Szeptember 19. és október 10. között immár harmincharmadik alkalommal rendezték meg a Határon Túli Magyarok Fesztiválját, amelyet a Határokon Túli Magyarságért Alapítvány szervezett. A portrésorozat vendégei ezúttal az eszéki Szántó család tagjai voltak.
A szervezők hetekig tartó kulturális kavalkáddal várták a közönséget: kiállításmegnyitók, könyvbemutatók, gasztrobemutatók és kóstolók, valamint izgalmas beszélgetések színesítették az idei fesztivált. A rendezvénysorozat zárónapja, október 10-e különleges pillanatokat hozott: a portrésorozat részeként a szervezők ezúttal nem egyetlen személyt, hanem egy egész családot állítottak a figyelem középpontjába. A kerekasztalnál id. Szántó Tibor, az eszéki Magyar Kisebbségi Önkormányzat elnöke, orvos, egykori parlamenti képviselő, két országot összekötő prevenciós programok vezetője foglalt helyet. Mellette ült fia, ifj. Szántó Tibor, a eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület alelnöke, valamint menye, Szántóné Ferenczy Nikolett magyartanár és az eszéki Zrínyi Magyar Kultúrkör munkatársa. A beszélgetést dr. Bokor Béla, a kuratórium elnöke vezette, aki érzékletesen világította meg, hogyan találkozik egy család életében a szakmai munka, a közösségi szolgálat és a magánélet.
Nemcsak munka, hanem szolgálat is
A portrésorozat célja, hogy a határon túli magyar közösségekért dolgozó embereket ne csupán munkájuk alapján mutassa be, hanem láttassa a személyiséget is: az örömöt, a motivációt, a nehézségeket. A Szántó család bemutatása épp ezért különleges: a beszélgetésből kiviláglott, hogy hogyan épül egymásra a közösségi szolgálat, és miként járul hozzá a családi háttér a közösségért végzett mindennapi munkához. Az esemény vendége Jankovics Róbert parlamenti képviselő, a HMDK elnöke volt.

Majd a fesztivál utolsó programjaként Huszár Erzsébet öltözettervező saját kiállításának a megnyitója várta a résztvevőket. A tárlat méltó keretet adott az ünnepélyes zárásnak, amely nemcsak a fesztivált, hanem a határon túli magyarság sokszínűségét és erejét is szimbolizálta. (mm)