Pécs: megalakulásának a 10. évfordulóját ünnepelte az eszéki Glotta Nyelvi Intézet

20

A Pécsi Akadémiai Bizottság székházában tartotta meg pénteken az eszéki székhelyű Glotta Nyelvi Intézet a Tíz éve a közösség szolgálatában című jubileumi ünnepi konferenciáját, amelyre az egész Kárpát-medencéből érkeztek neves és szakmailag elismert nyelvészek.

A Glotta Nyelvi Intézet 2014 novemberében, a tudomány havában alakult meg mint a Termini Magyar Nyelvi Kutatóhálózat horvátországi kutatóállomása. 2014 előtt a horvátországi magyar nyelvészek, kutatók a kis régiókat felölelő Imre Samu Nyelvi Intézet keretén belül működtek. A kutatások egyre növekvő száma, a feldolgozandó anyag mennyisége, a tudományos és szakmai utánpótlást biztosító fiatal (egyetemista és doktorandusz) kutatók toborzása, valamint a különböző kutatói csoportokhoz való csatlakozása hamarosan egy újabb kutatóállomás megalakulását tette indokolttá.

Megalakulása óta a Glotta elnöke dr. Lehocki-Samardžić Anna, az eszéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék professzora. A Tanszék és a Glotta eredményes együttműködését az is elősegíti, hogy az Intézet vezetőségét a tanszék dolgozói alkotják.

– Rengeteg ember munkája építette a mi kis közösségünket, erre a bevezető előadásom írása közben döbbentem rá. Ebben a 10 évben sok mindent megvalósítottunk. Örömmel töltött el bennünket, hogy vendégeink a köszöntőikben hangsúlyozták, mennyire fontos mindaz, amit csinálunk. Nagyon büszkék vagyunk az elmúlt évtizedben megvalósított eredményekre, amelyekről nagy volumenű projektek, kutatások, konferenciák, kiadványok is tanúskodnak – fejtette ki lapunknak dr. Lehocki-Samardžić Anna, a Glotta Nyelvi Intézet elnöke.

Lehocki-Samardžić Anna

Tudományos előadások a nyelvmegőrzés témakörében

Nyelvi intézet lévén az ünneplés egy tudományos konferencia formájában zajlott, amelyre neves nyelvészek és kutatók érkeztek az anyaországból és más határon túli közösségekből is. A rendezvényt köszöntőkkel indították: Magdó János eszéki magyar főkonzul, Csapó Nándor, a horvát Tudományos és Oktatási Minisztérium nemzetiségi igazgatóságának vezetője, Sanja Jukić, az eszéki Bölcsészettudományi Kar dékánhelyettese, valamint Szoták Szilvia, a Termini Magyar Nyelvi Kutatóhálózat elnöke üdvözölte az egybegyűlteket.

– A Termini egy ma már 23 éves hálózat, és nagyon örülünk annak, hogy minden régióban vannak intézetek vagy kutatóhelyek. Meglátásom szerint szerencsés, hogy Eszéken működik egy egyetem, amely nagy szerepet játszik abban, hogy az értelmiséget pótolja, és ezáltal egy olyan kör, kutatókör, csapat jött létre, mint a Glottáé is. A legfontosabb az, hogy a Glotta felvállalta a horvátországi magyar nyelvváltozatnak a kutatását, dokumentálását és azt is, hogy ráirányítja a figyelmet azokra az oktatáspolitikai, esetleg nyelvi, jogi problémákra, amelyek hozzájárulnak a közösség etnolingvisztikai vitalitásának a növeléséhez – nyilatkozta Szoták Szilvia.

A köszöntőket követően az előadók szekciókban tartották meg előadásaikat.

A konferencia társszervezői az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság, az eszéki Bölcsészettudományi Kar, Magyarországi eszéki főkonzulátusa, a Zrínyi Magyar Kultúrkör és a Termini Magyar Nyelvi Kutatóhálózat voltak.