Falak, jelek, sorsok címmel nyílt kiállítás múlt csütörtökön az eszéki Szlavón Múzeumban a városban működő magyar főkonzulátus szervezésében. A magyar zsidók Auschwitzba való deportálását bemutató tárlat 2012 szeptemberében indult országjáró körútra Magyarországon, azóta több helyszínen is bemutatták. Eszéken március 24-ig lesz látható.
A vándorkiállítás létrehozásával a Holokauszt Emlékközpont célja az volt, hogy középiskolás diákok, tanáraik és a téma iránt érdeklődők megismerhessék a magyar történelem egyik legtragikusabb eseménysorát, a vidéki zsidó közösségek 1944 tavaszán és nyarán történt elpusztítását.
A kiállítás egyszerű eszközöket, tömör és felesleges szakkifejezésektől mentes szövegeket, gazdag kép- és dokumentumanyagot használ. Középpontjában az egyéni és családi sorsok bemutatása, a hely- és mikrotörténelmi megközelítés áll, a politikatörténeti információk ehhez képest csupán másodlagosak.
A kiállítást De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul nyitotta meg, beszédében azt hangsúlyozta, hogy ez egy olyan eseményeket bemutató tárlat, melyet mindenkinek, főleg a fiataloknak látniuk kell, hogy levonhassák azt a tanulságot, ilyen tragédia nem fordulhat elő többé.
Az 1944 tavaszán történt eseményeket dr. Szita Szabolcs, a budapesti Holokauszt Emlékközpont igazgatója ismertette, többek között elmondta, hogy a budapesti és a munkaszolgálatos zsidók többsége megmenekült ugyan a deportálástól, de a vidéken élők zöme elpusztult. A második világháború magyar áldozatainak több mint fele zsidó származású volt.
Az eseményen többek között részt vett Vladimir Šišljagić, Eszék-Baranya megye zsupánja, Ivan Vrkić, Eszék polgármestere és Dejan Kezan, az Eszéki Zsidó Hitközség tagja.
A kiállítás március 24-éig tekinthető meg a Szlavón Múzeum régészeti részlegének az épületében (Eszék, Trg Sv. Trojstva 2.)