A HMDK pélmonostori alapszervezete negyedik alkalommal tartotta meg Baranya egyetlen városában a Magyar Hagyományok Napját, ahol gulyásfőzőverseny és táncszemle volt programon.
A HMDK pélmonostori alapszervezete azzal a szándékkal indította útjára a rendezvényt, hogy hagyományt teremtsen egy olyan közösségi eseményből, amelyen keresztül a táncaink és a gasztronómiánk révén mutathatjuk be nemzeti örökségünket és kulturális kincseinket. Ez a vidék életünk színtere – itt nőttünk fel, itt éltük át meghatározó pillanatainkat, és itt váltak emlékezetessé számunkra egyes ízek, illatok. Hagyományaink és szokásaink akkor maradhatnak élőek, ha ezeket gondosan őrizzük, ápoljuk és továbbadjuk gyermekeinknek – mert ezek képezik identitásunk alapját, amelyekre méltán lehetünk büszkék.
A programot néptáncegyütteseink nyitották meg, ízelítőt adva a térség tánchagyományaiból. Felléptek a házigazda pélmonostori Csillagocskák és Csillagszeműek táncosai, valamint a Kórógy Hagyományőrző Egyesület tánccsoportjai is.
– Nagyon örülünk annak, hogy ilyen sikeres a rendezvény, hogy sokan elfogadták a meghívásunkat. Idén új helyszínen, a Szent Márton utcai székházunk előtti parkban került rá sor. Ez a nap, amely a magyar hagyományok őrzéséről és a közösségépítéséről is szól, nagyon fontos a pélmonostoriak számára is. Azt gondolom, hogy sikerrel jártunk, és immár hagyományt teremtettünk ezzel a programmal – nyilatkozta Matijević Olivér, a pélmonostori HMDK-alapszervezet alelnöke.







Új helyszín, új étel
Térségünkben elég sok a főzőverseny, a leggyakrabban halászlékészítésben mérik össze főzőtudományukat a csapatok. A pélmonostoriak a korábbi években a hagyományos baranyai babgulyásra hívták fel a figyelmet, idén pedig magyar gulyás rotyogott a bográcsokban. Eredetileg a pásztorok eledele volt, akik egyszerű alapanyagokból, de nagy tudással készítették el ezt a tartalmas, lélekmelegítő egytálételt a puszta közepén. Ma pedig nemzeti büszkeségként emlegetjük – itthon és a világ bármely pontján, ahol magyar szív dobban.
A klasszikus gulyás „lelke” a hagyma, a paprika és a marhahús szentháromsága. De amitől igazán „magyaros”, az nemcsak az ízvilága, hanem az a közösségi élmény, amit maga köré teremt: együtt főzzük, együtt esszük, és közben történetek születnek.
Jó hangulat jellemezte a pélmonostori főzőversenyt is, amelyre több mint 50 csapat nevezett be Baranyából és Szlavóniából. A négytagú zsűrinek (Makovec Denisz a várdaróci Darócz étteremből, Lázár Szebasztián a várdaróci Citadella étteremből, a pélmonostori Győrfi János és Matijević Olivér) nem volt könnyű dolga.
– Figyeltünk az elkészült ételek színére, a kinézetre, a sűrűségre, az ízvilágra, emellett a minden versenyző számára biztosított alapanyagnak, a marhahúsnak meg kellett főnie. De még azt is figyelembe vettük, hogy a húskockák hogyan voltak felszeletelve – tudtuk meg Makovec Denisztől.
A szakácsok közül végül a dárdai Kistót János bizonyult a legjobbnak, így ő vihette haza a versenyre készült, a pélmonostori Horvát Adrián képzőművész által megformált trófeát. A gulyásfőzőverseny második helyezettje a laskói Munk Erik lett, a „bronzérmet” pedig a kopácsi Segota Elek érdemelte ki.
A díjakat Jankovics Róbert parlamenti képviselő, a HMDK elnöke és Goran Hes, Pélmonostor alpolgármestere adták át, akik beszédükben méltatták a rendezvény színvonalát, és köszönetet mondtak a szervezőknek.
A rendezvényt a zágrábi Kisebbségi Tanács és Pélmonostor városa támogatta.











