Szüreti nap a testvértelepülési kapcsolat erősítése jegyében

1055
Egynapos volt az idei szüreti fesztivál Csúzán – szombaton tartották a fogathajtó versenyt, és a kultúrműsorral egy időben főzték a hegyi babot. A szüreti nap színvonalához nagyban hozzájárult a Csúza magyarországi testvértelepülésével, Egerággal közös pályázat sikere is.

Javában zajlik a szőlőszüret, a borászok örülnek a sikeres évnek, és a jó terméshozam várhatóan kiváló borokat eredményez majd. A szüretet pedig illik megünnepelni. Szőlőtermő hegyaljai falvainkban szüreti mulatságot rendeznek ilyenkor, ennek Csúzán is régi hagyománya van.

A Csárdás kultúregyesület népi táncosai 1997-ben szervezték mag az első szüreti bált, azóta a rendezvény sok programmal gazdagodott, falunap méretűvé nőtte ki magát, és rengeteg látogatót vonz a kis faluba.

A csúzai szüreti fesztivál azelőtt kétnapos volt, a rendezvény szombatján került sor a fogathajtó versenyre, a néptánccsoportok szemléjére és a szüreti bálra, vasárnap pedig hegyibabfőző-versenyt tartottak.

A rendezvény szervezői – a Csárdás mellett a Jókai Mór Kultúregyesület aktivistái – idén úgy döntöttek, az összes programot egy napra teszik, amivel a rendezvény tartalmát és színvonalát kívánták növelni.

06-07-csuza-13– Az idei szüreti nap sikeréhez hozzájárult, hogy magyarországi testvértelepülésünkkel, Egerággal közösen támogatást nyertünk a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nél a testvértelepülési kapcsolat ápolására. A támogatásból fesztiválsátorra, sörasztalok és padok, szabadtéri színpad kölcsönzésére futotta. Így a kultúrműsor és a bál új helyszínt kapott, a tűzoltóotthon udvarában tartottuk – nyilatkozta lapunknak Kováts Zsuzsanna, a Jókai Mór Kultúregyesület elnöke.

Köszönetét fejezte ki a Gita boltnak, Kovács Dóra paprikatermesztőnek, az Új Magyar Képes Újságnak, az egerági önkormányzatnak, a HMDK csúzai alapszervezetének, a csúzai civil szervezeteknek és mindenkinek, aki támogatta, segítette a rendezvényt.

A szüreti napra egerági vendégek is érkeztek, köztük volt többek között Hegyi Győző, Egerág polgármestere és egy taekwondo-csoport is, akik harcművészeti bemutatót tartottak a délutáni kultúrműsor során. Rajtuk kívül felvidéki vendégek is voltak, Búcs településről érkezett csoport Csúzára.

06-07-csuza-4A rendezvény a fogathajtó versennyel kezdődött, Fica János ranchán.

– Eleinte a szüreti fesztivál részét képezte a lovas fogatok felvonulása is, a táncosok kocsikkal vonultak végig a falu utcáin, és Vörösmartra is átmentek. Ennek ma már szigorúbb feltételei vannak, így lovas felvonulást nem tartunk, viszont e helyett kezdtük szervezni a fogathajtó versenyt – mondta el lapunknak Fica János csúzai lovász, a program szervezője.

Tízen mérték össze gyorsaságukat a fogathajtásban, és ugyanennyien a nyergelésben is.

A legfiatalabb versenyző a nyolcéves Fica Lili volt, aki lapunknak elmondta, második éve vesz részt a futamon.

– Nálunk az egész család nagyon szereti a lovakat, és ez nekem is a véremben van – mondta Lili, hozzátéve, nemcsak a lótartás szórakoztató oldalából veszi ki a részét, hanem a munkába is besegít.

A délutáni program a faluközpontban zajlott.

06-07-csuza-16A résztvevő tánccsoportok – a Csárdás, a Hajnalcsillag gyermektánccsoport, a kórógyi Hagyományőrző Egyesület tánccsoportja, a Kopogtatók pélmonostori gyermektáncegyüttes dárdai Diófa Néptáncegyüttes, valamint az Alfalusi Ifjúsági Tánccsoport – végigvonultak a falu utcáin a bíróval és bírónével az élen. Ezeket a szerepeket idén Dobszai Ferenc és Szabó Andrea töltötték be. Az ő feladatuk volt továbbá a bálban a tolvajok „büntetésének” a kiszabása. A lopás hagyománya is a szüreti mulatsághoz kötődik – a bál díszletét a mennyezetre felfüggesztett apróbb ajándékok alkotják, melyeket a bálozók lelopkodhatnak. Ha a tánccsoport tagjai, a csőszök valakit elkapnak, azt a bíró és bíróné elé viszik, akik jelképes pénzbírságot szabnak ki nekik, esetleg valamilyen feladatot kell elvégezniük büntetésből.

A tánccsoportok a felvonulás után koreográfiákat mutattak be a sátor alatti színpadon. A program megnyitójában Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke, a horvátországi magyarok parlamenti képviselője és De Blasio Antonio, eszéki magyar főkonzul köszöntötte a vendégeket.

Hangsúlyozta, parlamenti képviselőként az egyik legfontosabb feladata lesz az identitásőrző programok támogatása.

– Ezek a programok nemcsak közösségünket gazdagítják, hanem a többségi nemzet figyelmét is felhívják ránk, magyarokra – mondta beszédében.

Egerág polgármestere, Hegyi Győző is szólt néhány szót a közönséghez, a két település között fennálló jó kapcsolatot méltatta.

csuzaA kultúrműsorral egy időben zajlott a hegyibabfőző-verseny, melyre 20-an neveztek be. A zsűri értékelése szerint a legjobb babot Krómer Ádám főzte, a második az Új Magyar Képes Újság csapata lett, a harmadik helyen pedig Sipos József főztje végzett.

Az eredményhirdetés és a vacsora után hajnalig folytatódott a bál, a zenét Kurel Goran, majd az Aranycsárdás zenekar szolgáltatta. (ti)

06-07-csuza-1