Mi lesz veled (velünk), Horvátország?

446

Görögország után Horvátországot tartja az egyik brit gazdasági napilap az Európai Unió leggyengébb láncszemének. Azt írják, Horvátország hatodik éve súlyos deficittel küzd, ez idő alatt 13 százalékkal csökkent a GDP-je, 17 százalékos a munkanélküliség, a fiatalok körében ez a szám 50 százalékra is tehető, ami annyit jelent, hogy minden második fiatal állástalan, ez pedig a cikk írója szerint társadalmi katasztrófához vezethet. Görögországhoz és Spanyolországhoz hasonlítják hazánkat, arra hivatkoznak, hogy nem elég hatékony a közigazgatás és kevés a magánvállalkozó, akik munkahelyeket teremtenének és a nemzetközi piacokon is hatékonyan működhetnének. Mivel Horvátország gyönyörű tengerparttal rendelkezik, természeti adottságai kiválóak, ezért az emberek hajlamosak azt hinni, hogy itt nem lehet semmi baj – írják.
Ez az év viszont a turizmusnak sem kedvez. Úgy tűnik, az időjárás sem akarja, hogy az idegenforgalmi idény beinduljon. Egész júniusban pangtak a szállodák és az éttermek, az időjósok pedig egész nyárra hasonlóan időjárást jeleznek. Erre pedig nem igazán lehet alapozni, a szállodaipar nem gazdaságos, ha csak az év két hónapjában üzemel teljes kapacitással. Az pedig, hogy rossz idő esetén is élvezhető legyen a tengerpart, nagyon sok befektetést igényel. Hiányoznak a fedett élményfürdők, a családbarát és a wellness-szállodák, amelyek pedig vannak, azok luxuskategóriába tartoznak, az átlagember számára megfizethetetlenek.
A fizetéseket illetően is elkeserítő a helyzet, egyes régiókban különösen az. Horvátországban a bruttó átlagfizetés körülbelül 8500 kúnát tesz ki. Az biztos, hogy aki Eszék-Baranya vagy Vukovár-Szerém megyében haza tudja vinni az átlagot, az kivételnek számít, emiatt akár boldog is lehet. De a túlnyomó többségnek a töltött káposztából csak a káposzta jut, a húsról csak álmodozhat…