Misszió extraprofittal?

210

Újból a Horvátországi Református Magyar Keresztyén Egyházzal foglalkozó hír látott napvilágot a minap az egyik magyarországi napilapban, a Népszabadságban. A Képesben már beszámoltunk arról, hogy a Horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyház Magyarországi Egyháztestét (HMRKE-ME), amelynek alapítási körülményei miatt a mai napig perek folynak (többek között közokirat-hamisításért), tavaly az egyházügyi törvény módosításakor törölték az elismert egyházak köréből.

Most viszont újabb botrányról szólnak a hírek. A HMRKE-ME által alapított Kálvin János Presbiteri Missziótól (KJPM), amely az Arany Alkony idősotthonok működtetésért felel Magyarországon, március 31-ével megvonták a működtetési engedélyt, ezért 1300 idős ember ellátása vált bizonytalanná.

Elég ok ez arra, hogy az összes magyarországi média ezzel foglalkozzon.

Amikor a Kopácsi Kettős János vezette HMRKE-ME-t törölték az elismert egyházak köréből, az öregotthont működtető misszió elesett az egyházi kiegészítő támogatástól, ami bizony nem volt kevés: évi 1,15 millió forint minden ellátott után. (Az önkormányzatok viszont csak 635 ezer forintot kapnak ugyanezért.) Éppen ezért a misszió nem adta fel: tettek egy kísérletet a bevételi forrás megtartására, és megpróbálták bevonni üzletükbe a görög katolikus egyházat.

Erről is beszámoltunk már lapunkban.

A görög katolikus püspök szerint ők csupán egyek voltak azok közül, akiknél a misszió ezzel az elképzeléssel „házalt”. Csakhogy a görög katolikusoknak átadni kívánt hálózat ingatlanainak használatáért több tízmilliót kellett volna fizetni havonta a tulajdonos Medicatus cégcsoportnak, az otthonokat üzemeltető Arany Alkony Kht. többségi tulajdonosának. A püspök ezért visszautasította az ajánlatot, szemben a mindössze néhány száz főt számláló esztergomi görög katolikus egyházközség vezetőjével, aki június végén át is vette a hálózat fenntartói jogát. Az Arany Alkony pedig azonnal igényt nyújtott be 762 millió forint egyházi normatívára, amit nem kaptak meg. Az esztergomi parókusnak ugyanis nem volt joga szerződéskötésre. Újabb okirat-hamísítási ügy?!

– A misszió a jelenlegi nehéz pénzügyi helyzet ellenére sem tartja lehetetlen vállalkozásnak az otthonok további üzemeltetését. A működés finanszírozása három lábon állt, ebből csak az egyik, az egyházi kiegészítő támogatás folyósítása szűnt meg, az állami normatíva és a lakók havi befizetései megmaradtak – mondta a Népszabadságnak a szintén kopácsi származású Erdős János, a misszió vezetője.

A magánidősotthonok magyarországi piacvezetőjének számító Arany Alkonyra már a bőkezű állami normatíva aranykorában is számos panasz érkezett az ellátás minősége, megtévesztő reklámok, az idősek meglopása miatt. A 18–34 négyzetméteres lakrészek sírig tartó használati jogáért 2,5–4,5 millió forintot kértek a beköltözéskor, és a lakók nyugdíjának 80 százalékát is leszívták – írja a lap.

Az állami normatíva 2006-os drasztikus csökkenése miatt az egyházi kiegészítő normatívát is igényelni tudó Kálvin János Presbiteri Misszió vette át az öregotthonok üzemeltetését (valószínűleg emiatt is hozták létre). Így a tulajdonosok extraprofithoz juthattak, hisz majdnem megduplázták a támogatás összegét; ennek is „köszönhető”, hogy az Arany Alkony Kht. körül tekintélyes méretű cégháló szövődött, valamint a mindössze három lelkészt számláló (egyikük püspök) Horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyházba is csurgattak vissza a profitból.