A Srebrenica melletti Potoča-ri emlékközpontban szerdán újabb 520, utólag azonosított holttestet temettek el, azon népirtás áldozatainak sorában, akiket 17 évvel ezelőtt, 1995. július 11-én mészároltak le. A srebrenicai népirtás áldozatai közül eddig összesen 5657, tömegsírokból exhumált és azonosított holttestet temettek el.
Az áldozatok hozzátartozói ezúttal kifütyülték a megemlékezésre érkezett boszniai és külföldi politikusokat. A helyiek úgy határoztak, nem engedik meg az üres politikai beszédeket, mert a szertartást eddig rendre politikai demagógiára használták. „Nincs szükségünk szívszaggató politikai beszédekre, amelyek mögött semmilyen cselekvő szándék sincs” – üzenték a srebrenicai szervezetek.
A többezres gyülekezetben Zoran Milanović horvát kormányfő, Bekir Bozdağ török miniszterelnök-helyettes, a szerbiai parlament küldöttsége és még sokan mások vettek részt.
Arthur Schneier, a New York-i Park East zsinagóga főrabbija azt mondta: „Ezt a gaztettet a vallás nevében követték el. Ez a legnagyobb gaztett, amit a vallás nevében követtek el. Emlékezni kell rá, nem tagadni, mert a történelmi tényeket nem lehet tagadni.” Schneier szavai szerint együtt érez az áldozatok hozzátartozóival, a holokauszt idején ugyanis maga is elvesztette családtagjait.
Valentin Inzko, az EU boszniai főképviselője szerint a srebrenicai és más helyeken elkövetett gonosztettek módszeres dokumentálása révén Bosznia képes begyógyítani sebeit és továbblépni.
Barack Obama közölte, hogy Srebrenica nevét a XX. század legszörnyűbb eseményei szinonimájaként emlegetik majd. Az amerikai elnök üzenetében leszögezi: „Az Egyesült Államok határozottan elutasít minden olyan kísérletet, amelyekkel egyesek az igazság elferdítését, e gaztett indítékainak igazolását, súlyosságának alábecsülését igyekeznek bizonygatni, és annak tényét tagadni, hogy ez népirtás volt.”
A Ratko Mladić irányítása alatt álló boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én több mint 8000 muzulmán férfit és fiút mészároltak le. Mladić ellen népirtás és háborús bűnök elkövetése vádjával a hágai törvényszék előtt folyik eljárás. A srebrenicai vérfürdőt 2007-ben a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság népirtásnak mondta ki.