Görögország után Horvátországot tartja az egyik brit gazdasági napilap az Európai Unió leggyengébb láncszemének. Azt írják, Horvátország hatodik éve súlyos deficittel küzd, ez idő alatt 13 százalékkal csökkent a GDP-je, 17 százalékos a munkanélküliség, a fiatalok körében ez a szám 50 százalékra is tehető, ami annyit jelent, hogy minden második fiatal állástalan, ez pedig a cikk írója szerint társadalmi katasztrófához vezethet. Görögországhoz és Spanyolországhoz hasonlítják hazánkat, arra hivatkoznak, hogy nem elég hatékony a közigazgatás és kevés a magánvállalkozó, akik munkahelyeket teremtenének és a nemzetközi piacokon is hatékonyan működhetnének. Mivel Horvátország gyönyörű tengerparttal rendelkezik, természeti adottságai kiválóak, ezért az emberek hajlamosak azt hinni, hogy itt nem lehet semmi baj – írják.
Ez az év viszont a turizmusnak sem kedvez. Úgy tűnik, az időjárás sem akarja, hogy az idegenforgalmi idény beinduljon. Egész júniusban pangtak a szállodák és az éttermek, az időjósok pedig egész nyárra hasonlóan időjárást jeleznek. Erre pedig nem igazán lehet alapozni, a szállodaipar nem gazdaságos, ha csak az év két hónapjában üzemel teljes kapacitással. Az pedig, hogy rossz idő esetén is élvezhető legyen a tengerpart, nagyon sok befektetést igényel. Hiányoznak a fedett élményfürdők, a családbarát és a wellness-szállodák, amelyek pedig vannak, azok luxuskategóriába tartoznak, az átlagember számára megfizethetetlenek.
A fizetéseket illetően is elkeserítő a helyzet, egyes régiókban különösen az. Horvátországban a bruttó átlagfizetés körülbelül 8500 kúnát tesz ki. Az biztos, hogy aki Eszék-Baranya vagy Vukovár-Szerém megyében haza tudja vinni az átlagot, az kivételnek számít, emiatt akár boldog is lehet. De a túlnyomó többségnek a töltött káposztából csak a káposzta jut, a húsról csak álmodozhat…