Egy 306 éve fennálló szoros összefonódást nem egyszerű szétvágni, a skót kormány mégis kísérletet kíván tenni erre: szeptember 18-án népszavazásra bocsátja az ország kilépését az Egyesült Királyságból.
Menne is, meg maradna is a skót kormány az Egyesült Királyságban – az államcsőd elkerülése érdekében a háttérben bizonyos előnyöket megtartana, sok szempontból viszont önálló államként működne tovább az ország a bejelentett tervek szerint. A 2007 óta kormányfő Alex Salmond, a Skót Nemzeti Párt (SNP) első embere az első skót függetlenségi háborúban kiemelkedő jelentőségű bannockburni csata 700. évfordulójára találta ki a népszavazást a királyságtól való elszakadásra.
A párt terveiben többek között az szerepel, hogy Skóciának saját hadserege és titkosszolgálata lenne, akár kilencven új nagykövetséget is létrehoznának, és természetesen a skót partoknál kitermelt olaj bevételei is egy az egyben a skót kormány kasszájában landolnának. Ennek ellenében átvállalnának az Egyesült Királyság adósságából egy részt, és a fontot szeretnék megtartani fizetőeszközként. A királynővel sincsenek problémáik, ő továbbra is a skót állam feje maradna, de a Union Jack már nem kell a skótoknak – azt saját zászlójukkal, a Saltire-rel váltanák fel. Az azonnali államcsőd elkerülésére a Bank of England maradna az újdonsült skót állam jegybankja, ha London is úgy akarja.
Nem szeretnék a függetlenség oltárán feláldozni az uniós tagsággal járó előnyöket sem, Skócia mindenképpen az Európai Unió tagja kíván maradni. Korábban viszont José Manuel Barroso jelezte: ha bizonyos uniós államok részeiként az unióhoz tartozó kormányok önállósodni kívánnak, akkor a felvételi procedúrán nekik is keresztül kell menniük, a tagfelvétel nem lesz automatikus.
Először szólalt meg Skócia függetlenné válása ügyében II. Erzsébet. Az angol királynő arra kérte a skótokat a csütörtöki népszavazás kapcsán, hogy fontolják meg nagyon-nagyon alaposan döntésüket. Bár nem árulta el, ő maga hogyan vélekedik erről a nemcsak Nagy-Britanniát, hanem egész Európát izgalomban tartó témáról, a vájtabb fülűek szerint azt szeretné, ha Skócia az Egyesült Királyság része maradhatna továbbra is. Ő maga ugyan kettéválás esetén is mindkét ország királynője lehetne, másokat azonban nagyon aggaszt a szakadás lehetősége.
A NATO és az EU magának az Európai Uniónak a stabilitásáért is aggódik. Skócia esetleges függetlenedése ugyanis más tartományok önállósodására is precedenst teremthetne. Pl. Katalónia is le kíván válni Spanyolországról (s ebbéli törekvéseinek egyre nehezebben kontrollálható tömegdemonstrációkkal ad hangot), Székelyföld pedig szintén a gazdasági és kulturális autonómiát látja kívánatos megoldásnak. Ezek a területek azonban gazdasági szempontból még Skóciánál is felkészületlenebbek az önállóságra. Ráadásul anyaországaik sem nézik jó szemmel ilyen irányú törekvéseiket, így korántsem biztos, hogy minden esetben olyan békés módszerekkel sikerülne érvényt szerezni nekik, mint a Skócia esetleges függetlenségét eldöntő, szeptember 18-i népszavazás.
{fcomments}