A pusztító hurrikánok, ciklonok elnevezése

1044

Amerika történetének egyik legnagyobb vihara csapott le a múlt héten. A Sandy miatt több mint 8 millió háztartás maradt áram nélkül, városok kerültek víz alá, többszázezer embert telepítettek ki. Hazánkban pedig a hét végén a Ladislav ciklon miatt isztriai városok, valamint Rijeka és Split került víz alá.

A trópusi ciklonok a legpusztítóbb természeti jelenségek közé tartoznak, Amerikában hurrikánoknak, Ázsiában tájfunnak nevezik őket. A ciklonokat vizsgáló tanulmányokból kiderült, hogy az Atlanti-óceán térségében száz év alatt megduplázódott a hurrikánok száma. A jelenséget a globális klímaváltozással magyarázzák, ennek hatására az elmúlt száz évben felmelegedett a tengervíz, és a légmozgás is megváltozott. Amerikában a Sandy, nálunk pedig a Ladislav tombolt az elmúlt héten. Bizonyára sokunkban felmerült már a kérdés, hogy melyik miért, és honnét kapta pont ezt a nevet.

 

Szentek nevét, később pedig női neveket adnak a ciklonoknak

A gyorsabb azonosítás és hatékonyabb információcsere végett a hurrikánok nevet kapnak, ami nagy segítséget nyújt a tengeren tartózkodó hajóknak, a parti meteorológiai állomásoknak, vagy a fenyegetett helyen lévő központoknak. Több évszázadon keresztül a hurrikánokat arról a szentről nevezték el, akinek a napján keletkeztek. A 19. század végén egy ausztrál meteorológus kezdett női neveket adni a trópusi viharoknak. A női hurrikánok uralma 1978-ban tört meg, innentől kezdve a listára felkerültek férfinevek is. Az elnevezés ábécérendben történik: az év első hurrikánjának a neve A-val kezdődik. A női és férfinevek váltakoznak. A rendszerből kivették a Q és U betűt, az atlanti térség listájáról pedig az X, Y és Z betűket is, mert nincs elég ezekkel kezdődő név az angol nyelvben. Hat lista forog így oly módon, hogy hatévente ugyanazok a nevek kerülnek sorra. A különlegesen sok rombolást végző, vagy más módon kivételes ciklonok nevét „befagyasztják”, mint a híres csapatjátékosok mezszámát. Amennyiben egy év során több mint 21 trópusi ciklont észlelnek, a nevek a görög ábécével folytatódnak (alfa, béta, gamma stb.). A hawaii hurrikánközpont saját hagyományos hawaii neveket tartalmazó listát vezet a felségvizein keletkező hurrikánokra. A tájfunokat a Meteorológiai Világszervezet (WMO) tájfuntanácsa nevezi el. Öt névlista forog, az egyes lista tizenöt tagállama mindegyike két-két nevet ajánlhat. A listát nem kezdik az év elején elölről.

 

Hurrikán „keresztszülők”

Az 1954 óta fennálló hagyományokat egy német diáklány – később a ZDF televízióállomás meteorológusa -, Karla Wege kezdeményezte. Kezdetben a ciklonok kizárólag női nevet kaptak, míg az anticiklonok férfinevet. Azonban feminista mozgalmak tiltakozására a Berlini Szabadegyetem (FU) úgy döntött: ha egy adott évben a ciklonok női, az anticiklonok pedig férfinevet kapnak, a rá következő esztendőben az anticiklonokat női, a ciklonokat pedig férfinév illeti meg.

Ugyanakkor 2002 óta lehetőség nyílt arra is, hogy a légköri jelenségeknek „keresztszüleik” legyenek, de ennek anyagi vonzata is van. Aki ciklont óhajt elkeresztelni, annak 199 eurót kell  leszurkolnia, az anticiklonok névadási ára viszont már 299 euró. A FU szerint az árkülönbség oka az, hogy az anticiklonok hosszabb ideig tartanak, mint a ciklonok, így a meteorológiai térképeken is tovább láthatóak.

Így pl. a Kyrill Genow nevű hurrikán egy Berlin közelében élő német állampolgárról kapta a nevét, három gyermeke lepte meg ezzel az „ajándékkal” 65. születésnapján.

11-ciklon-Pusztt-a-Sandy

 

{fcomments}