Pálinkás Krisztián, a petárdai Csuka (Štuka) sporthorgász egyesület tagja három éve vállalhat szektorbírói szerepet az úszós horgászversenyeken, most pedig országos horgászbírói képesítést is szerzett.
Pálinkás Krisztiánt a legtöbben a pedagógusfórumban végzett munkája vagy újbezdáni közösségi tevékenysége révén ismerik, de azt már valószínűleg kevesebben tudják, hogy szenvedélyes horgász is. Ha ideje engedi, még mindig eljár horgászni, versenyeken vesz részt, és a múlt hónapban megszerezte az országos horgászbírói képesítést is. A horgászat iránt, mint a legtöbben, ő is még gyerekként kezdett érdeklődni.
– Már a honvédő háború előtt is jártam versenyekre, persze akkor még egészen más volt a világ, bambuszbotokkal horgásztunk, nem voltak olyan felszerelések, mint ma. Horgásztam már a tengeren, a Száván, és sok más helyen is, ahol megfordultam. Ezt a szenvedélyt apámtól örököltem, ő is eljár még ma is pecázni, persze már nem olyan aktívan, mint régen. Valamikor ő vitt engem, most, ha időnk engedi, én viszem őt – mondta Krisztián.
Ő is nagy hatást gyakorolt a fiára, Zoltánra, aki tagja a petárdai Csuka Sporthorgász Egyesületnek, és aki a korosztályában tavaly megyei bajnok lett, idén pedig az országos kupán ért el szép sikert.
Krisztián szintén tagja és alapítója is a petárdai egyesületnek, melyet 2001-ben hoztak létre Petárda, Újbezdán és Torjánc horgászai. A klubnak ma már kb. 80 tagja van minden korosztályból, baranyaiak és szlavóniaiak alkotják. Krisztián büszkén mondta, hogy az egyesület tevékenysége iránt nagy érdeklődést mutatnak a fiatalok is. Véleménye szerint ehhez nagyban hozzájárul, hogy ellátják őket a szükséges horgászeszközökkel, nagy anyagi terhet véve le ezzel a vállukról. A gyerekek megismerhetik vizeinket és azok élővilágát, elsajátíthatják az etetés, csalizás módját, a horgászat technikáit.
Képesítésével országszerte bíráskodhat az úszós horgászversenyeken
Néhány évvel ezelőtt, amikor Baranyában rendezték az országos horgászkupadöntőt, a petárdai egyesület vezetősége ajánlására néhány tag, köztük Krisztián is, megszerezték a szektorbírói titulust.
Hogy egy csapatnak a tagjai ne kerüljenek ugyanarra a helyre, szektorokba „szórják szét” őket, így biztosítva az azonos feltételeket. Minden szektorra egy bírót neveznek ki, aki figyelemmel kíséri az adott versenyzőket, ellenőrzi a szabályok betartását. A szektorbíró két év bírói gyakorlat után léphet feljebb a ranglétrán.
– Országos bírói vizsgát országos döntő alkalmával van lehetőség tenni, s mivel idén ismét itt került rá sor, úgy döntöttem, kihasználom a lehetőséget – tudtuk meg Krisztiántól.
Az országos bírói képesítés megszerzéséhez először az elméleti részből kellett vizsgáznia, a gyakorlati vizsgát pedig a versenyen tette le, egy tapasztalt versenybíró mellett.
A képesítés megszerzéséhez sok tapasztalatot és tudást kapott a kiskőszegi Zsivity Istvántól, aki a baranyai szintű horgászversenyek főbírója, és akinek köszönetét fejezte ki.
Krisztián idén kb. nyolc alkalommal töltött be bírói szerepet horgászversenyen. Mint mondta, egy megmérettetés három-négy órás, de az előkészületekkel, utómunkával együtt akár nyolc-tíz óráig is eltarthat. A bojlis pontyhorgászverseny például több napig is eltart. Ő az úszós (vagy más néven buktatós) sporthorgászversenyen bíráskodhat, az ország bármely részén.
A verseny során a kifogott halmennyiség tömege szerint értékelnek, ez mindegyik horgászversenyen így működik. Minden halfajtát együtt mérnek, a fogást utána visszaengedik a vízbe. A verseny minden résztvevőjének rendelkeznie kell horgászengedéllyel.
Az újbezdáni sporthorgász bírótól megtudtuk, ma sem csak a versenyzők értékelésével foglalkozik. Ha ideje engedi, szívesen horgászik, és versenyekre is benevez. Legutóbb a baranyai egyéni bajnokságon vett részt, ahol második helyezést ért el, és a szeptemberi nemzetközi feederversenyre is jelentkezik majd.