Szent István ünnepe Kiskőszegen

819

„Higgyünk magyar közösségünk jövőjében”

A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége augusztus 21-én, vasárnap Kiskőszegen (Batina) alkalmi műsorral emlékezett meg a magyar történelem egyik legnagyobb alakjáról, Szent Istvánról. Az államalapító királyunk tiszteletére rendezett központi ünnepség szónoka Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár volt, aki beszédében kiemelte, Szent István ünnepe arra hív mindnyájunkat, hogy higgyünk magyar közösségünk jövőjében, és tegyünk azért, hogy utódaink hálásak legyenek ezért a hűségért.

Augusztus 20-a az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja, Magyarország hivatalos állami ünnepe. Ez a nap piros betűs ünnep minden magyar szívében, határokon belül és kívül egyaránt. Őseink emléke előtt tisztelegve ünnepeljük meg mi is évről évre.

DSC_0985
Potápi Árpád János

A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége Szent István-napi központi ünnepségének helyszíne idén Kiskőszeg volt, a Duna-parti magaslaton levő kirándulóhely. Az eseményre Baranya és Szlavónia számos településéről érkeztek résztvevők.

DSC_0902Az ünnepi műsor előtt sor került a Glotta Nyelvi Intézet Nyelvi tájképek Baranyában és Szlavóniában című plakátkiállításának a megnyitójára. Sipos Krisztina, az intézet titkára elmondta, a kiállítás azért került a programba, hogy ily módon is népszerűsítsék és szélesebb körben is bemutassák a Glotta tevékenységét. A Glotta megalakulásáról, munkájáról dr. Lehocki-Samardžić Anna, a szervezet elnöke beszélt. Kifejtette azt is, hogy a kiállítás elsődleges célja az volt, hogy képet adjon a drávaszögi és a szlavóniai települések lakosainak vizuális nyelvhasználatáról. A kiállítás megnyitására Magyar József zágrábi magyar nagykövetet kérték föl, aki gratulált a nyelvi intézet munkájához, és arra biztatta őket, hogy tovább dolgozzanak a horvátországi magyar nyelvi értékek megőrzéséért.

Ünnepi összeállítás

Este hét órakor a horvát és a magyar himnusszal kezdődött a program, mindkettő az Alfalusi Vegyes Kar előadásában hangzott el. Államalapító királyunk emléke előtt tisztelegve egy alkalmi verses, dalos, táncos összeállítás következett, amelyben közreműködött az Alfalusi Vegyes Kar, Molnár Ljubić Mónika, Rómer Edina és a Kiskőszegi Kisasszonyok és Legények tánccsoport. Szent István király kapcsán Andócsi János történelemtanár az állam fontosságáról beszélt.

Az ünnepi műsort egy-egy beszéd, szónoklat tarkította.

Jankovics Róbert
Jankovics Róbert

Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke először a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumának gratulált a Külhoni Magyarságért Díjért, amelyet 15 éves fáradhatatlan munkájuk eredményként érdemeltek ki. Mint mondta, az elmúlt évek során több személy és szervezet is rangos anyaországi kitüntetetésben részesült.

– Elismerés ez a kitüntetés a HMDK-nak is. Mint ahogy minden horvátországi magyar siker elismerés közösségünknek is. Annak a HMDK-nak, amelyet 24 esztendeje néhány bátor horvátországi magyar alapított meg a maihoz képest elképzelhetetlen körülmények közepette, és amelyet ma, az alapítók büszkeségére, 49 tagszervezet alkot 10 horvátországi megyéből, Kiskőszegtől Splitig. Huszonnégy éve tartó szerepvállalásunk, mindennapi harcunk a magyar identitás megmaradásáért azt bizonyítja, hogy közösségünk sorsát nem a véletlenre bíztuk. Dolgozunk, gürcölünk és harcolunk érte minden áldott nap – mondta Jankovics Róbert.

