Hazánkban október 15-től november 15-ig tart a könyv hónapja. Ez fontos időszak a könyvtárak életében, ilyenkor különféle foglalkozásokkal igyekeznek népszerűsíteni az olvasást, de egyéb szervezetek, intézmények is tartanak programokat ebből az alkalomból. A kopácsi ovisok kincskeresést szerveztek, a gyerekeknek a falu legöregebb könyvét kellett felkutatniuk. Az ő példájukból kiindulva mi is utánajártunk néhány igencsak régi, érdekes kötetnek.
A könyv hónapjában különféle programokkal készülnek, irodalmi estek, gyermekfoglalkozások tarkítják az intézmények, könyvtárak repertoárját. Mindezt egy cél érdekében: hogy népszerűsítsék az olvasást, a könyveket.
A Pélmonostori Városi Könyvtár keretei között működik a Horvátországi Magyarok Központi Könyvtára, amely több mint 4000 magyar nyelvű kötetet tartalmaz.
Rabbi Zsolt, a magyar központi könyvtár vezetője azt mondja, ebben az időszakban nagyon sok általános és középiskolás diákcsoport látogatja meg a könyvtárukat.
– Ilyenkor megismerkednek a könyvtáros munkájával, körbevezetjük őket, megpróbáljuk kicsit közelebb hozni hozzájuk a könyvtár használatát, a könyvet és magát az olvasást. A legnagyobb örömet ez okozza, hisz ez egyfajta biztosíték is, hogy a könyvtár a jövőben is nemcsak a művelődés, hanem az oktatás tere is lesz – mondja Rabbi Zsolt.
Az oktatás tekintetében pedig nem lehet elég korán kezdeni a könyv megszerettetését. A kopácsi óvodában minden évben valami újat alkotnak a könyv havában: merítettek már papírból könyveket, saját mesekönyvet is készítettek, de minden évben elhozzák otthonról a kedvenc mesekönyvüket is. Idén egy kincskereső játékot hirdettek a faluban, aminek komoly visszhangja lett még a felnőttek körében is. A falu legrégebbi könyvét keresték.
A legöregebb könyvet keresték
Ruzsicska Ilonka óvónő azt mondja, ezzel a játékkal azt szerette volna elérni, hogy a gyerekek megtanulják értékelni a könyvet.
– Sajnos manapság már az emberek egyre kevesebbet forgatják a könyveket, mindenki tévét, videót néz, pedig úgy gondolom, hogy az írott szónak nagyobb súlya van. Az is fontos, hogy az ovisok még nem tudnak olvasni, ezért a szülő odaül melléjük – vagy a nagymama, nagypapa -, és ő olvassa föl a mesét, ami egy újabb meghitt alkalmat teremthet szülő és gyerek között – mondja Ilonka.
Az ovisok sok régi könyvet hoztak otthonról, némelyeken már jócskán nyomot hagyott az idő vasfoga.
Farahó Viktor büszkén mutat egy 1914-ben megjelentetett kiadványt. Vass Dávid pedig a könyvet a dédnagymamájától kapta, és szintén régi kiadás.
A legöregebb könyv kiválasztásában a kopácsi iskolások segítségét kérték, akik átnézve a kiadási éveket, kihirdették a győztest. Angyal Dominik és Kovács Noémi elmondták, hogy a legöregebb könyv 1859-ből való volt.
Régi könyvek valószínűleg mindenki otthonában találhatók. De csak kevesen vannak, akik ezeket rendszeresen forgatják is. A főherceglaki Fejes László nagy becsben tartja 19. századi köteteit, melyekből szívesen olvas verseket, elbeszéléseket.
– Ezek a régi könyvek egy korábbi szomszédunké voltak, a Fleischer családé. Mikor meghaltak, a lányuk megkért, hogy vigyem be őket az üzem könyvtárába, és válasszak ki magamnak is néhányat közülük. Ez a pár könyv nekem megtetszett, és így kerültek hozzám valamikor a ’70-es évek elején – meséli Fejes László.
A falusi könyvtár nagy becsben tartott könyve
Sajnos az egyetlen nyitva tartó drávaszögi magyar falusi könyvtár a laskói, amelyet pár hónapja működtet újra a Petőfi Sándor Kultúregyesület. A gyűjtemény nagy részét régi kiadású könyvek képezik.
Gerstner Krisztina könyvtáros elmondta, hogy körülbelül 5000 könyvük van.
– Leginkább a magyar irodalom klasszikusai találhatók meg nálunk, de persze vannak angol és horvát nyelvű könyveink is. A legrégebbi könyvünk Jókai Mór Politikai divatok című, 1863-as kiadású műve, és érdekessége, hogy Ács Gedeon tulajdona volt – mondja Krisztina.
A laskói könyvtárban is felismerték a népszerűsítés szükségességét, így gyermekfoglalkozásokat tartanak, de a közeljövőben irodalmi esteknek és kiállításnak is szeretnének otthont adni, valamint céljuk, hogy az állományt új könyvekkel is bővíthessék. Ők is azt vallják, hogy az olvasás élményét semmi sem pótolhatja.
{fcomments}