A hercegszőlősi származású Keresztes Csilla életében mindig fontos szerepet játszott a művészet. Idén fejezte be a festő szakot a pécsi egyetemen, de Londonban is fejlesztette tudását. Számos kiállítása volt, elsősorban Magyarországon, de Horvátországban és Angliában is bemutathatta már festményeit.
Keresztes Csilla sokoldalú, kreatív családból származik. Már a dédapja is érdekes foglalkozást űzött – könyvkötő volt, de hegedülni is nagyon szeretett, többnyire csak a saját örömére.
Csilla édesapja, Keresztes Árpád, aki hivatását tekintve zenetanár, előszeretettel fest, de édesanyjától sem áll olyan távol e tevékenység. Míg a zenei pályát a bátyja vitte tovább, Csilla a képzőművészetet választotta.
1996 óta él Magyarországon. Pécsett fejezte be a gimnáziumot, majd a kaposvári Zichy Mihály Iparművészeti és Ruhaipari Szakközépiskolában tanult alkalmazott grafikát és képgrafikát. A középiskola után dolgozott Kaposváron, Budapesten, majd ismét Pécsre került. Munka mellett folyamatosan fejlesztette készségeit, rajztudását különböző művészeti szabadiskolákban.
A letelepedési engedély megszerzése után több magyarországi városban is felvételizni kezdett, de a Pécsi Tudományegyetem volt a legmegfelelőbb és a legszimpatikusabb számára.
Idén diplomázott a PTE Művészeti Karán, festő szakon.
– Anyagi szempontból adódhattak volna gondok, de részesültem kisebb ösztöndíjakban, és a szüleim is támogatták a tanulmányaimat – mondta Csilla.
Anglia nagy hatást gyakorolt világszemléletére
Angliába is tanulmányi ösztöndíjjal jutott ki. Fél évet élt Londonban, és a főváros közelében fekvő Hatfield nevű egyetemi városban tanult képzőművészetet. Az ott töltött hónapok alatt Csillának alkalma volt betekintést nyerni Hatfield és London nevezetességeibe is. Megnézte London legrangosabb múzeumait, galériáit, de Shakespeare világhírű, Globe nevű színházába is sikerült eljutnia. Hatfield legfőbb nevezetessége az 1600-as években épült Hatfield House kastély, a kertjében található Henry Moore (a 20. század szobrászatának egyik legkiemelkedőbb képviselője) szobrait is megcsodálhatta.
– Érdekes volt számomra, hogy a modern alkotások milyen jól megférnek a kastély ódon jellegével. Londonban is sok ilyen jelenséget látni, a korszerű épületek, felhőkarcolók mellett ott állnak a középkori épületek. Igazi művészettörténeti kavalkád. London ugyanakkor Európában a kortárs művészet egyik legfőbb otthona. Nem lehet unatkozni, annyi impulzus éri az embert, a képzőművészeti galériáktól kezdve a különféle programok, koncertek, színházak várják közönségüket – mondta Csilla.
Szakmai téren is rendkívül sok tapasztalatot szerzett a brit világvárosban. Elmondta, az ottani élmények nagy hatással voltak világszemléletére, és az ott tapasztalt nyitottság és szabadságérzet segítségére volt abban, hogy a festészetben is megtalálja önmagát.
Mint mondta, a műalkotás először a fejében dől el, gondolati síkon, majd azután következik annak leképezése a vásznon. Ezt a folyamatot egyfajta szerepként éli meg, ugyanis festéskor arra törekszik, hogy belehelyezze magát abba az állapotba, amelyet közvetíteni szeretne a kép témájával.
Művészetét az emberközpontúság jellemzi
Előszeretettel készít portrékat, de a figurális festészet is foglalkoztatja. Pár éve elkezdte tanulmányozni az orvosi anatómiát is. Mint mondta, a festőművészektől nem áll távol ez a tudományág, hiszen a pécsi egyetem Művészeti Karán anatómiakurzus keretén belül komoly szakmai felkészítést kapnak, még boncoláson is részt vehetnek az orvosi karon.
Ez a téma egyes munkáinak a hangulatában is megmutatkozik. Festményeiben jelen van az önreflexió is, illetve az alapvető emberi léttel kapcsolatos kérdésekre keresi a válaszokat.
– Művészetem emberközpontú, azt hiszem, ez még a délszláv háború hatása. Szeretem az embereket, és szeretek olyan témákat feldolgozni, amikkel nem szívesen néz szembe mindenki. Ezért van az, hogy olykor a szemlélő számára nehezebben befogadhatók a képeim, de általában pozitív visszajelzéseket kapok – nyilatkozta Csilla.
Számos kiállításon mutathatta be munkáit
Több kiállítást is rendeztek műalkotásaiból, elsősorban Magyarországon, de 2011-ben kiállították a munkáit Angliában és Horvátországban is, a spliti Diocletianus-palotában. Magyarországi kiállításainak helyszínei voltak többek között a budapesti Nemzeti Múzeum, ahol a Magyar Festészet Napja keretén belül rendeztek tárlatot. Az első komolyabb, önálló kiállítása Pécsett volt, a Művészetek és Irodalom Házában. A legutóbbi eseményre a pécsi Zsolnay Negyed Galériájában került sor, amikor a Művészeti Kar végzőseinek diplomamunkáit állították ki. Csilla korábban részt vett egy Csontváry-szemináriumon és -alkotótelepen – az ott készült munkáit szintén kiállították a Zsolnay Negyed Re:public Galériájában.
Csilla elmondta, számos bemutatkozási lehetőség van, de fontos, hogy legyen hozzá megfelelő anyag is. A fejlődés érdekében is folyamatos alkotói tevékenységre van szüksége, mint mondta, még nagyon sok munka vár rá.
{fcomments}