DSC_0934-(2)-copyA HMDK ügyvezető elnöke a haza, a szülőföld, a magyarság megtartásának fontosságát hangsúlyozta, majd arra kérte a jelenlevőket, hogy „biztassák gyerekeiket, unokáikat, iratkozzanak magyar tannyelvű iskolákba, táncoljanak magyar tánccsoportjainkban, énekeljenek magyar kórusainkban, beszéljenek magyarul, maradjanak meg magyarnak itt, Horvátországban.”

A központi megemlékezés ünnepi szónoka, Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár beszédében kiemelte, hogy Szent István ünnepe arra hív mindnyájunkat, hogy higgyünk magyar közösségünk jövőjében, és tegyünk azért, hogy utódaink hálásak legyenek ezért a hűségért.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy az ezer esztendővel ezelőtt Magyarország vármegyéit létrehozó, egyházát megalapító István király szilárd és időtálló államot szervezett.

„Országok és népek sora tűnt el azóta Európa térképéről” – jelentette ki, majd hozzáfűzte: ezzel szemben az István király alapította Baranya megye vagy a pécsi püspökség ma is létezik.

– Ennek köszönhetjük, hogy ezen a napon Szent István ünnepét itt, Kiskőszegen együtt, magyarul ünnepelhetjük, éppúgy, mint ahogy teszik ezt nemzettársaink szerte a Kárpát-medencében, vagy a diaszpóra magyar közösségeiben – húzta alá. Kiemelte, hogy ma, 2016-ban ezen hagyatékra emlékezve kaptunk útmutatást első királyunktól: „küzdeni hazánkért, kitartani és hinni a nemzet jövőjében”.

Potápi arra ösztökélte a horvátországi magyarokat, hogy vegyenek részt a horvátországi, szeptember 11-i előrehozott parlamenti választásokon, válasszák a magyar listát és szavazzanak a HMDK-ra. „A horvátországi magyarság jövője fontos a magyar kormány és a nemzet számára” – mondta. A politikus szerint lényeges, hogy a HMDK-ban, amely a délszláv háború idején egyedül állt ki a magyar közösségért, ma is megvan a nemzeti elhivatottság.

Az államtitkár jelezte, hogy Európában elsőként Magyarországon hívnak minden állampolgárt, hogy az október 2-ai népszavazáson álljon ki a Szent István értékű Európáért. A politikus arra buzdította a horvátországi magyar állampolgárokat, hogy szavazatukkal ők is járuljanak hozzá a kvótareferendum sikerességéhez.

DSC_0973-copyMagyar József zágrábi magyar nagykövet beszédében a horvát és a magyar egyház szoros és máig élő kapcsolatára helyezte a hangsúlyt. De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul is szólt az egybegyűltekhez. Az ünnepség vendége volt Stipan Šašlin, a Darázsi járás elöljárója is, aki a járás magyar kisebbségének a szerepét emelte ki, közreműködésük révén számos magyarországi településsel alakítottak ki kapcsolatot, aminek köszönhetően jelentős programok és beruházások valósulhatnak meg a járásban.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével – többek között – Pirityiné Szabó Judit, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője, valamint Kiskőszeg három magyarországi testvértelepülésének a polgármestere és Decsi István, a Fidesz Baranya megyei szervezetének képviselője.

A magyarok kenyerének megszentelése

A műsor végén kenyérszenteléssel emlékeztek a termékeny drávaszögi és szlavóniai földeket szorgalmasan művelő, verítékükkel öntöző őseinkre, akik számára létkérdés volt az évi búzatermés, a belőle őrölt lisztből készíthető mindennapi kenyér.

DSC_1035A HMDK ügyvezető elnökének közreműködésével Andrási Gyula, Beer Gergely és Kirhofer Róbert plébánosok megszentelték az új kenyeret. A kenyér a Magyarok kenyere program során készült a Kárpát-medence minden régiójából összegyűjtött búzából őrölt lisztből, amelyet a HMDK Gazdakör elnöke hozott el az ünnepségre. A gazdaszervezet több éve részt vesz a programban, és évente 1000-1500 kilogramm búzaadományt gyűjt össze a horvátországi magyar gazdáktól.

A ünnepnap tűzijátékkal zárult.

A kiskőszegi rendezvény a zágrábi Kisebbségi Tanács anyagi támogatásával valósult meg.