Kikőszeg – A helybéli Szent Bálint-templom felújítása befejeződött. Szobrait igencsak kikezdte az idő, így most azok restaurálása van napirenden. Ezt Jáger Jánosra bízták, aki eddig csak a különböző festészeti technikákkal alkotott, de most, mint kiderült, a faszobrok restaurálásában is megállja a helyét.
A kiskőszegi Szent Bálint-templomot valószínűleg 1757-ben építették, és mivel a huszadik század elejére kicsinek bizonyult, ezért kíbővítették. A munkálatokat 1918-ban kezdték, és csak 1927-ben fejezték be. Aztán bő fél évszázadig szinte hozzá sem nyúltak. Ezért is volt szükség egy nagyobb felújításra, amelyet 2000-ben el is kezdtek, és csak nemrég fejeztek be. A szobrokra nem terjedt ki a felújítás, így azok restaurálását nemrég Jáger Jánosra bízták, akit eddig festőként ismertünk, és aki már számos technikát kipróbált. Több grafikával készített képe is van, de a tempera és az akvarell sem áll tőle távol, mostanság pedig főleg olajjal és vegyes technikával alkot. Elsősorban saját örömére fest, de megrendeléseket is vállal. Újabban pedig szoborrestaurálással is próbálkozik, nem is eredménytelenül. Csúzán korábban Beer Gergely atya kérésére felújított egy faszobrot, és úgy látszik, elégedettek voltak a munkájával.
– Pár hete elkészültem az első szoborral – mondja, miközben bevezet bennünket a műhelybe, ahol már elkezdett dolgozni a második szobron is. – Az volt a kérés, hogy az eredeti színeket állítsam vissza, így először lefényképezem a szobrokat, majd kikeverem a festéket, és ezután állok neki a csiszolásnak, javításnak, aztán egy alapszínt viszek föl, erre pedig a festéket. Nagyon időigényes munka, és mivel csak délutánonként, szabadidőmben tudok vele foglalkozni, az első szobor két és fél hónap alatt készült el – magyarázza János, aki azt is elmondja, hogy azelőtt soha nem csinált ilyent, és tanácsot sem kért senkitől, maga jött rá, hogyan is kell egy szobrot helyreállítani.
A templomtól nem messze lakik, így nemcsak a készülőben lévő szobrot tudja megmutatni, hanem azt is, amelyet már felújított. Büszkén mutatja keze munkájának az eredményét, amely még enyhe festékszagot áraszt. Elmondja, hogy ez volt a legrosszabb állapotban, ezért is kezdte ezzel, majd mutatja a többit is, ezek már kisebbek, így valószínű, hogy idén mindegyikre sor kerül.