Harmincéves a muravidéki Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet

13
Fotó: Népujság

A Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet fennállásának 30. évfordulója alkalmából november 8-án díszülést majd a Makovecz Imre tervezte lendvai Színház- és Hangversenyteremben alkalmi kiállítást és gálaműsort tartottak.

A Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet 1994-ben kezdte meg működését azzal a céllal, hogy fejlessze a muravidéki magyar nemzeti közösség kulturális tevékenységét, őrizze és népszerűsítse az egyetemes magyar kulturális értékeket, hogy a lehető legszélesebb értelemben segítse a muravidéki magyar kultúra őrzőit, és hogy tevékenységével erősítse a kis magyar közösség nemzeti öntudatát. A feladatai közé tartozik a hagyományőrzés, az anyanyelvápolás és a könyvkiadás is. Az intézet alapítója a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség.

Fotó: Népújság

Az évfordulós ünnepségen Soós Mihály, az intézmény jelenlegi igazgatója mondott köszöntőt, aki kiemelte: az 1993-as „próbaév” után 1994. január elsejével intézményesült a magyar kultúra népszerűsítése és hirdetése Szlovéniában. Úttörő szerepet vállaltak, hiszen a lendvai kulturális intézmény létrejöttekor az első volt a Kárpát-medencében, azóta viszont minden külhoni régió magyarsága követte példájukat. Az intézmény első, alapító igazgatója dr. Göncz László volt.

Az ünnepségen köszöntőt mondott Szilágyi Péter, a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára is, aki szerint a muravidéki magyarság a nemzetért végzett Kárpát-medencei szolgálatban a legkisebb, de mozgékony és hatékony közösség. A Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet értékmentő és értékteremtő munkájának köszönhetően a magyar kultúra itthon van a Muravidéken – mondta.

A gálaműsor mellett egy alkalmi kiállítással és a muravidéki kézimunkázók alkotásait bemutató tárlattal tisztelegtek az elmúlt három évtized eredményei előtt.

A lendvai ünnepségen részt vettek a muravidéki magyarság szervezeteinek és intézményeinek vezetői, politikusai, továbbá a Kárpát-medencében működő hasonló kulturális intézmények képviselői is. Többek között jelen volt Pirityiné Szabó Judit, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője és Jankovics Róbert, a HMDK elnöke is.