Bódi Viktória a Vukovári Magyarok Közösségében, Tóth Rebeka a daruvári és Daruvár környéki magyar egyesületeink körében látott el identitásőrző és közösségfejlesztő feladatot a Petőfi-program keretében a koronajárvány előtti években. Kilenc hónapon át most ismét közösségeink segítségére lesznek.
Az elmúlt két koronavírusos év után a magyar kormány idén újraindította a Petőfi-programot. A 2022-23-as évadban 21 magyar fiatal nyert Petőfi-ösztöndíjat, akik szerte a Kárpát-medencében valamelyik külhoni magyar szervezet identitásőrző tevékenységét segítik az elkövetkező kilenc hónapban.
Horvátországi magyar egyesületek munkáját is segítették, segítik Petőfi-ösztöndíjasok a program kezdete óta. Bódi Viktória a Vukovári Magyarok Egyesületénél, Tóth Rebeka pedig Daruváron és a Daruvár környéki magyaroknál tevékenykedett több éven keresztül.
Sabo Snježana, a Daruvári Magyarok Közösségének elnöke és Jakumetović Rozália, a Vukovári Magyarok Egyesületének vezetője is elmondták lapunknak, milyen sokat jelent közösségük számára, hogy van egy segítőjük, tanítójuk, aki rendelkezésükre állt a rendezvények szervezésében, magyar nyelvórákat és egyéb közösségépítő foglalkozásokat tartott/tart számukra. Nagyon hálásak ezért a lehetőségért a magyar kormánynak.
Az eltelt hosszú idő alatt a kapcsolatok is szorosabbra fűződtek. Nagy öröm most mind a vukovári, mind a daruvári magyaroknak, hogy ismét köreikben köszönthetik Viktóriát és Rebekát, akiket már szinte családtagként vártak vissza.
Vukováron már elkezdődött a közös munka
– Nagyon jó érzés, és hálával, melegséggel tölti el a szívemet, hogy visszahívtak és vártak a vukováriak. Boldog voltam az újbóli találkozáskor, mindenki örömmel fogadott, és én is izgatottan vártam a napot, amikor visszaköltözöm Vukovárra. Közben sok gyarapodás, de sajnos veszteség is érte az egyesületet, kíváncsi vagyok ezekre a történetekre is. Fontosnak tartom a jó emberi kapcsolatok ápolását, amit egymás meghallgatásával érhetünk el. Azt gondolom, hogy ez kölcsönösen működik a tagok és köztem, és a mentorommal, Jakumetović Rozália elnök asszonnyal is – mondta Bódi Viktória.
Az utolsó két évet Magyarországon töltötte szülőfalujában, a dél-zalai Beleznán segített be a családi gazdaságba. Ez idő alatt is folytatta a kulturális és közösségszervező munkát, illetve a járványidőszakban a kézművességet gyakorolta, konkrétan a gyöngyfűzést, amit Vukováron kezdett el tanulni. Két kollekciója, melyek a hagyományos sárközi gyöngygallérokra épülnek, nyert is a Hungarikumok Pályázaton. Jelenleg a közös programokat tervezik a vukováriakkal.
– Október elejétől útjára indítunk egy vukovári fonó sorozatot, és szeretném a kézművességet is tovább fejleszteni, bővíteni. Közben készülünk a honvédő háborús megemlékezésekre, az asszonykórússal pedig hamarosan elkezdjük az adventi műsort próbálni. Ezek mellett újra kell szerveznünk a gyerekfoglalkozásokat, és kirándulási terveink is vannak – avatott be Viktória a terveikbe.
Daruváron is mozgalmasnak ígérkeznek a következő hónapok
Az elmúlt időszakot Tóth Rebeka is Magyországon töltötte tanulással és munkával, közben a közösségi tevékenységgel sem hagyott föl, tartotta a kapcsolatot a daruváriakkal is. Lapunknak nyilatkozva elmondta, a mostani a negyedik kiküldetése a daruvári, pakráci, nagypiszanicai magyar egyesületeinkhez.
– Sokat jelent számomra, hogy az egyesületek tagjai ennyire megbíznak bennem, számítanak rám, örömmel érkeztem vissza, hogy a rendelkezésükre álljak. Az új misszió természetesen új kihívásokat is tartogat, számos új programtervünk van, mindenki nagyon aktív. Természetesen folytatjuk a magyar nyelvtanfolyamokat, de más közösségépítő, identitáserősítő programokat is megvalósítanánk, hogy minél több tagot megszólítsunk, hiszen ahány ember, annyi érdeklődési kör, annyi igény – hangsúlyozta Tóth Rebeka.
A könyvtárral együttműködve gyerekfoglalkozásokat tartanának havi rendszerességgel, ezenkívül a Daruvári Magyarok Közösségében már működő képzőművészeti szakcsoportba is besegít majd. Októberre kiállítást terveznek, novemberben pedig kultúrnapot tartanak, és egy ismeretterjesztő előadást is szerveznének, melynek témája Magyarország lesz, hogy az identitásőrző munka ne merüljön ki a nyelvtanulásban, hanem kulturális ismeretgyarapításra is lehetőséget biztosítson.
A Petőfi-program 2015 óta fut, azóta több mint háromszázan vettek részt benne, s bebizonyosodott, hogy vele nemcsak a külhoni magyar egyesületek nyernek, hanem az ösztöndíjasok is, őket is erősíti hazaszeretetükben, magyarságtudatukban a program.