Svečana komemoracija povodom revolucije i borbe za slobodu 1956. godine u Zagrebu i Osijeku

41

Jedan od najznačajnijih događaja mađarske povijesti u 20. stoljeću obilježen je koncertom svjetske glazbe Višegradske četvorke (V4) i svečanim domjenkom u glavnome gradu, a u Osijeku prigodnim programom i polaganjem vijenaca. U znak poštivanja povijesnog događaja i ove godine je podignuta zastava revolucije s rupom na glavnome trgu Osijeka, kao što se proteklih dana vijorila i na pročeljima sjedišta mađarskih udruga i Domova kultura.

Zajednički koncert mađarskih, poljskih, čeških i slovačkih glazbenika u Zagrebu

Višegradska suradnja proslavila je 30. godišnjicu svoga postojanja u veljači ove godine. Četvorkom koju čine Češka, Poljska, Mađarska i Slovačka, trenutno predsjeda Mađarska. Na proslavi mađarskog predsjedanja 19. listopada u Zagrebu na Muzičkoj akademiji nastupila je Lovász Irén Groove & Voice Trio, zajedno s glazbenicima iz Češke, Poljske i Slovačke.

Koncert svjetske glazbe s jedinstvenim ozračjem organiziran je u suradnji Veleposlanstva Mađarske u Zagrebu i Instituta Liszt. Dezső János, ravnatelj Instituta Liszt, za naš list je govorio o dodirnim točkama Višegradskih zemalja: o zajedničkoj sudbini i kulturi.

-Prelaskom aktualnih granica možemo osjetiti kako nam kultura ima ista korijene, jako je slična, gotovo rodbinska, međusobno prepoznajemo melodije, razumijemo se čak i kada ne govorimo. Porazgovarati je puno teže, jer pričamo drugačije jezike. Lovász Irén je jedna ikona mađarske glazbe, dobitnica Kossuth nagrade, okupila je vrhunske glazbenike iz Poljske, Slovačke, Češke i naravno Mađarske, oni kao jedna obitelj pokazuju tim zemljama glazbu inspiriranu narodnom kulturom, od koje su oni kreirali vlastiti kolaž –  rekao je Dezső János.

Lovász Irén, pjevačica mađarske narodne glazbe i dobitnica Kossuth nagrade, za naš list je rekla kako nas koncert pod nazivom „Korijeni i krila“ treba potaknuti osjetiti „koliko duboko nas korijeni drže u vlastitoj nacionalnoj kulturi“ odnosno, ako udružimo naše snage i pružimo podršku jedni drugima, tada „možemo letjeti jako daleko, samo zvjezdano nebo je granica“.

-Možemo se izdići iznad naših problema, bilo da su politički ili gospodarski, ili neki drugi, jezik glazbe je univerzalan, u glazbi postoji svaka mogućnost razumijevanja, to bismo voljeli izraziti našim koncertom – izjavila je za naš list umjetnica.

Koncert svjetske glazbe V4, ostvaren je na preporuku Ministarstva vanjskih poslova i trgovine Mađarske i na zamolbu Veleposlanstva Mađarske u Zagrebu, na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji. Od veleposlanika Mađarske u Zagrebu, Dr. Demcsák Csabe, doznali smo kako se ovim koncertom ne obilježava samo predsjedanje Višegradskom četvorkom, već i 65. obljetnica mađarske revolucije i borbe za slobodu iz 1956. godine.

Zbog epidemije korona virusa na koncertu je bilo manje posjetitelja, nego što bi to produkcija ovog nivoa zaslužila. Među uglednim uzvanicima bili su i Róbert Jankovics, saborski zastupnik Mađara, Fuzik János, generalni konzul Mađarske u Osijeku, kao i Nandor Čapo, ravnatelj Uprave za nacionalne manjine Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Svečani domjenak

Veleposlanstvo Mađarske u Zagrebu organiziralo je svečani domjenak čelnicima mađarskih udruga i institucija 21. listopada u zagrebačkom Mađarskom institutu. Tom prigodom veleposlanik dr. Demcsák Csaba pozdravio je goste, a nakon toga im se obratio i Róbert Jankovics, saborski zastupnik Mađara. Nakon protokolarnog dijela, nekadašnji učenici glazbene akademije iz Budimpešte predstavili su se prigodnim programom.

Na glavnom trgu Osijeka i ove godine je podignuta zastava revolucije

Simbol revolucije iz 1956. godine je zastava s rupom. Simbolizira mađarsku hrabrost i ljubav prema slobodi. Na inicijativu Generalnog konzulata Mađarske u Osijeku, godinama se podiže zastava revolucije na osječkom glavnom trgu, a u više hrvatskih mjesta se istakne na pročeljima zgrada domova kulture i sjedišta udruga.

Na osječkom glavnom trgu su je podigli pod svečanim okolnostima. Na podizanju zastave sudjelovao je dr. Demcsák Csaba, veleposlanik Mađarske u Zagrebu, Róbert Jankovics, saborski zastupnik Mađara, Fuzik János, generalni konzul Mađarske u Osijeku i Vladimir Ham, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka. Okupljenima se obratio dr. Demcsák Csaba rekavši kako je pred osvetom Mađarsku bilo prisiljeno napustiti četvrt milijuna ljudi, mnogi od njih su to učinili preko teritorija današnje Hrvatske. Tu gestu Mađarska nije zaboravila, 1991. godine prihvatila je prognanike iz Hrvatske. Riječi veleposlanika potvrdio je i Róbert Jankovics rekavši kako je mjesto podizanja zastave simbolično jer tu na trgu postoji jarbol. Jedan za državnu, jedan za županijsku i jedan za gradsku zastavu, jedan za EU i jedan za prijatelja – a Mađarska i Hrvatska su jako dobri prijatelji, to su nebrojeno puta potvrdili kroz povijest.

Okupljeni su se s glavnog osječkog trga preselili kod Ville obitelji Hermann. Villa je služila kao privremeni smještaj izbjeglicama revolucije, čemu svjedoči i jedna spomen-ploča koju su samouprave Budimpešte i Osijeka postavile 1998. godine. Od tada se svake godine ovdje okupe oni koji se žele prisjetiti revolucije kako bi odali poštovanje herojima iz 1956. Prije polaganja vijenaca Fuzik János, generalni konzul Mađarske obratio se prisutnima i rekao kako se uvijek divio revolucionarima, koji su i njemu samomu uzor. Nakon govora su predstavnici lokalnih samouprava, udruga, institucija položili vijence pred spomen-pločom.

Komemoraciju su upotpunili mješoviti zbor Népköra iz osječke Retfale, kao i zbor Katedre za mađarski jezik i književnost u Osijeku i studenti.

Prijevod: Izabela Šegota

A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.