Hatos Gyula heti ajánlója

434
Hatos Gyula

Hatos Gyula történelem-média szakon végzett. Korábban a Sírjaik hol domborulnak? c. műsor, jelenleg a Kultikon szerkesztőjeként kamatoztatja széleskörű történelmi-kulturális ismereteit. Az M1-en a közelmúltban mutatták be szerkesztésében az Ott a messzi Donnál című dokumentumfilmet.

Hétfőn a Századfordító magyarok c. sorozat Illyés Gyuláról készített epizódját találom érdekesnek. Talán azért, mert nemrég készítettünk egy portréfilmet Borbándi Gyuláról, a sokáig Münchenben élő újságíróról. Borbándi emigrációja előtt a Nemzeti Parasztpárt tagjaként szoros kapcsolatban állt Illyéssel, akinek személye nagy hatással volt a politikusra (Duna, 23.05).

Kedden, a holokauszt-emléknapon a Jó estét, Wallenberg úr! című játékfilmre hívom fel a figyelmet. Az alkotás 1990-ben készült, s középpontjában a svéd diplomata munkássága áll. Wallenberg sorsáról csak találgatások vannak, de a közmédia kötelessége, hogy a híres filantróp életének legalább az ismert korszakait a nagyközönség elé tárja (Duna, 22.55).

Szerdán este a Kultikont, a Duna kulturális magazinját ajánlom. Kicsit hazahúz a szívem, mert a szerdai napot általában én szerkesztem. Nagyon szeretem ezt a munkát, amivel nemcsak tanítok, de magam is sokat tanulok. Különösen kedvelem a színházi és zenei témákat (Duna, 22.35).

Pénteken ismét a történelem felé fordulok. Mint a bevezetőben is említettük, történelem szakon végeztem, s hozzám a múlt század áll legközelebb. A Rejtélyes XX. század, Kun Miklós összeállítása számos ismeretlen adattal gazdagítja a nézőt, és számomra is ismeretlen összefüggésekre világít rá (M1, 22.45).

Pénteken egy ritka operacsemegén akadt meg a szemem. A Bartókon César Franck Stradella című operáját sugározzák Liége-ből, a zeneköltő szülővárosából. A magyar közönség leginkább Franck orgonadarabjait, D-moll szimfóniáját, kamarazenei műveit ismeri, most e befejezetlen operájával egészülhet ki a róla alkotott képünk.

A hétvégén két klasszikus magyar film érdekel. A nagyrozsdási eset egy álminiszter sztoriján keresztül nyújt görbe tükröt az ötvenes évek Magyarországáról (szombat, Duna, 16.20), a Csodacsatár pedig az Aranycsapat nimbuszát növeli egy „játékos rablás” elképzelt történetével (vasárnap, Duna, 12.55). Puskás Ferenc, Sinkovits Imre, Kiss Manyi, Páger Antal alakítása teszi emlékezetessé a ritkán játszott mozikat.