizarrabb fordulat még csak ezután következett: a fiatal lány került a vádlottak a padjára! Egy lakossági feljelentés alapján a hatóság megtévesztésének gyanújával eljárást indítottak a lány ellen. A feljelentők egyike időközben öngyilkos lett, a másikról pedig kiderült, hogy egy időben a titkosszolgálatnak dolgozott.

 

Hedvig a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult

Az események újabb fordulatokat vettek. 2006 novemberében Hedvig barátjának a lakásába törtek be, amiről azt gondolta, hogy megfélemlítési kísérlet volt. A következő év májusában vádat emeltek ellene hamis tanúzás és eskütétel miatt. Júliusban azonban Ján Packa országos rendőrfőkapitány közölte, elképzelhetőnek tartja, hogy a szlovákiai magyar egyetemistát mégis megverték. „Mi azt állítjuk, hogy a cselekmény nem olyan módon történt meg, ahogy ő azt leírja”, azaz nem azért verték meg, mert magyarul beszélt. Az egész ügy több mint egy év elteltével került a szlovák legfőbb ügyészség elé, ekkor került sor az orvosok kihallgatására is Hedvig sérüléseit illetően. A lány novemberben a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult ügyével. Arra hivatkozott, hogy sérültek az élethez és a hatékony jogorvoslathoz való jogai, mert a szlovák hatóságok nem vizsgálták ki megtámadásának körülményeit. Közben Szlovákiában is a közvélemény egyre nagyobb része hitt a lánynak.

 

Bocsánatot kért az új kormány

2010-ben, a Fico-kormány bukása után a belügyminisztérium ellenőrei újra átnézték az eljárás aktáit, azonban csak adminisztratív hiányosságokat állapítottak meg. A Radičová-kormány kormányfőhelyettese, Rudolf Chmel az egész kormány nevében bocsánatot kért Malina Hedvigtől és beismerte, hogy sérült az igazságos eljáráshoz való joga. „A panaszos ügyében bizonyos körülmények kétségeket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a panaszosnak az Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített jogai sérülhettek, ezért a Szlovák Köztársaság kormánya sajnálatát fejezi ki” – hangzik a pozsonyi Új Szó című napilap értesülése szerint a bocsánatkérést tartalmazó mondat, amelyet a strasbourgi emberi jogi bíróság 2011. november 8-án jóváhagyott. A sajtónyilatkozat kiadásával az ügy hivatalosan befejeződött, sem Hedvig, sem a szlovák hatóságok nem kezdeményezhetnek újabb eljárást. Az egykori diáklány csak erkölcsi elégtételt kért, és ennek a kormány bocsánatkérése megfelel.

 

2010-ben riportkönyv jelent meg róla

„Robert Fico, az akkori miniszterelnök és a belügyminiszter, Robert Kaliňák több mint gyanús módon, a legordenárébb bulvárt megszégyenítő gátlástalansággal azonnal lecsapott az „ügyre”… Rendkívüli sajtóértekezletükön azzal vádolták meg Hedviget, hogy hazudik és csak kitalálta a vele történteket. Olyan bizonyítékokat prezentáltak akkor, amelyek sajnos sokakat megtévesztettek. Hónapoknak kellett eltelnie ahhoz, hogy kiderüljön, az állam képviselői, legmagasabb rangú közjogi méltóságai a maffia szintjére süllyedve vezették félre a közvéleményt! Úgy gondolom, aki ezt az ügyet nem figyelte napról napra, annak már nem lehet áttekintése róla, mert annyira szövevényes. Hedvignek meg az ő pártján állóknak, az ügyvédjének és a pszichiáterének nem is volt különösebb tere arra, hogy mindent részletesen elmagyarázzon, ráadásul az emberek fejében az maradt meg, amit a közjogi méltóságok mondtak az ügyről” – mondta Vrabec Mária, a szerző.