Mitől nő a nő?

1355

Március 8-án minden évben megünnepeljük a nemzetközi nőnapot. A nőt, aki lehet társ, megteremtheti az otthon melegét, aki életet adhat, aki védelmezhet, nevelhet, gondoskodhat, vezethet, dolgozhat, irányíthat. A XXI. században ezen a napon éppen a feltételes módot ünnepeljük, hogy egy nő az élet minden területén megvalósíthatja önmagát.

A magyar nyelv csodálatos. A „nő” főnévként nemi identitást, igeként magát a növekedést jelenti. A növekedés pedig szintén sokféle kontextusban értelmezhető. Azt a sokszínűséget fejezi ki, amit egy nő képvisel. Napjaink fejlődő és fejlett társadalmaiban a nőt már nem korlátozzák ún. kötelező szerepek miatti elvárások. Ma már a nő is megvalósíthatja az álmait, építhet karriert, dönthet úgy, hogy nem vállal gyermeket, lehet egyedülállóként is teljes élete. Persze annak ellenére, hogy az elmúlt 100-150 évben nagy fejlődés történt a nemek közötti egyenrangúságot illetően, egyes területeket még mindig jellemzően férfiak uralnak, és nem mellékesen a fizetéseknél is különbséget tesznek nemi alapon, ilyen szempontból sajnos a nőre valóban ráillik a „gyengébbik nem” minősítés…

Nem a jobb vagy rosszabb pólus mentén kellene elemezni a különbségeket, hanem inkább arról érdemes beszélni, hogy miben más a nő, mint a férfi. Egyáltalán értelmezhető-e az egyik a másik nélkül?

Feltehetően nem. Most azonban mégis a nőké a főszerep. Milyen kihívásokkal néz szembe egy nő 2022-ben? Mik a „női tulajdonságok”? Milyen szerepeket játszunk nap mint nap? Mitől nő a nő? Ezt a kérdést fel is tettük néhány nőtársunknak azzal a megjegyzéssel, hogy nincs jó vagy rossz válasz. Ezzel is küzdve a sztereotípiák és a minősítések ellen. Egy nap apropóján, ahol a virág mellett nagyobb hangsúlyt helyezhetünk mindarra, amivel értékként hozzájárulunk a világ működéséhez. Szeretnénk megmutatni azt a sokszínűséget, amit a XXI. századi nő képvisel.

Pálinkás Júlia (Újbezdán):

– Szerintem attól nő a nő, hogy meg tudja mutatni a személyiségét akár a küllemén, tehát a frizuráján, az öltözetén vagy egyéb apróságokon keresztül. A nő gyakran meg akar felelni másoknak, amíg rá nem jön, hogy mi jelenti számára a boldogságot, és végül ez teszi őt különlegessé.

Ginder Anita (Kiskőszeg):

– A nő egyszerűen nagyszerű. Minden nő más, mindenkinek más miatt nő a nő, de van, ami mindenkiben közös: olyan erősek vagyunk, mint egy sárkány. Lehet, hogy nem vagyunk tudatában, de attól még ott van bennünk a sárkányerő, csak meg kell találni önmagunkban. Ezért is döntöttünk úgy a legjobb barátnőmmel – tekintettel arra, hogy mindketten önismereti trénerek vagyunk -, hogy megalkotjuk a Sárkánytréninget, mely egy önismereti képzés csak nőknek. Segítünk a résztvevőinknek, hogy rátaláljanak önmagukban a sárkányerőre. Nem véletlen a névválasztás sem, amellyel igyekeztünk lerombolni egy sztereotípiát és átkeretezni a fogalmakat.

Ferenczy Nikolett (Eszék):

– Ma a nő bármi lehet, és mintha elvárás is lenne, hogy minden legyen. Vagy ha nem minden egyszerre, de legalább tökéletes. Ezért szerintem attól lesz valaki nagybetűs NŐ, ha felméri, ismeri a lehetőségeit, és választ. Ha életmódváltásba kezd, vagy ha elfogadja a kerek formáit; ha a családjának él, ha a munkájában teljesedik ki, ha egy szabadidős tevékenységben találja meg magát; ha maga cipeli a legnehezebb csomagokat, vagy ha megvárja, míg kinyitják előtte az ajtót; ha melegítőt hord sportcipővel, vagy ha magas sarkút és kosztümszoknyát. Bárhogy dönthet, tökéletes lesz. A döntés teszi azzá.

Kolić Szilvia (Tenja/Ténye):

– Ha reggel belenézek a tükörbe, akkor egy büszke, öntudatos, erős nőt látok. Szerintem sok barátnőm is így látja magát, és ez nagyon fontos. Nekünk, nőknek nagyon sok szerepben kell helytállnunk. Én elsősorban anya vagyok, de mellette feleség és vállalkozó is. Sokszor van bűntudatom, amikor úgy érzem, hogy nem tudok egyensúlyt tartani a szerepek között. De azt gondolom, attól is nők vagyunk, hogy mélyen és intenzíven érzünk.