Az eszéki származású Giber Opačak Lilián 2022-ben nyitott zeneiskolát az írországi Kilkennyben, ahol ma már rajta kívül hat zenetanár oktatja a gyerekeket különböző hangszereken.
Az eszéki Giber családról már többször is írtunk lapunkban, id. Giber János és felesége, Julianna az eszék-rétfalusi Népkör MKE tagjai. Fiukkal, ifj. Giber Jánossal 2019-ben készítettünk interjút, aki a Katari Emírségben él családjával, és abban az évben az úszó-világbajnokság egyik bírója volt.
Lányuknak, Giber Opačak Liliánnak a másik irányba, Írország felé vezetett az útja Horvátországból, ott sikerült kiteljesítenie karrierjét. Két évvel ezelőtt nyitotta meg a River Nore Zeneakadémiát, ami azóta egyre nagyobb hírnévre tesz szert, tevékenységét nagyra értékeli a helyi közösség is. Ezt bizonyítja, hogy a megnyitóján részt vett Kilkenny város polgármestere és más tisztségviselők is.

Mint ahogy múlt hétvégén, az interkulturális világnap alkalmából tartott ünnepélyre is érkeztek magas rangú vendégek az iskolába. Természetesen részt vettek rajta a diákok és a tanárok, valamint Lilián szülei is. Az ünnepi fogadás apropóján készítettünk (táv)interjút az iskola igazgatójával.
Már hatévesen tudta, hogy zongorázni szeretne
Lilián megosztotta velünk, hogyan indult el a zenei pálya felé. Hatéves korában már határozottan tudta, hogy zongorázni szeretne tanulni. Szülei, felbuzdulva zeneiskolai meghallgatása sikerén, vásároltak neki egy Petrof pianínót, amit a mai napig féltve őriz. A Franjo Kuhač Zeneiskola elvégzése után az eszéki egyetem zenei tanszékén diplomázott.
Abszolvensként dolgozott az eszéki magyar iskolaközpontban, majd Čakovciban, és tizenhárom évig a đakovói zeneiskolában tanította a gyerekeket zongorázni. Karrierje (eddigi) legjelentősebb eredményei között tartja számon, hogy a legjobban teljesítő tanítványa megszerezte az első helyet egy országos zongoraversenyen. Az oktatással párhuzamosan a Népkör MKE játszóházát vezette.

– Miután férjem munkát vállalt Írországban, az egész család kiköltözött. Kilkennyben megszerettem a nyugodtabb élettempót, előbb munkát találtam, majd, nagy erőfeszítések árán, néhány év után saját zeneiskolát nyitottam, ezzel szenvedélyemet az életcélommal ötvöztem – mondta Lilián.
A River Nore Zeneakadémián ma már heten oktatják a diákokat zongorázni, hegedülni, gitározni és egyéb hangszereken játszani. A jelentkező gyerekek egy része pedig várólistára kerül, ezért az intézmény bővítését tervezik. Lilián szívéhez legközelebb természetesen a klasszikus zene áll, de szereti a jazzt, a pop- és elektronikus zenét is. A hangszerek közül pedig számára még mindig a zongora áll az első helyen, aztán jön a hegedű és más hangszerek.
O. Kettős Zsuzsa tanárnő emberként, tanárként és zenei szakemberként is példaképe
Lilián megosztotta velünk, nagy hálával tartozik Ognjenović Kettős Zsuzsanna tanárnőnek, aki elmélyítette benne a zene szeretetét. Emberként, tanárként és zenei szakemberként is példaképévé vált. Az egyetem utolsó évében Zsuzsa tanárnő volt a mentora, akit nagyon megszeretett, sok inspirációt kapott tőle.
– A Zsuzsa tanárnő és a diákjai közti szoros kapcsolat és az őszinte örömmel átadott tudás volt az, ami miatt őt választottam mentoromnak, mivel az volt a legnagyobb vágyam, hogy egyszer én is ilyen lelki közelség birtokában taníthassam a diákjaimat. A zene számomra nemcsak a munkám, a kenyerem, hanem maga az élet, ami igazán boldoggá tesz – mondta Lilián, hozzátéve, tovább növeli elégedettségét a tudat, hogy gyerekeit is érdekli a zene, mindketten örömüket lelik a fellépésekben és a zenetanulásban.
