Gyarapszik a bűnlajstrom

277

A Horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyház neve többször is elhangzott mostanában a hírekben. Ez adja az aktualitását annak, hogy újra foglalkozzunk egy kicsit az üggyel. Bizonyára kevesen tudják, hogy az egyház és vezetője, K. Kettős János ellen két országban is számos eljárás folyik. Megpróbáltuk csokorba szedni csak az elmúlt egy-két hét „termését”, az eredmény megdöbbentő.

Nemrég akkor cikkeztünk a püspökről, amikor a saját falujában éppen a másik felekezet gondnokának és a falu polgármesterének esett neki. A gondnoknak nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket okozott, aki majdnem megvakult az egyik szemére. Az eljárás folyamatban.

Nemrég jutott tudomásunkra, hogy Magyarországon is újra eljárás folyik ellene, a vád szerint K. Kettős János szabálytalanul alapította meg a Horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyház Magyarországi Egyháztestét (HMRKE- ME), amely később létrehozta a Kálvin János Presbiteri Missziót, amely jelenleg is az Arany Alkony Idősotthonok fenntartója, és amely ellen már gyilkosság gynújával is nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság, de erről majd kicsit később.

A Kaposvári Törvényszék hatályon kívül helyezte az elsőfokú bíróság ítéletét, ahol K. Kettős Jánost közokirat-hamisítás bűntettében két évre próbára bocsátották tavaly. Jelenleg az ügy ismételten a Kaposvári Városi Bíróságon van, tárgyalás 2012. július 3. napján 13 órától várható – tudtuk meg Vadócz Attila bírósági sajtószóvivőtől.

A vádirat szerint a HMRKE 2008 novemberi halásztelki alapító ülésén nem jött össze a megfelelő létszám az egyházalapításhoz. Utólag gyűjtöttek aláírásokat hozzátartozóik, ismerőseik körében, és ezt csatolták a bírósági bejegyzéshez. Az ügyészség szerint az aláírási íveken így valótlan szignók szerepelnek. Az elsőfokú eljárásban az elsőrendű vádlott elismerte, akadtak, akik később írták alá a jegyzőkönyvet: voltak például, akik azért nem lehettek jelen a halásztelki alapításon, mert nem fértek fel a Horvátországból induló buszra.

Azt pedig csak mellékesen jegyezném meg, hogy viszont azok, akik rajta voltak, sem tudták, hogy jelenléti ív helyett bizony ők alapító okiratot írtak alá, vagyis egyházat alapítottak!

Hétfőn itthon, a pélmonostori bíróságon tárgyalták egyik ügyét. Mégpedig tulajdonjogi per folyik K. Kettős János és a kopácsi református egyházközség azon tagjai között, akik őt lelkészi hivatalából elbocsátották, és akiket ezután a püspök kizárt saját templomukból, majd leváltotta a presbitériumot és régi gyülekezetét. Ha bebizonyosodik, hogy a kopácsi református egyházközségnek van igaza, akik már csatlakoztak a hivatalosan elismert horvátországi  református egyházhoz, a püspököt ki is lakoltathatják a lelkészlakásból, valamint a templom használati joga is visszaszáll eredeti és egyetlen jogos tulajdonosára, a kopácsi református egyházközségre, nem pedig annak volt lelkészére, egy háromtagú egyház püspökére.

És akkor foglakozhatunk végre az időotthonok körüli újabb botránysorozattal is. Mert hát az egész fenti helyzet ezért alakult ki, ezért fajult idáig: a pénz miatt. Az idősotthon körüli biznisz miatt, ahol mind a tulajdonosok, mind a fenntartók, a Kálvin János Presbiteri Misszió, de még a Horvátországi Református Keresztyén Egyház is jól járt. Lelkészei havi juttatásként hatmillió forintot vettek fel éveken keresztül.

Csak közben egyre bővül a bűnlajstrom. Először csak arra derült fény, hogy azok az idős emberek, akik rengeteg pénzt fizettek azért, hogy ezekben az öregotthonokban éljék le hátralévő életüket, rühben, koszban tengődnek, és rossz minőségű élelmiszert, az egyik ott dolgozó szerint „moslékot” kapnak enni. Nemrég már emberölés gyanúja miatt is feljelentést tettek a működtetők ellen, mert szándékosan küldték a halálba a lakókat az Arany Alkony Idősotthonok Bánkút utcai házában; mindezt az újabb és újabb, négy-öt millió forintos belépési díjakért – állította a Hír TV Célpont című műsorában két volt dolgozó.

Hogy mennyi köze van ehhez a HMRKE-nak és K. Kettős János püspöknek, valószínűleg hamarosan kiderül, mi nagyon reméljük, hogy az égvilágon semmi.