A közösségi élet színtere

451
HMDK_haz2-copy

A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) országos szervezetének húsz évig nem volt saját tulajdonú székháza. 2014-ben aztán lett, az épületet a HMDK március 15-i központi rendezvénye keretében adták át hivatalosan. Működtetői  megtartották az átadóünnepségen tett ígéretüket: eseményeknek, találkozóknak ad helyet, és segíti a magyar szervezeteket az érdekvédelem és a művelődési élet szervezése terén.

A HMDK megalakulása óta albérletbe kényszerült, így többször is változtatta székhelyét. A magyar kormány támogatásából 2013 őszén megvásárolta Bellyén a Petőfi Sándor utca 78. szám alatti kétszintes házat, majd a felújítási munkálatok után először a szervezet titkárságát, aztán 2014 januárjától a többi feladatot is fokozatosan ide „telepítették”. A szervezet vezetősége egyrészt az alacsonyabb ingatlanárak miatt döntött Bellye mellett, azzal pedig, hogy tömbmagyarságunkhoz kicsivel közelebb kerültek, a szlavóniai nemzettársaink számára sincs messze az épület. A HMDK-szervezetek vezetői és a tagság is rendszeresen ellátogat az épületbe, de mindenki számára nyitva áll. Már csak azért is, mert ahogy korábban a magyarigazolvány-iroda működtetésében voltak a magyar kormány partnerei, most az egyszerűsített honosítási eljárásban segítik a horvátországi magyarokat.

– Megtiszteltetés és elismerés, hogy egy ilyen fontos feladattal öt évvel ezelőtt Horvátországban a HMDK-t bízták meg, mi pedig kollégáimmal azóta is segítjük az itteni magyarságot az egyszerűsített honosításban. Az pedig csak megerősítése munkánknak, hogy az eszéki főkonzulátus újranyitása után továbbra is rendszeresek a fogadónapok székházunkban – mondta Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke.

 

07-HMDK-SZKHZ-1

 

 

A beszélgetések és a találkozások otthona

A HMDK székháza nem csak egy központ vagy hivatal, hanem a közösségi élet színtere, ahol természetes a jövés-menés.

Ezekben a napokban is sokan betérnek, most van a pályázatok, elszámolások ideje, amiben a HMDK munkatársai készségesen segítik a tagszervezeteket.

Matijević Olivér, a szervezet jogásza azt mondja, hogy az EU-s előírásoknak megfelelően most már a járásokhoz, várásokhoz sem elegendő csak egy kérvényt benyújtani a támogatásokért. Így amellett, hogy segítenek a formanyomtatványokat kitölteni, folyamatosan tartanak pályázati tájékoztatókat is.

– A HMDK-nak jelenleg 51 tagszervezete van 10 horvátországi megyében, ők pedig mind pályázati forrásból működnek. Egy részük, sajnos, nem részesül állami támogatásban, így számukra különösen fontos, hogy külső anyagi forrásokhoz jussanak – mondja Olivér.

Az országos szervezet munkatársai a programszervezésekben és kapcsolatteremtésben is segítenek.

– Folyamatosan kapunk felkéréseket különböző anyaországi programokra, amelyeket aztán továbbítunk a szervezeteinknek, de segítjük őket a programszervezésben, koordinálásban is. Sokaknak teremtettünk munkahelyet, együttműködünk a Pélmonostoron működő Privilégium céggel, amelynek a munkatársai az elmúlt évben már több olyan magyarországi vállalkozást is segítettek bejegyezni, amelyek magyar munkavállalókat keresnek – mondja Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke, aki hozzáteszi, hogy továbbra is a közösségért és a közösségnek dolgoznak.

 

05-soltsz-HMDK--2

 

Számos találkozónak, kisebb összejövetelnek is helyet adott és ad az épület, a nagyobb eseményeket pedig a HMDK bérelt eszéki rendezvénytermében tartják.

 

{fcomments}