Benkei Ildikó heti ajánlója

1102
Benkei-ildikó
Benkei Ildikó tíz éve a közmédia Határok nélkül című rádióműsorának szerkesztője. A Kossuth Rádiónál több mint három évtizede dolgozik, ezenkívül jeles kötetek szerzője, a Magyar Örökség Díj kitüntetettje. 

Hétfőn egy angol ismeretterjesztő sorozatból ajánlok néznivalót: a Jamie 15 perces kajái című műsorra hívom fel a figyelmet. Azért szeretem ezt a sorozatot, mert ötleteket ad ahhoz, hogy hogyan tudjuk a családot jóllakatni úgy, hogy az asztalra kerülő étel korszerű, egészséges és esztétikus is legyen. (Duna, 12.55).

Keddre a Határok nélkülre hívom fel a figyelmüket. Olyan műsor, ami pontos képet ad a határon túli gazdasági, társadalmi és kulturális eseményekről. A szívemhez a legközelebb a kisportrék állnak. A bemutatott személyiségek megingathatatlan elkötelezettségük és szülőföld-szeretetük okán mindannyiunk példaképei lehetnek. A műsor minden egyes adását ajánlom (Kossuth Rádió, 18.30).

Szerda hajnalban érdemes lesz fent maradni a Klára és Ferenc – a szeretet köteléke című olasz tévéfilmsorozat kedvéért, amely Szent Ferenc és Szent Klára életét dolgozza fel. Személyes élmények is kötnek a sorozat témájához: Assisit kedves baráti körben látogattam meg egy ferences barát vezetésével, nagy élmény volt ez az út, hasonló utak és zarándoklatok megtételére biztatok mindenkit (Duna, 01.20).

Csütörtökön egy jeles ember portréját emelem ki. A Kossuth Rádió Arcvonások című műsorának soron következő részében Nyéky Kálmán katolikus pap lesz a vendégünk. Nyéky atya egyetemi oktató, nagyon közel áll a fiatalokhoz, s a tanításban is az újító szellemre törekszik (Kossuth Rádió, 14.05).

Pénteken – és egyébként mindennap – érdemes meghallgatni a Hajnal-Táj című műsort. Jól szerkesztett, igényes és a határon túli eseményekből is csemegézik, emellett kultúrtörténeti vonatkozásokat is érint (Kossuth Rádió, 5.11).

Szombaton Nemeskürty István: A magyar irodalom képes története című sorozat következő epizódját mint irodalom- és kultúrtörténeti csemegét várom érdeklődéssel. Nemeskürty tanár úr egyénisége, munkássága egyedülálló,   mérföldköveket rakott le, és nem csak az irodalomtörténet területén mozgott otthonosan (M3, 11.15).

A vasárnap délutáni szundikálás után egy régi magyar filmet, a Rákóczi nótáját nézem meg mindenképpen. A mozi 1943-ban készült Tolnay Klári és Sárdy János főszereplésével, s a kuruc időkbe repíti el a nézőt (Duna, 15.20).